איראן, ישראל וקיצוצים בתקציב הביטחון במוקד העימות האחרון בין אובמה לרומני

הנשיא הכחיש שטהראן הסכימה למו"מ ישיר ועקץ את רומני: ביקרתי ביד ושם ובשדרות, לא ביליתי עם תורמים; המושל לא תקף והסכים תדירות עם אובמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ויריבו הרפובליקאי מיט רומני נפגשו הלילה (שלישי) לעימות השלישי והאחרון באוניברסיטת לין שבבוקה רטון, פלורידה. העימות, שעסק בנושאי חוץ, נערך על רקע סקרים שמצביעים על מרוץ צמוד בין השניים, וכלל מהרגע הראשון מהלומות מצד המתמודדים. בסקר סי-אן-אן שנערך לאחר העימות אמרו 48% מהצופים כי אובמה ניצח, ואילו 40% חשבו שידו של רומני היתה על העליונה.

מלבד שאלה שעסקה ישירות בנושא הגרעין האיראני, ישראל הוזכרה שוב ושוב (34 פעמים) במהלך העימות. אובמה אמר כי ישראל וארצות הברית מעולם לא היו קרובות יותר, והדגיש שלא יאפשר איראן גרעינית, ואילו רומני טען שיש להטיל על איראן בידוד דיפלומטי, ואף עקץ את אובמה על שלא ביקר בישראל לאחר שנבחר.

השאלה הראשונה שהפנה המנחה בוב שיפר עבור המועמדים עסקה במתקפה על שגרירות ארה"ב בלוב. רומני בחר לפתוח את דבריו בהתייחסות לאביב הערבי, שהביא לדבריו תקווה לשינוי אבל הוביל לתוצאות מדאיגות. "האיום הגדול ביותר הוא איראן, שקרובה יותר בארבע שנים לנשק גרעיני. איננו יכולים 'להרוג את דרכנו' החוצה מהבלגן הזה".

אובמה השיב בקרירות שבארבע השנים האחרונות תפקידו היה לשמור על ביטחון האמריקאים, וזה מה שעשה, כולל לסיים את המלחמה בעיראק ולמקד את תשומת הלב ב"אלה שבאמת תקפו אותנו ב-11 בספטמבר". לדבריו, מבלי להכניס כוחות קרקעיים ללוב, ארצות הברית וקואליציה רחבה לצדה, שחררו מדינה שסבלה במשך 40 שנה מעול של דיקטטור.

8 מתוך 8 |
אובמה ורומני לאחר העימות
1 מתוך 8 |
רומני ואובמה, בעימות האחרוןצילום: אי-אף-פי
2 מתוך 8 |
רומני ומשפחתו לפני העימות

אובמה טען כי רומני שינה שוב ושוב את עמדותיו. "אני שמח שאתה מכיר בכך שאל-קאעדה מהווה איום, כי לפני מספר חודשים כששאלו אותך מה האיום הגיאופוליטי הכי גדול על אמריקה, אמרת שזו דווקא רוסיה. המלחמה הקרה הסתיימה לפני 20 שנה. אתה מייבא מדיניות חוץ משנות ה-80, מדיניות חברתית משנות ה-50 ומדיניות כלכלית משנות ה-20".

באשר למלחמה בסוריה, אמר אובמה כי ארצות הברית גייסה קהילה בינלאומית ובודדה את משטר אסד, אולם לדבריו הסורים הם שצריכים לקבוע את עתידם. אובמה אמר כי התערבות עמוקה יותר בסוריה היא "צעד רציני", ואם עושים אותו חייבים לוודא ש"לא שמים נשק בידי מישהו שיכול להפנות אותו נגדנו או נגד בעלי הברית שלנו באזור".

רומני השיב כי סוריה משחקת תפקיד חשוב בעיצוב המזרח התיכון. "היא בעלת הברית הערבית היחידה של איראן, זה הנתיב שלהם לחימוש החיזבאללה בלבנון - וחיזבאללה על בעלת הברית שלנו ישראל. אז סילוק אסד נמצא בעדיפות גבוהה אצלנו". עם זאת, רומני אמר כי הוא לא מעוניין בהתערבות צבאית בסוריה. "הדרך הנכונה היא לעבוד עם השותפים והמשאבים שלנו על מנת לזהות את השחקנים האחראיים בתוך סוריה, לארגן אותם לכדי מועצה שיכולה להוביל את המדינה, ולוודא שיש להם נשק הכרחי להגן על עצמם".

בוב שיפר שאל את הנשיא אובמה האם הוא מתחרט היום שביקש מהנשיא המצרי חוסני מובארק לעזוב את השלטון. "לא, כי אני חושב שאמריקה חייבת לעמוד לצד דמוקרטיה", אמר אובמה. אך הוא גם הדגיש שלארה"ב יש ציפיות מהממשלה החדשה לגבי שמירה על זכויות המיעוטים, הדתיים והנשים. "הם חייבים לעמוד בתנאי ההסכם עם ישראל. זה הקו האדום בשבילנו - כי מדובר לא רק בביטחון ישראל, אלא גם בביטחוננו". רומני אמר שגם הוא תמך בהחלטה של אובמה. כמו במספר פעמים נוספות במהלך הדיון, אחרי המונולוג של אובמה נותר לו בגמגום קל לאשר את מדיניותו. "מובארק עשה דברים שלא עולים על הדמיון, שלא היינו יכולים לתמוך בהם".

כמו בשאר אירועי הבחירות, רומני תקף את אובמה שוב ושוב על קיצוצים מתוכננים בתקציב הביטחון - בעיקר בכמות המטוסים ואניות הקרב העומדות לרשות צבא ארה"ב. אובמה ענה כי הוא מתייעץ עם ראשי המטות, בעוד רומני מציע תקציבים למערכות נשק שהצבא לא מעוניין בהן. "הזכרת את חיל הים למשל, ואמרת שיש לנו פחות ספינות מ-1916", אמר אובמה. "ובכן, יש לנו היום גם פחות סוסים וכידונים, משום שהאופי של הצבא שלנו השתנה. יש לנו דבר שנקרא נושאת מטוסים, ויש לנו ספינות שנוסעות מתחת למים שנקראות צוללות גרעיניות. זה לא משחק שבו סופרים ספינות".

אובמה משיב לרומני על הקיצוץ בתקציב הביטחון


כששאל המנחה את המתמודדים האם יעמדו לצד ישראל במידה ותוקף, ענה אובמה: "ישראל היא בעלת הברית הגדולה שלנו באזור, אם יתקפו אותה – נעמוד לצדה. זו הסיבה שכוננו בין המדינות את שיתוף הפעולה הגדול ביותר בהיסטוריה". לדבריו, "כל עוד אהיה נשיא, לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. הנהגנו את הקואליציה הגדולה בעולם נגד איראן, והיא פוגעת בכלכלה שלהם. עשינו זאת משום שאיראן גרעינית היא איום על ישראל ועלינו. איראן אמרה שהיא רוצה לראות את ישראל נמחקת מהמפה. הם יכולים להפסיק את תוכנית הגרעין, או שיצטרכו לעמוד מול עולם שלא מוריד שום אופציה מהשולחן. הוויכוח שלי עם רומני הוא שהוא מאמין שאנחנו צריכים לקחת צעדים מוקדם מידי. עבורנו האפשרות הצבאית היא האחרונה". לדברי אובמה, "השעון מתקתק. לא ניתן לאיראן להשתתף בשיחות שלא מובילות לשום מקום".

רומני הסכים שיעמוד לצד ישראל במידה ויתקפו אותה. "חשוב שנבין את המשימה שלנו באיראן – לשכנע אותה לזנוח את תוכנית הגרעין. סנקציות הן הצעד הראשון, והן בהחלט עובדות. הצעד השני, שהייתי מוסיף, הוא לחזק את הסנקציות. הייתי נוקט בנוסף צעדי בידוד דיפלומטיים. פעילות צבאית היא כמובן האופציה האחרונה". לדבריו, "האיראנים מסתכלים עלינו ורואים חולשה".

בתשובה לשאלה של המנחה, הכחיש אובמה את הדיווח השבוע בניו יורק טיימס, לפיו איראן הסכימה לנהל משא ומתן ישיר עם ארצות הברית. אולם לדבריו, "המטרה שלנו היא לגרום לאיראן להכיר בצורך לוותר על התוכנית הגרעינית, משום שיש לה הזדמנות להכנס מחדש לקהילה הבינלאומית".

אובמה עקץ את רומני ואמר כי ממשלו הטיל על איראן את הסנקציות החריפות אי פעם, "בעוד אתה השקעת בחברות סיניות שעשו עסקים עם חברות איראניות". רומני הזכיר לאובמה כי לא הגיע לישראל בשנות כהונתו, ואמר כי "במדינות ערב שמו לב לזה (שלא ביקרת בישראל)". אובמה השיב כי כשהיה מועמד לנשיאות וביקר בישראל, הוא לא ערך אירועי גיוס כספים כפי שעשה רומני. "ביקרתי ביד ושם, כדי להזכיר לעצמי מדוע הקשר שלנו עם ישראל לא ניתן לשבירה, ונסעתי לשדרות, שם משפחות הראו לי טילים שנפלו סמוך לחדרי שינה של ילדים. חשבתי מה היה קורה אם אלו היו הילדים שלי, ולכן בתור נשיא מימנו את 'כיפת ברזל', כדי לעצור את הטילים הללו. כך ניצלתי את הביקורים שלי".

באשר לשאלה של המנחה מה יעשה רומני במידה ויקבל טלפון פתאומי מנתניהו שמודיע על תקיפה ישראלית באיראן, השיב רומני כי "לא אשמע על זה כך. הכל יתוכנן מראש. זה לא סוג הקשר שלי עם נתניהו".

צפו בעימות המלא

סין והפרת כללי המסחר על ידה נידונו בהרחבה. רומני אמר שסין "צריכה לשחק לפי הכללים. "אני רוצה יחסים נהדרים עם סין, סין יכולה להיות שותפה שלנו. אבל זה לא אומר שהם יכולים להמשיך לגנוב את מקומות העבודה שלנו על בסיס לא הוגן". אובמה השיב שרומני בוודאי מכיר את הנושא היטב, משום שהשקיע בחברות שהעתיקו את מקומות העבודה אל מחוץ לגבולות אמריקה. "זו זכותך, ככה השוק החופשי עובד - אבל אני הימרתי על העובדים האמריקאים".

אובמה סיכם בפניה לאמריקאים ואמר שהממשל שלו עושה התקדמות אמיתית, ואילו רומני יקח את המדינה חזרה לשיאי הגירעון והמשבר כלכלי, וינהל מדיניות חוץ חסרת אחריות. "אני מבטיח תמיד לשמוע את הקולות שלכם, להלחם למען המשפחות שלכם ולעבוד כל יום להבטיח שאמריקה תמשיך להיות האומה הגדולה על פני האדמה".

רומני, שקיבל בהגרלה את זכות המילה האחרונה, ניסה לשדר אופטימיות. "אני אופטימי לגבי העתיד. אני נלהב מהאפשרויות שלנו בתור אומה. אני רוצה לראות שלום במדינה הזאת. אני רוצה לוודא שהכלכלה הזאת עובדת. הנשיא הציע נתיב המוביל לקראת יוון. אני אחזיר אנשים לעבודה עם 12 מיליון מקומות עבודה חדשים. אמריקה תחזור. האומה הזאת היא התקווה של כדור הארץ."

הסקרים הראשונים היו חצויים, אך לאורך העימות נראה בבירור שאובמה התכונן לא לקחת שבויים. בניגוד לעימות הראשון בדנוור, הצופים זכו לכמה משפטי מחץ, שכנראה יחרתו בזיכרון. בין המפסידים היתה מדיניות החוץ - קשה לקרוא לחילופי הדברים בין המועמדים שיח מעמיק.

בימים הקרובים יוודע האם העימות גם יסיע לשפר את מצבו של אובמה בסקרים. לפי ממוצע הסקרים הארציים של האתר Real Clear Politics ביום שני, חזר רומני להוביל בהפרש קטן של 47.7% מול 46.9% לאובמה. סקר המעקב היומי של מכון "גאלופ" היה מדאיג במיוחד עבור המחנה הדמוקרטי: 52% תמיכה לרומני, 45% לאובמה בקרב אלה שמתכוונים להצביע, שאר הסקרים גילו יתרון קטן יותר לרומני או תיקו של 47% לכל מועמד בסקר של וול סטריט ג'ורנל. למרות זאת, במאזן האלקטורים, שיקבע את זהות הנשיא הבא, יש לאובמה יתרון קל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ