אחרי הסופה, אובמה חוזר עם רוח רפובליקאית גבית

הנשיא ישוב היום למדינות המתנדנדות כדי לקטוף את פירות התנהלותו השקולה במהלך הסופה, ויהנה גם מתמיכת מושל ניו ג'רזי הרפובליקאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החיבוקים החבריים ומלות השבח שהרעיף אתמול נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על מושל ניו ג'רזי הרפובליקאי, כריס כריסטי, סימנו יותר מכל את קו התפר בין הטיפול בהרס הרב שגרמה הסופה סנדי, לבין החזרה לריצת הסיום הבהולה של חמשת הימים האחרונים לפני הבחירות לנשיאות.

אובמה ביקש לעודד את כריסטי, לנוכח תמונות ההרס הקשות שנתגלו בפניו בעיירות החוף של ניו ג'רזי. עם זאת, באותו זמן, הוא בוודאי לא התעלם מהתועלת הפוליטית שניתן להפיק מהעמדה של המפקד העליון, המושיט יד לאזרחים במצוקה, או מהזעם שנכבש אך בקושי במטה של יריבו, מיט רומני, לנוכח הידידות המופלאה של הנשיא עם המושל הכרסתן והאהוד.

אתמול רבו הפרשנויות, הציניות ברובן, על פשרם הפוליטי של דברי התודה החמים כל כך שכריסטי הרבה להפנות כלפי אובמה. אולם, אנשים המכירים אותו מקרוב משוכנעים שהוא מדבר מנהמת לבו. על אף שמספר ההרוגים בניו יורק גדול מבניו ג'רזי, ועל אף שיחלפו עוד שבועות רבים עד שהעיר תצליח להשיב את מערכת התחבורה הציבורית לפעילות מלאה, ההרס הטוטאלי שנגרם בחופי ניו ג'רזי הוא אכן, כפי שאמר כריסטי, בלתי נתפש. המושל, שהוא לוקאל-פטריוט אמיתי, מעריך בכנות את הסיוע היעיל-פעיל שהוא מקבל מאובמה, ובהיותו דובר "דוגרית" רהוטה, הוא גם איננו מהסס להביע את תודתו בפומבי.

אף שעדיין לא פורסמו סקרים אחרי פגיעת סנדי ב"טריי סטייט" (ניו ג'רזי, ניו יורק וקונטיקט), רוב הפרשנים מעריכים שאובמה הרוויח, ובוודאי שלא ניזוק, מההפסקה הפתאומית והכפויה במערכת הבחירות. אווירת האחדות הלאומית שהצליח ליצור עם כריסטי וההשוואה המתבקשת בין התגובות המהירות שלו ושל הסוכנות הפדרלית למקרי אסון (FEMA) לבין האטיות והאטימות של הנשיא לשעבר, ג'ורג' בוש, בעת אסון קתרינה לפני שבע שנים – בוודאי שיחקו אף הן לטובתו. לדעת יועציו, אובמה החזיר לעצמו את המומנטום עוד לפני שסנדי פגעה בחוף המזרחי של ארצות הברית, וכעת הם מקווים לתמורה כפולה ומכופלת.

אנשי אובמה משוכנעים שהחלטת מטה הבחירות של רומני והעמותות התומכות בו, לשוב ולהשקיע בתעמולת בחירות במדינות כמו מישיגן, מינסוטה ופנסילבניה, שנחשבו לבטוחות מבחינתו של אובמה, לא נובעת מכך שהמרוץ שם הפך לפתע לצמוד, אלא שרומני הבין שדרכו לניצחון במדינת המפתח אוהיו נחסמה, והוא נואש לאתר דרכים חלופיות לניצחון. יועצו הבכיר של אובמה, דייויד אקסלרוד, אף הודיע שיגלח את שפמו המפורסם אם רומני יזכה ולו באחת מהמדינות הללו.

אלא שאנשי רומני מפגינים, או לפחות משתדלים להפגין, את אותה מידה של ביטחון עצמי, עד כדי כך שלצופה מהצד נדמה לפעמים ששני המחנות הנצים דרים ביקומים מקבילים. לאנשי רומני יש יותר מזומנים בקופה. הם שמים את מבטחם בהתלהבות ובמוטיבציה של הגרעין הקשה של בוחריהם ונתמכים על ידי גדודים של פרשנים ובעלי דעה שכבר ראו את הארץ המובטחת ואינם מתכוונים לוותר עליה, גם אם הנתונים השתנו בינתיים. "מיט ינצח, ובגדול", "אובמה כבר לא יתאושש", "ריח הייאוש ממטה אובמה", הם רק חלק מכותרות המאמרים שפרסמו בעלי טור ימניים בימים האחרונים.

בינתיים, שני הצדדים פיתחו מיומנות מרשימה באימוץ סקרים הנוחים להם ובערעור על סקרים הסותרים את הספין התורן על ניצחונם הבלתי נמנע. מכון גאלופ, היחיד שטוען בעקביות ליתרון משמעותי לרומני, הפך למושא ללעג ואי-אמון מצד פרשנים דמוקרטיים. אצל הרפובליקאים, אויב הציבור מספר אחד הוא נייט סילבר מהניו יורק טיימס, משוגע לסטטיסטיקה המשקלל מדי יום עשרות סקרים ונתונים היסטוריים וכלכליים בבלוג שלו 538. אתמול הוא העניק לאובמה 77% סיכוי לזכות בבחירות, לעומת 23% בלבד לרומני. 

אובמה ומושל ניו ג'רזי כריסטי (משמאל), אתמול בעיירה פריגנטיןצילום: רויטרס

בחירות צמודות ייתכן שיוכרעו לטובת המועמד שיצליח למקסם את הפוטנציאל האלקטוראלי שלו. לכן, לשני הצדדים יש עניין לשמור על מורל גבוה בקרב הפעילים והבוחרים, כדי שאלה יגיעו לקלפי וימריצו אחרים לנהוג כמותם. לא מן הנמנע שאנשי רומני החליטו להשקיע את מיליוני הדולרים – שלא חסרים להם -  במדינות "אבודות" כדי שישמשו כזריקת עידוד לפעילים במדינות שבהן הבחירות יוכרעו באמת. רומני משקיע בפנסילבניה, על פי השערה זו, כדי להעלות את המורל באוהיו, והוא נזכר לפתע בניו מקסיקו כדי להמריץ את הפעילים בנוואדה השכנה.

התועלת המרכזית שאובמה עשוי יפיק בסופו של דבר מהתנהלותו השקולה בימי סנדי ומ"האתחול מחדש" של מערכת הבחירות, היא שהם יחתמו את מסע ההתאוששות שבו החל אחרי הופעתו האומללה בעימות הראשון בדנוור – עימות שבו כמעט ושמט מידיו ניצחון שכבר נראה בטוח למדי. כעת, הוא מקווה, המצב חזר לקדמותו המבטיחה. עם תקוותו מסכימים כך נראה גם רוב האמריקאים: על פי סקר "גאלופ" שפורסם אתמול 54% מהם סבורים שאובמה ינצח בבחירות, לעומת 32% המאמינים שבכל זאת יהיה מהפך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ