רם עמנואל: איראן מבודדת בזכות אובמה

ראש עיריית שיקגו, שהיה ראש הסגל של הנשיא, התגייס לסייע לו לקראת הבחירות המתקרבות: "הוא היה ידיד טוב מאוד של ישראל"

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

לרם עמנואל, ראש העיר של שיקגו, לא חסרים אתגרים במשרד אליו נכנס לפני פחות משנה וחצי - הוא מנסה להשתלט על הפשע הגואה בעירו, מתאושש מהעימות החריף עם מורים שהשביתו את מערכת החינוך, ובדרך צפויה לו גם התמודדות סבוכה עם איגודי עובדי התחבורה והכבאים. אך בשבועות האחרונים, הוא חורש את השטח בפלורידה ואוהיו, מעיד שוב ושוב בפני הקהילות היהודיות שברק אובמה הוא נשיא טוב לישראל.

ההשקעה של עמנואל בצורך לגייס את יהודי ארצות הברית להצבעה לאובמה, ולהדגיש דווקא את חשיבותו עבור ישראל, אינה ברורה מאליה: היהודים מהווים רק 2% מהאוכלוסייה, ישראל ממילא נמצאת בראש סדר העדיפויות רק של 7% מהמצביעים היהודים והסקרים מצביעים גם כך על תמיכה גורפת בנשיא אובמה. בבחירות הקודמות, אובמה זכה ב-78% מקולות היהודים ולפי סקר נוכחי של גלאופ, 70% מהיהודים האמריקאים מתכוונים להצביע לאובמה ורק 25% לרומני. עם זאת, קיים פוטנציאל להטיית הקול היהודי כפי שאירע בבחירות של 1980 בהן זכה רונלד רייגן ב-40% ממנו.

"אני מאמין שזו קהילה חשובה בשביל נשיא דמוקרטי, היא משחקת תפקיד משמעותי במדינות כמו ויסקונסין, וחשוב להעביר לקהילה היהודית את המסר שהוא היה נשיא טוב בשביל מדינת ישראל, אפילו שר הביטחון אהוד ברק הודה שלא היה נשיא טוב יותר מבחינת ביטחון ישראל", מספר עמנואל כשהוא עובר מאירוע בחירות אחד באוהיו לאחר. "הוא אמר בעצמו בעימות האחרון שכשהוא נסע לישראל הוא ביקר ביד ושם וזה הזכיר לו את משמעות ההחלטות שמקבלים, והוא גם היה בשדרות וראה את ההשפעה על המשפחות שם".

עמנואל (מימין) ואובמהצילום: רויטרס

"הייתי ראש הסגל שלו (בבית הלבן)", מוסיף עמנואל. "הוא גם היה סנאטור מטעם מדינת אילינוי כשהייתי חבר קונגרס מטעם אותה המדינה. הוא עשה דברים מדהימים כדי לשנות את הכיוון של המדינה הזאת. פה באוהיו שיעור האבטלה ירד ב-3%. גם בעיר שלי, שיקגו, ראינו ירידה גדולה באבטלה, ערך הנדל"ן עולה. יש לו את המדיניות הנכונה עבור מעמד הביניים, ואני מאמין שלהחלטות המתקבלות בבית הלבן יש השפעה גדולה על מה שקורה במדינה. אני רוצה לראות אותו בתפקיד הנשיא בארבע השנים הקרובות". 

בתגובה לכך שלפי הסקרים הישראלים מעדיפים דווקא את המועמד הרפובליקאי, מיט רומני, משיב עמנואל כי "ליחסים שלנו עם ישראל יש רבדים שונים. יש את הערכים המשותפים, והנשיא מבין את זה. יש הערכה לתפישה הישראלית של איום הגרעין האיראני" הוא מסביר.

"כשהוא נכנס לחדר הסגלגל, אמריקה היתה מבודדת בקהילה הבינלאומית בנושא איראן", מוסיף עמנואל. "שלוש וחצי שנים אחרי, התהפך הגלגל, ואיראן מבודדת מהעולם בזכות מנהיגותו של הנשיא. יש גם סוגיות של יתרון אסטרטגי צבאי, הוא חיזק את זה. בגלל ההחלטות שהוא קיבל, מערכת 'כיפת ברזל' הוצבה מהר יותר. אלה עובדות".

לגבי תהליך השלום אומר עמנואל כי "ההיסטוריה מראה שהחל מהסכמי אוסלו ועד להסכם השלום עם ירדן, מעורבות פעילה של הנשיא היא חיונית, אך היא אינה יכולה להחליף את רצון הצדדים. לישראל בבירור יש קשיים עם הפרטנר, אך זה לא אומר שאיננו מנסים ליצור תנאים לשיח פורה. היחסים עם ישראל נשפטים בסוגיות כמו איראן, תהליך השלום, האביב הערבי, הצבא והערכים. אני חושב שהנשיא היה ידיד טוב מאוד של ישראל בכל אחד מהנושאים האלה".

רם עמנואל והנשיא ברק אובמה. שדה התעופה בשיקגו, השבועצילום: אי-אף-פי

עמנואל אינו שש לאפשרות שאובמה יידרש להתמודד עם ממשלת ימין נוספת בראשות בנימין נתניהו, אם ייבחר לכהונה שנייה. "אני לא נכנס להשערות - הציבור הישראלי יקבל את ההחלטות לגבי הממשלה שלו, זו אחריותם. אנחנו כאן נקבל את ההחלטות שלנו לגבי הנשיא שלנו. אני לא יודע מה תהיה התוצאה של הבחירות שלכם, מה שאני יודע זה שאני מתרכז בלהבטיח שהנשיא אובמה יזכה בבחירות שלנו".

בתור ראש סגל הבית הלבן, עמנואל מילא תפקיד מרכזי במגעים עם הקונגרס. אם אובמה ייבחר לקדנציה נוספת והרכב הקונגרס לא ישתנה לטובת המפלגה הדמוקרטית, עולה השאלה אם באמת יוכל הנשיא לקדם את סדר יומו. "ברגע שהוא ייבחר, לרפובליקאים אין שום טעם לנסות להלחם נגד הנשיא במשך ארבע שנים", אומר עמנואל. "ברגע שהנשיא נבחר בשנית, אני חושב שהקונגרס יעבוד אתו על הסוגיות הגדולות שעל סדר היום ויתחיל מדף נקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ