ניו יורק טיימס הביע "תמיכה נלהבת" בברק אובמה

במאמר המערכת של העיתון נטען כי "לאובמה הישגים מרשימים למרות חומת הסירוב הרפובליקאית בקונגרס". על רומני: הוא לא אמיתי

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

לפני עשרה ימים, כששני המועמדים לנשיאות ארצות הברית הניחו את דגלי הקרב והתיישבו לשולחן אחד בערב גיוס תרומות לארגוני צדקה קתוליים, עקץ מיט רומני את התקשורת על הסיקור המוטה לטובת יריבו, ברק אובמה. "בכותרות העיתונים ייכתב מחר כי 'ברק אובמה אומץ על ידי הכנסייה הקתולית, מיט רומני סעד עם עשירים'", אמר רומני עם חיוך שחיפה על תסכול עמוק. לפי מניין מאמרי המערכת שהביעו עד כה תמיכה רשמית במועמד הדמוקרטי, לרומני היתה סיבה טובה להתלונן: 23 מאמרי מערכת נכתבו לטובת אובמה, בעיתונים בתפוצה כוללת של 6,983,716 עותקים, לעומת 18 מאמרי מערכת לטובת רומני, עם תפוצה כוללת של 3,677,856 עותקים.

לרוב, בזירה הזאת אין הפתעות גדולות: "ניו יורק טיימס", שהביע תמיכה באובמה במאמר המערכת היום (ראשון), עשה זאת גם ב-2008, כמו גם "וושינגטון פוסט". לרוע מזלו של מיט רומני, "וול סטריט ז'ורנל" המשפיע, שנוהג למתוח ביקורת חריפה על אובמה במאמרי המערכת שלו, נרתע מהמסורת ארוכת השנים, ונמנע מלהביע תמיכה במועמדים.

על האף התמיכה המסורתית, עדיין יש כמה עיתונים ששינו את עמדתם בבחירות הנוכחיות: "יוסטון כרוניקל" תמך ב-2008 באובמה, השנה – ברומני; כך גם "סטאר טלגראם", "אורלנדו סנטינל", "סן-סנטינל", "טנסיאן", "דיילי ניוז" ו-"פרס-טלגרם".

במאמר המערכת של "ניו יורק טיימס" שפורסם הבוקר, הציג העיתון בצורה פרטנית כמה מהנקודות המרכזיות בבחירות 2012 עם דגש על שחיקת זכויות הנשים לטיפולי בריאות, זכויות האדם ונחישות הימין למניעת נישואים חד-מיניים. לפי הנטען במאמר, אובמה הוכיח מחויבות לעידוד הצמיחה הכלכלית, ניסח מדיניות תקציב "הגיונית" והקפיד לשמור על רשת ביטחון להגן על החלשים. "למר אובמה הישגים מרשימים, למרות חומת הסירוב שהקימו הרפובליקאים בקונגרס, שהיו כה נחושים לעצור אותו עד כדי כך שהם הסתכנו בדרדור האומה לשפל והחזיקו בדירוג האשראי כבן ערובה".

לפי ניו יורק טיימס, רומני אומר לקהל את מה שהוא רוצה לשמוע, ובו בזמן הוא קשר עצמו לשמרנים הקיצונים ומאמץ את המדיניות שלהם, כולל "קיצוצי תקציב חסרי אחריות". "הבוחרים אולי לא יודעים מיהו מיט רומני האמיתי, אך בחירתו בשותף למרוץ, פול ריאן, מעידה על כך שמדיניותו תשקף את סדר היום של מפלגתו", נכתב.

מאמר המערכת טוען כי מדיניותו של המועמד הרפובליקאי "תמנע כל תקווה לצמצום הגירעון", בין היתר בגלל התעקשותו לשמור על הטבות המס לעשירים. אובמה, טוען העיתון, "מנע שפל גדול נוסף", הציל את תעשיית הרכב, מינה שתי שופטות ראויות לבית המשפט העליון, שיפר את התקנים ליעילות ניצול הדלק בכלי הרכב, עשה צעד גדול לקראת ביטוח בריאות לאומי, ובניגוד לטענתו של רומני, "עשה דברים טובים למען העסקים הקטנים" - כמו הטבות מס על רכישת ציוד חדש והטבות מס זמניות בגין העסקתם של מובטלים.

תהליך השלום במזרח התיכון אינו מוזכר במאמר, אך נטען שם שאובמה ראוי להערכה על התמודדותו עם האביב הערבי. "הטבח ממשיך בסוריה, אך הממשל פועל לזהות ולתמוך בכוחות המתונים, בעוד מר רומני דיבר בעימות האחרון על העברת הנשק דרך ערב הסעודית וקטאר ומגיע לקבוצות הג'יהאד". הרכבת הקואליציה הרחבה להפלת המשטר של קדאפי בלוב היתה, לפי העיתון, "מדיניות חכמה", כמו גם האיפוק הצבאי אחרי עידן בוש.

"ניו יורק טיימס" מסכם ש"מסיבות אלה ורבות אחרות, אנו מביעים תמיכה נלהבת בברק אובמה לכהונה שנייה, ומקווים שניצחונו ילווה ברצונו של הקונגרס החדש לפעול למדיניות שהאמריקאים זקוקים לה".

אובמה פוגש תומכים באירוע בחירות בניו-המפשר, אתמולצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ