הרוגים והרס רב בארה"ב הקפיאו המרוץ לנשיאות

מפגן האימה של איתני הטבע ייחרת בזיכרונם של תושבי ארה"ב לזמן רב. בינתיים, כלל ללא ברור עד כמה לאזרחים שנפגעו אכפת כעת מהבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תמונה אחת שתיחרת בתודעתם של ניו יורקים רבים היא של כמויות אדירות של מימי נהר ההדסון הנשפכים אל תוך הבור הפעור באתר הבנייה בגראונד זירו, במקום שבו שכנו פעם מגדלי התאומים. כך, למרות אלף אלפי ההבדלות, נוצר קשר ויזואלי ישיר בין שני האסונות הגדולים שפקדו את העיר, הראשון מעשה שטן של בני בליעל, השני מפגן אימה של איתני הטבע.

רצף בלתי פוסק של מצבים שלא עלו על הדעת ושל תמונות שקשה להאמין שאכן התרחשו בפועל מאפיין גם את הדיווחים על אחריתו ועל נזקיו של הוריקן סנדי, כמו של 9/11, ויותר מכך, כמו בצונאמי ביפאן: העיירות בניו ג'רזי שטבעו בנחשולים של 5-4 מטרים, שהותירו אחריהם אגמים של הרס וחורבן; האודים העשנים שנשארו אחרי שעשרות בתי מגורים התלקחו ונשרפו כליל בשכונת גריזי פוינט בקווינס; מאות החולים שפונו באישון ליל, בגשם וברוח, מבתי החולים היוקרתיים במנהטן; העצים הענקיים שמחצו מכוניות ובתים והפכו לגורם העיקרי של כ-40 מקרי המוות שנגרמו באסון.

במרחק כמה עשרות מטרים מ"מגדל החופש" בן ה-104 קומות שנבנה במקומם של המגדלים שנעלמו עמדו אתמול תושבים ותיירים והביטו כלא מאמינים בכניסה למנהרת באטרי בת ה-3 קילומטרים, המחברת בין מנהטן לברוקלין, שהוצפה לחלוטין לכל אורכה. במדרכה הסמוכה עמד אדם, קצת בוכה וקצת צוחק, על יד הכניסה לחניה מקורה שנחסמה על ידי סרט משטרתי צהוב והצביע על עשרות המכוניות שצפו בפנים בניסיון לאתר את ההונדה החדשה שאותה רכש, לדבריו, רק בחודש שעבר. בבר סמוך, שנפתח זה עתה, עשרות אנשים צפו בתמונות של הסירה הגדולה שהועפה על פסי הרכבת של מטרו-צפון, הקו המוביל עשרות אלפי נוסעים למנהטן וממנה מידי יום ביומו, שיושבת עתה לימים ארוכים.

ככל שחולפות השעות, כך גוברת הערכת הנזק. בהתחלה דיברו על 10 מיליארד דולר, אחר כך על 20, לקראת ערב זה כבר הגיע לכמעט 50 מיליארד. יותר מ-8 מיליון איש נותרו ללא חשמל, ובהם כ-90% ממיליון תושבי לונג איילנד, האי היוקרתי השוכן למזרחה של ניו יורק. קווי הסאבווי ישובו לפעול רק בסוף השבוע, שדה התעופה לה-גרדיה רק בשבוע הבא, ובעיירות ובשכונות שהוצפו ונחרבו מדובר על חודשים ארוכים.

גם הפעם זכו אלה המכונים כאן "המגיבים הראשונים" - השוטרים, צוותי הרפואה ומכבי האש - לשבחי הפוליטיקאים ולהערצת הקהל על גבורתם ועל תושייתם ועל נכונותם להסתכן כדי לחלץ את אלה שנקלעו למצוקה. גם הפעם יש ראש עירייה כריזמטי יעיל ופעיל בדמותו של מייקל בלומברג, המכנס מידי כמה שעות מסיבת עיתונאים שבה הוא משדר מנהיגות וקור רוח, למעט הקטעים שבהם הוא מנסה לדבר אל התושבים דוברי הספרדית בשפתם, אך עושה זאת במבטא ניו-יורקי כבד שמעורר גיחוך כללי.

כמוהו, גם המושלים הדמוקרטיים של קונטיקט וניו יורק, דן מלוי ואנדרו קואמו, אף שהבולט במושלים הוא ללא ספק כריס כריסטי, הרפובליקאי מניו ג'רזי, שאיננו חוסך במילות תואר כדי להעריך את מימדי האסון הכבד שפקד את מדינתו, שכינויה אמנם "ארץ הגנים" אך פרסומה נובע בעיקר מטוני סופרנו ומהתוכנית "ג'רזי שור" של ערוץ אמ.טי.וי, אחת מתוכניות הריאליטי הנמוכות בטלוויזיה. אותה ג'רזי שור, שנודעה גם כמקום הולדתו של ברוס ספרינגסטין ובשל מאות הקילומטרים של חופיה היפים, ספגה מ"סנדי" מכה כבדה, אולי הכבדה מכל, והנזק שנגרם בה, לדברי כריסטי, "בלתי נתפס."

כריסטי כבד הגוף וחריף הלשון, שנשא את הנאום המרכזי בוועידה הרפובליקאית בטמפה בסוף חודש אוגוסט, עורר אתמול את זעמם של יועציו של מיט רומני כששיבח את "המנהיגות" שגילה הנשיא אובמה מאז פרוץ המשבר ואת שיתוף הפעולה "יוצא הדופן" שנוצר בינו לבין הנשיא. ביום רביעי אחר הצהריים קבעו השניים לערוך סיור משותף באזורי האסון בניו ג'רזי שבמהלכו בוודאי יקיימו כמה מסיבות עיתונאים תכופות ופוטו-אופים רבים שבהם יפליגו, ללא ספק, במחמאות הדדיות.

אנשיו של רומני טוענים שכריסטי הלך ומעל ומעבר למה שנחוץ בשבחיו לנשיא והעניק לו אשראי מיותר בתזמון שהוא כה סמוך למועד הבחירות שעלול להיגרם נזק ממשי לסיכוייו של רומני בבחירות. יתכן שכריסטי אמר את אשר על ליבו - הוא ידוע כאחד שמדבר דוגרי - אבל יתכן גם שעשה חשבון מקיוואליסטי יותר, לפחות לדברי בכירים דמוקרטים עימם שוחחתי: כריסטי, לדבריהם, מבין שרומני הולך להפסיד בבחירות והוא כבר מכין עצמו להתמודדות בשנת 2016.

ואכן, בעוד רומני נאלץ להתנדב בתחנת איסוף ציוד עבור נפגעי ההוריקן באוהיו כדי לזכות במעט דקות כיסוי בשידורים הבלתי פוסקים בטלוויזיה, אובמה מנצל עד כה עד תום את ההזדמנות שנפלה לידיו לעזוב את הקמפיין הפוליטי ולהתעלות לדרגת המפקד העליון הדואג לצרכי האומה. הוא זוכה לשבחים מכל עבר, ולא רק מכריסטי, על יעילותו ועל מהירותו ועל האמפתיה שהוא מגלה, כשיועציו דוחפים בשיחות רקע את ההשוואה המתבקשת לטיפולו האיטי והמהסס של הנשיא ג'ורג' בוש באסון קתרינה בשנת 2005. אין להתפלא, אפוא, על אמירה שבהחלט נכנסת להגדרה של "שיא החוצפה" של מייקל בראון, מי שעמד בראש הסוכנות הפדרלית לטיפול במקרי אסון כשקתרינה פגעה בניו אורלינס, ונאלץ להתפטר בשל מחדליו: אובמה, אמר אתמול בראון, הגיב "מהר מדי וחזק מדי" לנזקים שגרמה סנדי.

לאיש אין באמת מושג "לטובת מי" יפעל האסון, אבל ברשת פוקס ניכרה אתמול עצבנות שמא יצליחו האירועים "לעצור את המומנטום" של מיט רומני, שבפועל כבר נעצר מזמן בכל מקום פרט לרשת פוקס עצמה. בכל מקרה, אם אובמה ינצח, יוכלו מבקריו מימין לטעון לנצח שעשה זאת רק מכיוון שניצל באופן ציני את האסון שפקד את אמריקה.

תושב שכונת בריזי פוינט ההרוסה בקווינס, ניו יורק, אתמולצילום: רויטרס

בשוליים הסהרוריים יותר של הימין כבר החלו להתעורר תהיות כיצד הצליח אובמה לייצר את ההוריקן שעתיד, אולי, לגזול מרומני את הניצחון המגיע לו.

אין מחלוקת על כך שמימדיו של "סנדי" שיבשו לחלוטין את התכנונים האסטרטגיים של שני המועמדים וכפו עליהם שביתת נשק, בימים שנחשבים לקריטיים ולהזדמנות אחרונה לשנות מגמות ולהשפיע על הבוחרים. המרוץ הארסי ורווי היצרים בין אובמה לרומני התגמד לפתע אל מול האסון שפקד את חלקה המזרחי של אמריקה ולנוכח תחושת הסולידריות והאחדות שאסונות כאלה מייצרים, לפחות בימיהם הראשונים. בוחרים רבים, שרק בשבועות האחרונים החלו להתרכז בהתמודדות, שוב מפנים את תשומת ליבם לעניינים אחרים, ואין לדעת מתי ועד כמה ירצו לחזור ולעסוק בה.

אמריקה, בכל מקרה, לא תשוב לכך לפני יום חמישי או יום שישי, ואז כבר סוף שבוע, ואז כבר הבחירות עצמן. מכון "גאלופ" הודיע אתמול, כמו מכוני מחקר אחרים, שהוא מפסיק לערוך את סקרי המעקב היומיים שלו, עד להודעה חדשה. התסריט הסביר, שהוא לחלוטין בלתי-סביר, הוא שאמריקה תיגש להצביע ביום שלישי הקרוב במצב של חוסר ידיעה מוחלטת: מי מוביל ובכמה, כמה יגיעו להצביע ואיפה, וכיצד תתקבל התוצאה הסופית, בעיקר על ידי הצד המפסיד.

פגשתי אתמול את השכן במגרש החניה ושאלתי לדעתו להשלכות הפוליטיות של האסון. הוא הביט עלי כמי שאיננו מבין על מה אני שח ושאל האם ידוע לי אם אפשר להגיע לגשר של רחוב 59 לקווינס דרך רחוב 57, שנסגר בשל המנוף הענק שנשבר ברוח והתנדנד באופן מסוכן מבניין מגורים יוקרתי בן 90 קומות. הוא סיפר שאמו, השוהה כרגע בדירתו, גרה בבריזי פוינט והוא בדרכו לשם כדי לברר האם ביתה נשרף עד היסוד או שמא רק הוצף ועדיין ניתן להציל ממנו חפצים. "הבחירות," הוא אמר לי "מעניינות אותי כקליפת השום."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ