הפוליטיקה של סנדי |

אובמה ממלכתי, רומני הפך כינס אירועי התרמה

נשיא ארה"ב ביטל אירועי הבחירות, והמועמד הרפובליקאי לא נותר אדיש לסופה - למרות שמתנגדיו הזכירו לו שרצה לסגור את הסוכנות לניהול מצבי חירום

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

הסופה סנדי הכניסה נעלם גדול למערכת הבחירות לנשיאות: אובמה ביטל את אירועי הבחירות שלו, עטה את גלימת הממלכתיות ונשאר במשך שלושה ימים בוושינגטון, מקבל תדרוכים ומנהל שיחות עם מושלי המדינות והערים הנפגעות, מזהיר ומרגיע את האומה. ואילו יריבו הרפובליקאי מיט רומני, שנשאר מחוץ לכותרות, החליט להמיר את כותרת אירוע הבחירות בקטרינג שבאוהיו ביום שלישי בבוקר ב"ארוע גיוס סיוע לנפגעי הסופה".

משתתפי האירוע התבקשו להביא קופסאות שימורים, חיתולים, שמיכות, סוללות, מים מינרלים, נייר טואלט וכדומה. חלק מהדברים שהונחו על גבי השולחנות לקראת אריזה, נרכשו על ידי הקמפיין של רומני. על גבי מסכים גדולים באצטדיון, אליו הגיעו כמה מאות אנשים, הוקרן סרטון עם הביוגרפיה של רומני לצד בקשה לתרום 10 דולר לצלב האדום באמצעות שליחת מסרון טקסט. רומני התלוצץ שזו עלות ההופעה של זמר הקאנטרי רנדי אואן, שהיה אמור להופיע בעצרת המקורית.

לצלילי המוסיקה, ארז רומני בעצמו כמה מצרכים לתוך ארגזים ונשא נאום קצרצר שבו הבטיח להעביר את הדברים לתושבי אחד האזורים הנפגעים בניו-ג'רזי. רומני נמנע מלמתוח ביקורת על תפקודו של הנשיא אובמה, אמר שלבו כבד בגלל סבל הנפגעים, והבטיח "להקדיש כל שעה שבה אני ער להפוך את אמריקה לחזקה, זה מה שצריך לעשות נשיא אמריקאי". בזמן שארז את המצרכים והניח אותם ברכב, הוא התעלם משאלה חוזרת של הכתבים מה היה עושה בתור נשיא עם הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA).

בשנת 2011, באחד העימותים הטלוויזיוניים במהלך הפריימריז, אמר רומני שהוא מעדיף לרכז כמה שיותר סמכויות בידי המדינות ולא הרשויות הפדרליות, ושהוא "בהחלט" היה סוגר את הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום. "איננו יכולים לעשות את הדברים האלה בלי לסכן את עתיד ילדינו. זה פשוט לא מוסרי, להערים חובות גדולים ולהעביר אותם לילדינו, כשאנו יודעים שכולנו נהיה מתים לפני שנחזיר אותם. זה לא הגיוני בכלל," הסביר אז.

"ניו יורק טיימס" שהביע רק לפני ימים אחדים תמיכה רשמית במועמדותו של הנשיא אובמה, ניצל את טענת העבר של רומני כדי לנגח אותו במאמר מערכת חדש תחת הכותרת "סופה גדולה דורשת ממשלה גדולה" שבו הוגדרו הטיעונים של רומני לגבי הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי החירום כ"אבסורדיות". העיתון ציין גם שבמסגרת תוכנית הקיצוצים של חבר הקונגרס פול ראיין המתמודד על תפקיד סגנו של רומני, תקציבי הסיוע להתמודדות עם אסונות היו מקוצצים ב-8.2%. "האם מר רומני מאמין שמדינות הסובלות מקשיים כלכליים יעשו עבודה טובה יותר מאשר סוכנות פדרלית שמתפקדת כמו שצריך? מי יקבל את ההחלטות לאן לשלוח את הסיוע הפדרלי? או שאולי לא יהיה סיוע פדרלי, וכל מדינה תספוג נזקים של מיליארדי דולרים?", תמה העיתון במאמר המערכת.

מהקמפיין של רומני נמסר בתגובה לביקורת כי הוא לא מתכוון לבטל את הסוכנות לניהול מצבי החירום, אך בכל זאת מאמין שעיקר הסמכויות צריכות להתרכז בידי המדינות עצמן.
אובמה, כאמור, הטיל את הופעות הקמפיין על סגנו ג'ו ביידן, רעייתו מישל אובמה והנשיא לשעבר ביל קלינטון, אך לא ביטל את תשדירי הבחירות. וכצפוי, כל צעד שלו וכל חתימה על צו חירום עדיין סוקרו בהרחבה על-ידי התקשורת. כמובן, כל צעדי הנשיא הוצגו כלא פוליטיים, אבל זו היתה תעמולת הבחירות הטובה ביותר שיכל לקוות לה. ביום שלישי, הוא ביקר במשרדי הצלב האדום: "הסופה הזאת עוד לא נגמרה", אמר. "נמשיך לעבוד קשה ככל יכולתנו לספק משאבים למקומות כמו ניוארק שבניו ג'רזי. המסר שלי לרשויות: שום ביורוקרטיה. תעשו מה שצריך להביא את המשאבים במהירות האפשרית".

הבית הלבן גם הודיע שאובמה יגיע היום לניו-ג'רזי, שם ייפגש עם התושבים ויקבל את הדיווח על הערכת הנזק ממושל המדינה הרפובליקאי כריס כריסטי. כריסטי, שהיה אחד הדוברים המרכזיים בוועידה הארצית של המפלגה הרפובליקאית באוגוסט ומבקר וותיק של אובמה, חלק לאובמה מחמאה יוצאת דופן: התמודדות הנשיא עם האסון היתה, לדבריו, "יוצאת דופן", קריסטי אמר בראיון לאן-בי-סי. "הייתי על הקו עם הנשיא הלילה, הוא אישית זירז את הכרזת ניו ג'רזי כאזור אסון משמעותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ