צלו של בוש |

האיש הכי משפיע על הבחירות בארה"ב

מורשתו משמשת כמגן מזעם הציבור כלפי אובמה ואין נטל גדול ממנו לרומני. הנשיא לשעבר עדיין כאן, וגם בלי שקולו ישמע הוא עשוי להכריע את המערכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוא לא נושא דברים בעצרות בחירות וגם לא מופיע בתשדירים בטלוויזיה. קהל הצופים העוקב אחר מערכת הבחירות כמעט לא שומע את שמו ואף על פי כן, למעט הנשיא ברק אובמה ויריבו הרפובליקאי מיט רומני, איש לא משפיע יותר מג'ורג' וו. בוש על מערכת הבחירות של 2012 בכל הנוגע לסוגיות כלכלה ומדיניות חוץ, שני הנושאים שעמדו אתמול (שלישי) במוקד העימות הטלוויזיוני האחרון שהתקיים בין המועמדים לנשיאות ארה"ב.

בשביל רומני, המוניטין של ג'ורג' בוש הוא בבחינת נטל והוא מעוניין לצמצם את השפעתו עליו בהתמודדות הצמודה לבית הלבן, ואף השנה הוא לא נראה במחיצתו. בעימות הטלוויזיוני בשבוע שעבר, כשנשאל על בוש, התאמץ רומני להתבדל ממה שהגדיר כ"כשליו של בוש" בתחום הגירעון בתקציב ומדיניות הסחר עם סין.

בשביל אובמה לעומת זאת, משמשת מדיניותו הכלכלית של בוש כמגן מפני זעם הבוחרים על שיעורי האבטלה הגבוהים והצמיחה הכלכלית המקרטעת; רוב הנשאלים בסקרים נוטים להגדיר את המצוקות הכלכליות כצרה שאובמה קיבל בירושה, ולא ככאלו שיצר.

אובמה גם מרוויח מהמיאוס שיש לאמריקאים כלפי שנות המלחמה הארוכות בעיראק ואפגניסטאן שאותן יזם בוש; בכך שקצב את זמנן ובניגוד לבוש, אף הצליח לשים יד על אוסאמה בן לאדן, קיבל אובמה מהבוחרים ציונים גבוהים יותר על מדיניות החוץ שלו מאשר על הצלחתו הכוללת בתפקיד.

בעימות השלישי ביניהם ניסו שני המועמדים להשתמש בבוש לתועלתם. אובמה הזכיר שיריבו "שיבח את כושר ניווטו הכלכלי המוצלח של בוש והילל את תבונתו ושיפוטו של סגנו דיק צ'ייני", אלא שהאסטרגיות שלהם, הוסיף, "הן שהכניסו אותנו לבוץ הזה". רומני מצדו, התייחס לחילוץ תעשיית המכוניות בידי בוש, והזכיר שהוא התנגד למהלך.

בשביל נאמני בוש הפעילים במערכת הבחירות, הסוגייה כולה הפכה לעניין מביך שרצוי להתחמק ממנו. "אין לי כל עניין להשתתף בתרגיל הזה", אמר קארל רוב, יועץ בכיר של בוש שהתגייס לסייע לרומני, כשנשאל מה מידת השפעתו של בוש על מערכת הבחירות הנוכחית.

בוש ואובמה. "הנשיא לשעבר פוגע במותג הרפובליקאי"צילום: רויטרס

"אין ספק שג'ורג' בוש פגע במותג הרפובליקאי בכל נוגע לענייני חוץ וכלכלה", אומר מארק מלמן, מומחה לסקרים שעבד עם דמוקרטים רבים, ובהם יריבו של בוש ב 2004, ג'ון קרי. "הרפובליקאים חיים עם הבעיה הזאת".

כשבוחרים חושבים היום על מהותה של המפלגה הרפובליקאית, הם נוטים ככל הנראה לזהותה עם תנועת מסיבת התה, אומר יועץ בכיר של בוש שביקש להישאר בעילום שם; אבל בגלל בוש, הם גם נוטים לפטור את אובמה מחלק מהאחריות למיתון הכלכלי.

"אני פשוט לא רואה כיצד אובמה יכול היה לשרוד ולהחזיק מעמד בתנאים כלכליים כאלה בלי הרקע ההיסטורי הזה", אומר סטאן גרינברג, יועץ לשעבר של ביל קלינטון. המשימה מסובכת יותר לרומני, שצריך לפנות לציבור שתמך בבוש, אבל במקביל גם לבדל עצמו
ממדיניותו. "הנשיא בוש ואני שני בני אדם שונים, וגם הזמנים שונים", אמר רומני בעימות בשבוע שעבר. "בענייני סחר", הוסיף, "אהיה קשוח עם סין; הנשיא בוש לא היה", ואילו בענייני הגירעון בתקציב הבהיר שיפעל לאזן את התקציב, בניגוד לבוש לא עשה כן.

אובמה ורומני בעימות השלישי. שניהם ניסו להשתמש בבוש לתועלתםצילום: רויטרס

אבל מאמציו של רומני, הנטול ניסיון במדיניות חוץ, לבדל עצמו מיוזמות ההתערבות הביטחונית של בוש בעולם, היו קשים יותר. מחד, הוא נקט לשון תקיפה ותיאר את אובמה כמנהיג חלש, ומאידך צידד ביוזמתו של הנשיא לפנות את חיילי ארה"ב מאפגניסטאן ב 2014. לפי שעה דומה שעמדה זו משקפת את השפעת מורשת ממשל בוש על הציבור.

"מי שייבחר יצטרך להתמודד עם מציאות שאותה שאפשר לכנות המיאוס של האמריקאים מההתערבות הצבאית", טוען ריצ'רד האס, שהיה יועץ במשרד החוץ בתקופת בוש. "התחושה הרווחת היא שהמעורבות הצבאית שלנו לא שקולה כנגד המחיר האנושי והכלכלי הכרוך בה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ