הקול היהודי

אובמה ורומני על שולחן השבת בקליוולנד

פחות משבוע לבחירות לנשיאות והמתח בקרב יהודי אוהיו הולך וגובר. בניגוד ל-2008, רבים מהם סולדים מהנשיא ועל זה בדיוק בונים הרפובליקאים

רוג'ר כהן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוג'ר כהן, ניו יורק טיימס

המצב נעשה לא נעים בקהילת יהודי קויאהוגה שבפרברי קליוולנד. הלחצים בהתמודדות הצמודה בבחירות לנשיאות, שגורלה עשוי להיקבע באוהיו, התגברו מאוד בקהילה, המאופיינת גם בימים רגילים בתרבות של מחלוקות משפחתיות והתחמקויות מהזמנות לארוחות ערב. במוקד עומדים הפערים בין ברק אובמה לבין מיט רומני וגם מועמדותו לסנאט של המועמד הרפובליקאי השמרן, ג'וש מנדל, הזוכה לתמיכה מעורבת בקרב 80 אלף תושביה היהודים של קליוולנד רבתי.

במודעה שפורסמה בעיתון "קליוולנד ג'ואיש ניוז" השבוע, שמומנה בידי גוף המכונה "יהודים למען ישראל 2012", נשאלה השאלה: "האם אתם מוכנים להמר על חיי העם היהודי עם הנשיא הזה?". המודעה העמידה בשאלה את נכונותו של אובמה להגן על ישראל, ש"עליה מרחף איום של הכחדה גרעינית". שיחות מוקלטות זורמות לבתי היהודים, ובהן מזהיר ג'ון בולטון, שגרירה הנצי של ארה"ב באו"ם לשעבר, שחיוני להצביע למועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, כדי להציל את ישראל מהפצצה האיראנית ומהקיצוניים האיסלאמים.

מנדל, חייל נחתים לשעבר בן 35, הצליח לגייס יותר מ-20 מיליון דולר מתומכים שמרנים, אך קומם עליו את קהילת היהודים הפרוגרסיביים של אוהיו, שהם עדיין הרוב המכריע. הביקורת המרכזית כלפיו נוגעת לעמדתו הבלתי מתפשרת בנוגע להפלות. במסגרת זו כינה מנדל את המועמד הרפובליקאי לסנאט מטעם מדינת אינדיאנה, ריצ'רד מרדוק, "אדם בעל שיעור קומה". זאת דווקא אחרי שמרדוק אמר שהיריון מאונס הוא "דבר שאלוהים התכוון שיקרה" ושהחיים הם בכל מצב "מתת אלוהים".

תומכי רומני בעצרת בחירות באוהיו, אתמולצילום: רויטרס

האם כל זה אמנם משמעותי? כן. לפי הסקרים, ההתמודדות בין אובמה לרומני כה צמודה במדינת אוהיו, על 18 האלקטורים שלה, שכל קול קובע. שום מועמד רפובליקאי לא הגיע לבית הלבן בלי לנצח באוהיו. זוהי מדינה מתנדנדת, שיותר מכל מדינה מתנדנדת אחרת עשויה להכריע את הכף.

אובמה צריך לנצח בגדול בקויאהוגה, הכוללת את לבה הדמוקרטי של קליוולנד, כדי לזכות באוהיו. כך עשה ב 2008, כאשר זכה ב-68.5% וניצח עם רוב של כ-250 אלף קולות. יחד עם זאת, במטה הבחירות של רומני סבורים שאם מועמדם יכרסם ביתרון של אובמה בקויאהוגה ויצמצם אותו לכדי כ-175 אלף, יהיה באפשרותו לנצח באוהיו.

על פי ההערכות, כ-80% מיהודי אוהיו הצביעו בבחירות 2008 בעבור אובמה. רוברט גולדברג, יו"ר הקהילות היהודיות המאוחדות לשעבר ותומך של רומני, אמר שהוא מאמין ששיעור זה יירד הפעם ל-60%. "היהודים פשוט אינם בוטחים באובמה בכל הנוגע לישראל", הוא אומר, "לנשיא אין כל אהדה כלפי ישראל; האהדה שלו נתונה לעולם המוסלמי שאותו הכיר כשהיה ילד".

אם גולדברג אמנם צודק ביחס למגמת ההצבעה באוהיו, הרי שיהיה לזה משקל. הוא סבור שאובמה מחזיק במדיניות "אנטי-עסקים ואנטי-ישראל" ושהכלכלה המקרטעת היא שדוחפת יותר מכל את המצביעים היהודים לשנות את עמדתם.

הטיעונים הנשמעים באוהיו נגד אובמה בסוגיית ישראל הם חלק מבליל הרמיזות הרפובליקאיות המוכרות: הנשיא נסע לקהיר אבל לא לירושלים, הוא התעלם מראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא הושיט יד למוסלמים אבל לא הפגין שום אהדה ליהודים. עם זאת, הקולות הללו מתעלמים משיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני בין וושינגטון לירושלים שבעטיו אמר שר הביטחון, אהוד ברק, שאובמה עשה למען ביטחון ישראל "יותר מכל מה שאני זוכר שנעשה בעבר".

עם אלה המוטרדים מעמדתו של מנדל נמנה גם קרוב משפחה שלו, הסופר אוסטין רטנר. במאמר שכתב החודש ביומון היהודי פורוורד, טען רטנר שנעשה שימוש לא ראוי בנאמנות המשפחתית והשבטית היהודית בזירה הפוליטית. הוא גם טען שכמה קרובי משפחה דמוקרטים תמכו במנדל מתוך נאמנות משפחתית, סוג של נאמנות "המובילה עמוק יותר אל תוך החשכה". ספק אם עמדתו תצליח להוביל ליישוב המחלוקת בקרב יהודי קליוולנד. אלה מתווכחים בקול רם וטובים בהתפלמסות, רק שבמקרה זה המחלוקת עשויה לשנות את פני הדברים לא רק בקליוולנד אלא הרבה מעבר לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ