נשיא לוחמני |

אובמה הגדיל את רשימת המחוסלים בלי משפט

אחת המשמעויות של פעולת הנשיא - הכנה למלחמה אינסופית בטרור וסיכון לעימותים צבאיים בהשתתפות ארה"ב בכל רחבי העולם

לן גרינוולד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לן גרינוולד, גרדיאן

בוושינגטון פוסט התפרסמה אתמול כתבה על המאמצים המתוכננים על ידי ממשל אובמה למסד רשמית ולצמיתות את הסמכויות הקיצוניות שריכז בשם המלחמה בטרור.

כתב העיתון, גרג מילר, מסתמך על ראיונות עם "בכירים בהווה ובעבר בבית הלבן, בפנטגון ובסוכנויות המודיעין והמלחמה בטרור", ומציין כי "מאחר שהמלחמות הקונוונציונליות של ארה"ב עומדות בפני סיום", ממשל אובמה "מצפה להמשיך להוסיף שמות לרשימות הקיימות זה שנים של האנשים שאותם יש להרוג". ולא פחות חשוב: "בקרב בכירים בממשל אובמה קיימת אחידות דעים כמעט כללית, לפיה מבצעים כאלה צריכים להימשך עוד עשר שנים לפחות".

למימוש המטרה הזו "שואף יועץ הבית הלבן למלחמה בטרור, ג'ון ברנאן, לאחד את הנחיות הממשל להכנת רשימות המיועדים להריגה או לשבי, כחלק ממאמץ נרחב להדרכת ממשלים עתידיים בתהליכים נגד הטרור שאומצו על ידי ממשל אובמה". כל אלה, כותב מילר, מוכיחים "עד כמה אובמה מיסד את מנהג הסיכול הממוקד, והפך פעולות מאולתרות לתשתית למלחמה בטרור המסוגלת לקיים לכאורה מלחמה אינסופית".

הנשיא אובמה לוחץ את ידו של קולונל חיל האוויר, מייקל מינייאן, השבוע בפלורידה צילום: אי-פי

המאמר בוושינגטון פוסט נותן דוגמאות להתפתחויות רבות שאירעו באחרונה, והמשקפות את הפעילות הזו של ממשל אובמה, כולל העובדה "שמנהל הסי-איי-אי, דיוויד פטראוס, לוחץ להרחבת צי המל"טים החמושים של הסוכנות". לחץ זה "משקף את הפיכתה של הסוכנות לכוח צבאי למחצה, ומבהיר כי אין בכוונתה לחדול מתוכנית המל"טים שלה ולחזור לאיסוף מידע מודיעיני, כפי שהיה לפני 11/9". המאמר מתאר גם את ההתרחבות המהירה של פעולות הקומנדו המבוצעות על ידי הפיקוד המשותף למבצעים מיוחדים ועובדה שאולי מטרידה יותר, הקמתה של תשתית בירוקרטית קבועה שתאפשר לנשיא להורות לבצע פעולות רצח כרצונו.

לדברי מילר, "בכירים לשעבר ובהווה אמרו כי הפיקוד המשותף הקים גם מרכז חשאי ממול לוושינגטון, בצד השני של נהר הפוטומק. תאי העילית של הפיקוד היו ממוקמים בעבר בקרבת מקום לקווים הקדמיים של פעולותיהם, כולל בעיראק ובאפגניסטאן, אך JSOC הקים כוח משימה במרחק 15 דקות נסיעה מהבית הלבן, כדי שיוכל להיות מעורב יותר בדיונים על רשימות אל-קאעדה".

ההיבט המפחיד ביותר בהתפתחות הזו הוא הכינוי החדש שניתן לרציחות מטעם הנשיא, שנעשות ללא הליך חוקי כלשהו: Disposition Matrix (מטריצת טבלת חיסול). בטבלה הזו רשומים שמותיהם של חשודים בטרור ומולם המשאבים הנחוצים למעקב אחריהם כולל כתבי אישום ומבצעים חשאיים. בכירים אמריקאים אמרו כי מאגר הנתונים אמור להיות מקיף יותר מרשימות החיסול הקיימות, ולאפשר הכנת תוכניות לחיסול של חשודים שהם מחוץ להישג ידם של מל"טים אמריקאים.

"מטריצת החיסול" פותחה על ידי המרכז הלאומי למלחמה בטרור שאף יפקח עליה. אחת ממטרותיה היא "להגדיל את רשימות ההריגה הנפרדות אך החופפות" של הסי-איי-אי והפנטגון. במלים אחרות, לשמש כמסלקה המרכזית שתקבע מי יוצא להורג ללא הליך חוקי, בהתאם להתאמתו ל"מטריצה".

לדברי מילר, זהו "מאגר נתונים יחיד שמתפתח ללא הרף, והכולל ביוגרפיות, מיקומים, ידידים וארגונים מסונפים" וכן "אסטרטגיות לחיסול מטרות, כולל בקשות הסגרה, פעולות ללכידת המטרות וסיורי מל"טים". השיטה האנליטית הזו, הקובעת את המועמדים לחיסול, תהיה ללא ספק חשאית לחלוטין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ