הרפובליקאים שוב מסתבכים |

מועמד לסנאט באינדיאנה: היריון מאונס - "רצון האל"

מיט רומני מיהר להתנער מהדברים שהשמיע ריצ'רד מרדוק במהלך עימות מול יריבו הדמוקרטי. אובמה יצא לאוהיו המתנדנדת וניסה לערער את אמינות רומני

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי הסערה שעורר טוד אקין, המועמד הרפובליקאי לסנאט במדינת מיזורי, כשדיבר לפני כחודשיים על האפשרות ל"אונס לגיטימי", השמיע הלילה (רביעי) חבר בכיר אחר במפלגה הצהרה דומה. ריצ'רד מרדוק, המתמודד מטעם הרפובליקאים על מושב בסנאט מטעם מדינת אינדיאנה, אמר הלילה (רביעי) כי אם אישה נכנסת להיריון כתוצאה מאונס - "זה משהו שהאל התכוון שיקרה".

מרדוק אמר את הדברים בעימות טלוויזיוני עם יריבו הדמוקרט, ג'ו דונלי, בתשובה לשאלה אם יש להתיר הפלות במקרים של אונס או גילוי עריות. "התחבטתי עם עצמי זמן רב בנושא ובסופו של דבר הגעתי לכלל הכרה שחיים הם מתת אלוהים, גם אם הם מתחילים במעשה מחריד כאונס. זה משהו שהאל התכוון שיקרה", אמר.

כל הדיווחים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

מרדוק הוא, כאמור, המועמד הרפובליקאי השני לסנאט שמסתבך באמירות בעייתיות בסוגיית אונס והיריון. אמירותיו של אקין לפני כחודשיים חייבו את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, להתנער מהדברים ולקרוא לאקין לפרוש מהמרוץ לסנאט

אקין טען בין היתר שבמקרים של אונס, יש לגופה של אישה דרך להתגונן מפני היריון. מאז הוא חזר בו והתנצל על דבריו, אבל סירב לנטוש את ההתמודדות. רומני מיהר הבוקר להתנער גם מאמירותיו של מרדוק. בהודעה שנשלחה לסוכנות אי-פי, כתבה הדוברת אנדירה סול, כי רומני "חולק על הדברים שאמר מרדוק ואלה אינם משקפים את עמדותיו".

במפלגה הדמוקרטית מיהרו לנצל את דברי מרדוק, כדי להציגו כמועמד קיצוני וכ"קנאי של תנועת מסיבת התה השמרנית. בינתיים, גם מרדוק מנסה לתקן נזקים והסביר כי "אינו חושב שאלוהים רוצה באונס, אלא שהוא היחיד היכול לברוא חיים".

יממה אחרי העימות הטלוויזיוני השלישי ביניהם, שבו הלילה ברק אובמה ומיט רומני למסע הבחירות שלהם ויצאו אל המדינות המתנדנדות במאמץ נוסף לגייס קולות. אובמה הגיע לעצרת בחירות בדייטון, אוהיו, ושם אמר כי "לא ניתן לסמוך מספיק על רומני" כשמדובר במשרה הבכירה ביותר בפוליטיקה האמריקאית. "אין סוגיה חשובה יותר במערכת בחירות מאשר אמון. הבוחר חייב לדעת אם מועמד לתפקיד הנשיא והמפקד העליון הוא אדם שניתן לתת בו אמון, שהוא מתכוון למה שהוא אומר, שהוא לא ממציא דברים רק בגלל שהם נוחים", תקף הנשיא. 

רומני, לעומת זאת, יצא למוריסון, קולורדו, שם השתתף בעצרת בחירות ענקית שבה לקחו חלק כ-12 אלף אזרחים. בעצרת השתתף גם המועמד הרפובליקאי לסגן הנשיא, פול ראיין. לאחר מכן המשיכו השניים לביקור במדינת נוואדה.

ובתוך כך, מסמכים שפורסמו הלילה מצביעים על כך שגורמים בבית הלבן ובמחלקת המדינה עודכנו במתקפת הטרור בבנגאזי שעתיים אחרי שקרתה וכי ארגון איסלאמי קיצוני לקח אחריות למעשה. המסמכים, שהגיעו בדואר אלקטרוני לסוכנות הידיעות רויטרס מגורמים בממשל, מתארים את שאירע בקונסוליה האמריקאית ומציינים כי ארגון בשם "אנסאר אל-שריעה" הוא שעומד מאחוריהם. נראה שלפרסום יש קשר למערכת הבחירות, שכן סוגיית המתקפה בבנגאזי ואופן הטיפול של הממשל בעניין עמדה במרכז שני העימותים הראשונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ