בחמ"ל האפרורי של רומני סופרים את הימים לאחור

פחות משבועיים לפני הבחירות לנשיאות, המטה הראשי של המועמד הרפובליקאי שקט יחסית, אך לשמע המלה "ישראל" הם מבטיחים: "הוא לא ינטוש אתכם כמו אובמה"

בוסטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוסטון

הבניין האפור בן שלוש הקומות ברחוב קומרשל 585 בבוסטון, צופה מצד אחד אל חניון ומצד שני על מעגן יאכטות. הוא לא מסגיר בשום דרך את ייעודו: לא שלט, לא תמונה ולא דגל רומזים על כך שכאן ממוקם המטה הראשי של המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני.

בלובי הקטן אין מקום לשבת, הכל צנוע ופונקציונלי. מאחורי מחיצת העץ וחלון הזכוכית יושבים שני אנשי אבטחה. זה נראה כמו יום רגיל בבניין משרדים, לא מטה של מועמד לנשיאות פחות משבועיים לפני הבחירות: אנשים, בהם צעירים וצעירות רבים, מפטפטים ביניהם, יוצאים החוצה וחוזרים עם שקיות לאנץ'. מדי פעם נכנסים אנשים שחושבים שהתבלבלו. "אני מחפש את המטה של רומני", אומר גבר נמוך במעיל זמש שניגש לחלון המאבטח. "זה המטה", משיב המאבטח. "באמת? אז אני רוצה בבקשה מדבקות לאוטו", אומר האיש ומקבל. שמו פול, הוא בן 60 ושף במקצועו. 

"למה רומני? כי אני לא רוצה עורך דין בבית הלבן. אני רוצה איש עסקים שמבין בכלכלה", הוא מסביר. "הדבר שאנחנו באמת צריכים זה ליצור מקומות עבודה, ואובמה בעיקר מקשקש. אם אני הייתי מקבל החלטות, הייתי אומר לאנשים במדינה הזאת להתחיל ללמד ילדים כלכלה בגיל 7-6, ללמוד לחסוך כסף ולא לתת לסינים ליהנות מהדולרים שלנו".

קירות עמוסים בתמונות. מטה רומני צילום: נטשה מוזגוביה

פול מספר בגאווה על משפחתו שהיגרה בראשית המאה שעברה מאלבניה, ובזכותה הוא לא נזקק לשיעורי כלכלה בכיתה א'. "הסבים שלי חוו על בשרם את השפל הגדול. הסבתא שלי היתה אומרת לי: ‘פול, יום אחד יגיע גשם', והנה, הגשם בא ואמריקה לא היתה מוכנה לזה". בכל הקשור להופעותיו של רומני בשני העימותים האחרונים, הוא איננו מאוכזב: "אני חושב שהוא נראה נשיאותי. הוא נראה מנהיג. וזה שהם הזכירו את ישראל בלי סוף בעימות האחרון - הם בכל זאת פוליטיקאים, אני מניח שהם צריכים לפייס מישהו, עלי הנושא הזה ממש לא משפיע".

להבדיל ממנו, ג'ון דניאלס, נהג אוטובוס שבא גם הוא לבקש סיכות ושלטים גדולים, כן מגלה עניין בישראל. "תחזיקו מעמד שם", הוא אומר באמפתיה. "אני יודע עם מה אתם מתמודדים שם. ישראל היא אחת מבעלות הברית הגדולות שלנו. עוד מעט רומני יהיה נשיא, והוא לא ינטוש אתכם כפי שאובמה עשה". רומני, כך הוא אומר, גם לא ייתקע עם קונגרס מפולג כמו אובמה.

דניאלס מספר כי הוא מרגיש את ההידרדרות הכלכלית על עצמו. "הדולר קונה פחות היום. הכל יקר יותר, במיוחד ההשכלה. יש לי ילד בבית ספר וילדה בקולג'. אובמה מאשים את הנשיא בוש, אבל מה הוא עשה במשך ארבע שנים? אובמקייר?". אני תוהה מה יש לו נגד רפורמת הבריאות של אובמה במדינה שבה רומני העביר כמושל רפורמה דומה, ושבה אנשים מסתובבים עם מדבקות "איי לאב אובמקייר" על מכוניותיהם. "השאלה היא איך הוא עשה את זה", מתעקש דניאלס, "רומני עבד עם הדמוקרטים והעביר את זה איתם. אובמה דחף את זה לרפובליקאים לגרון".

צפו בזמר מיט לוף מביך את מיט רומני, אתמול באוהיו

בקמפיין של רומני כ-450 עובדים שמקבלים משכורת, כמחציתם מוצבים בבוסטון. באחרונה קיבלו כמה מהם בונוסים שמנים על העבודה בזמן העימותים. לדברי אנדראה סול, הדוברת של רומני, אל עובדי הקמפיין מתווספים עוד עשרות אלפי מתנדבים ברחבי ארה"ב. ליד כפתור המעלית מישהו הדביק נייר שעליו נכתב: "כל יום הוא יום שני", כלומר, המטה עובד ללא הפסקה בלי לנוח בסופי שבוע. קיר אחר הפך ללוח ענק המתעד את התקדמות הקמפיין ממדינה למדינה וקיר שלישי עמוס בטבלות ייאוש עד 6 בנובמבר. ויש גם סטודיו מאובזר, המאפשר לבני הזוג רומני לערוך ראיונות בשלט רחוק, וגם חמ"ל של צעירים שעוקבים כל היום אחר הטלוויזיה, האינטרנט, הבלוגים ואחר התנועות במצב הרוח של הרשתות החברתיות.

כשנכנסתי פנימה, איש לא ממש שמח לראות כתבת. ביקשתי לשוחח - אמרו שלא נקבעה פגישה. הזכרתי להם התכתבויות של חודשים, בהן הציגו בכל פעם תירוץ אחר, אחד מהם בוטה: מה שבאמת מעניין אותנו זו התקשורת האמריקאית. "תכתבי מייל", הם מתעקשים ואומרים שאינם נוהגים לארח כתבים. "זה שאנשי אובמה עושים את זה, אלה השיקולים שלהם". אני מחליטה לנסות לשלוף קלף מלוכלך: 34 פעמים הזכירו את ישראל בעימות, אי אפשר להקדיש כמה דקות לבעלת הברית הקרובה ביותר? "כולכם קיבלתם ראיון עם המושל", משיבה סול, "האם קיבלתם ראיון עם אובמה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ