שיעור הגזענות בארה"ב לא השתנה בארבע השנים האחרונות

לפי סקר של סוכנות הידיעות אי-פי, בתקופת כהונתו של הנשיא השחור הראשון בארה"ב, הביעו 54% דעות שליליות כלפי שחורים והיספאנים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שיעור הגזענות בארה"ב לא השתנה בארבע השנים מאז בחרה ארה"ב בנשיאה השחור הראשון. כך עולה מסקר שערכה סוכנות הידיעות אי-פי, שכן רוב קטן בקרב האזרחים האמריקאים מבטא דעות קדומות כלפי שחורים, בין אם הם מודים בהן ובין אם לאו. דעות אלה עלולות לעלות לנשיא ברק אובמה בקולות מצביעים בשעה שהוא מנסה להיבחר מחדש, אם כי השפעות אלה עשויות לקטון נוכח עליה בדעה החיובית של אמריקאים על השחורים. הדעות הקדומות הגזעניות גדלו מעט מאז 2008, שעה שהללו נמדדו בשתי דרכים שונות: לנשאלים הוצגו שאלות מפורשות על עמדות גזעניות וגם שאלון שמדד את ההשקפות המשתמעות בענייני גזע בלי לשאול שאלות ישירות בנושא זה.

ככלל, 51% מהאמריקאים מבטאים דעות מפורשות נגד שחורים, לעומת 48% בסקר מ-2008. כאשר נבדקו הדעות באמצעות שאלון השאלות המשתמעות קפץ מספר האמריקאים בעלי דעות נגד שחורים ל56% לעומת 49% בזמן הבחירות הקודמות לנשיאות. בשני השאלונים, ירד שיעור האמריקאים המבטאים עמדות בעד שחורים. "אף על פי שקיווינו שההשפעה הגזעית תשקע במשך הזמן נראה כי השפעת דעות נגד השחורים על ההצבעה כמעט זהה למה שהייתה לפני ארבע שנים", אומר ג'ון קרוזניק, מרצה באוניברסיטת סטנפורד, הנמנה עם מחברי הסקר.

רוב האמריקאים ביטאו גם תחושות אנטי-היספאניות. בסקר שערכה אי-פי ב-2011 עולה כי 52% מהלבנים שלא ממוצא היספאני ביטאו עמדות אנטי-היספאניות. שיעור זה עלה ל-57% בשאלון העמדות המשתמעות. מאחר שלא נעשה סקר בעניין זה קודם לכן, אין נתונים להשוות אליהם את התוצאות הנוכחיות."משום מה אנחנו מחזיקים בדעה הקדומה שהתקדמות מתרחשת בצורה אחידה ושהדברים משתנים בצעד אחד גדול. לא כך פועלת ההיסטוריה", אומר ג'ילני קוב, מרצה להיסטוריה ומנהל המכון ללימודי אפרו-אמריקאים באוניברסיטת קונטיקט. "כשרואים התקדמות, רואים גם תנועה בכיוון ההפוך".

אובמה בכנס בחירות בניו המפשייר, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ