נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

הרוח הגבית שקיבל נשיא ארה"ב ברק אובמה מניצחונו בעימות השני התפוגג לקראת העימות האחרון בינו לבין יריבו הרפובליקאי מיט רומני, שהמתקיים הלילה באוניברסיטת לין בבוקה רטון שבפלורידה. לפי ממוצע הסקרים הארציים של האתר Real Clear Politics, חזר רומני להוביל בהפרש קטן של 47.7% מול 46.9% לאובמה. סקר המעקב היומי של מכון "גאלופ" היה מדאיג במיוחד עבור המחנה הדמוקרטי: 52% תמיכה לרומני, 45% לאובמה בקרב אלה שמתכוונים להצביע, שאר הסקרים גילו יתרון קטן יותר לרומני או תיקו של 47% לכל מועמד בסקר של וול סטריט ג'ורנל. למרות זאת, במאזן האלקטורים, שיקבע את זהות הנשיא הבא, יש לאובמה יתרון קל.

בעימות(שני), חזרו המועמדים לפורמט של מתן תשובות לשאלות של המנחה, בוב שיפר, שציין שהציפיות שלו הן שהאינטראקציה תעזור לציבור להעריך את האופי שלהם. בעימות הקודם הרוחות סערו, ואובמה הבטיח שגם בעימות הנוכחי השניים "יקטעו אחד את השני ולפעמים את המנחה" - אך הפעם השניים ישבו ליד השולחן, מה שלא מאפשר יותר מדי חופש תנועה. אובמה אמנם נהנה מיתרון הנשיא המכהן המקבל כשגרה החלטות בתחום מדיניות החוץ - אך גם רומני, מועמד רשמי לנשיאות, החל מחודש שעבר כבר הספיק לקבל שני תדרוכי מודיעין.

כל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

בעימות יעלו, ללא ספק, האירועים במזרח התיכון, כולל סוריה - ובמיוחד ישראל, שמקבלת משקל גדול יותר בפלורידה עם אוכלוסיה גדולה של יהודים (רומני צפוי לחזור על המסר שלו שמדיניותו של אובמה במזרח התיכון נכשלה, המנחה עשוי להשתמש בביקורו של הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר באזור ולצטט את דבריו על "העלמות" הסיכוי לשלום); המשבר בלוב; היחסים העתידיים עם סין (שני המועמדים הקשיחו עמדות כלפי בייג'ין לאחרונה, אך אובמה צריך להיות הרבה יותר זהיר מרומני - הסינים ייחסו לדבריו יותר משקל מאשר להתבטאויות של מועמד שאינו נשיא מכהן. בסוגיית הביטחון, אובמה נהנה מהקלף של חיסול בין לאדן ומלחמת המל"טים, למורת רוחם של כמה מהליברלים במפלגה הדמוקרטית.

השאלה הגדולה היא מה המנחה ישאל בנושא איראן: האם יתחקר את הנשיא על הדיווח של "ניו יורק טיימס" על השיחות הישירות עם איראן אחרי הבחירות? (הבית הלבן כבר הכחיש, אז ספק אם אובמה יגיד משהו חדש). האם רומני יציג אופק חדש, מלבד חזרה על הטענה שהוא יגבה מילים במעשים וטהראן תראה את האיום שלו כאמין יותר? האם אובמה יטען שרומני לא הציע מדיניות חדשה בנושא איראן ואפגניסטאן, וגם ירמוז שרומני מזכיר באמירות חסרות האחריות את ג'ורג' וו. בוש?

שני המועמדים עשויים לקחת את השאלות בנושאי החוץ בתור מקפצה להעברת מסרים אחרים: בנושא הכלכלה, אולי להשתמש בהם גם לתיקון הטעויות (למשל, רומני זקוק נואשות להזדמנות לתקן בפני קהל גדול את אמירת ה"קלסרים מלאי נשים"). אין גם ספק ששניהם מכינים את המונולוג האחרון כך, כדי שהרושם יהיה שהם, ולא היריב, אמרו את המילה האחרונה.

דמויות של המועמדים בנאפולי שבאיטליה, היוםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ