אמריקה משתקמת מהריסות "סנדי", המועמדים חזרו לקמפיין

אובמה ורומני קיימו עצרות בחירות במדינות המתנדנדות בניסיון לסחוף בוחרים רגע לפני יום הבוחר. קרוב לשישה מיליון בני אדם נותרו ללא חשמל

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

אמריקה עדיין מתאוששת מנזקי הסופה "סנדי" וספירת הקורבנות ועדכוני הערכת הנזק נמשכים כל העת. על פי הנתונים האחרונים, בארצות הברית בלבד הסופה גבתה את חייהם של 88 בני אדם. בין ההרוגים אב ובנו שטבעו למוות במרתף ביתם שהוצף ואשה שהתחשמלה. בניו יורק ובניו-ג'רזי נמשכים החיפושים אחר הנעדרים, בהם שני ילדים בני שנתיים וארבע שניסו להימלט יחד עם אמם ממכוניתם שהוצפה בסטטן איילנד.

במסיבת עיתונאים בניו-יורק אמר היום (חמישי) ראש העיר מייקל בלומברג שלמעלה מחצי מיליון תושבים נותרו עדיין בלי חשמל. רק 14 מתוך 23 קווי הרכבת התחתית בעיר חזרו לפעול - מנהרות רבות היו מוצפות ונדרשת עבודת ניקוז יסודית - ותורים ארוכים השתרכו בתחנות האוטובוסים שתוגברו כדי לנסות ולפצות על שיבושי הרכבת התחתית. כ-5 מיליון בני אדם בשאר מדינות החוף המזרחי שנפגעו מהסופה נותרו גם הם ללא חשמל.

בחירות בארה"ב: הדיווחים, ידיעות ההרחבה, הסקרים, הפרשנויות

אובמה באסיפת בחירות בגרין בייצילום: אי–פי

למרות שידיו מלאות בענייני הסופה, בלומברג מצא זמן לפרסם הודעת תמיכה רשמית במועמדותו של ברק אובמה לכהונה שנייה, וקרא להצביע לו בגלל הדגש שהוא שם על נושא שינויי האקלים. מיט רומני, לדברי בלומברג, הוא אדם הגון אך לא פעל כדי להתמודד עם שינויי האקלים. "אחד (מהמועמדים) רואה את שינויי האקלים בתור בעיה דחופה המאיימת על כדור הארץ, השני לא. אני רוצה שהנשיא שלנו ישים את ההוכחות המדעיות וניהול הסיכונים מעל שיקולים פוליטיים".

הנשיא אובמה אמר כי הודעתו של בלומברג היא "כבוד", וכי הוא רוחש הערכה עמוקה לראש העיר על "מנהיגותו בעסקים, פילנתרופיה וממשל, ומעריך את העבודה יוצאת הדופן שהוא עושה בימים קשים אלה בניו יורק".

בינתיים, בסקרים במדינות המתנדנדות נרשם יתרון קל לאובמה. באוהיו הוא שומר על יתרון קל אך יציב, והוא מחזיק בהישגים דומים גם בוויסקונסין, באיווה, בנוואדה ובניו המפשיר. בסקרים אחרים זוכה רומני ביתרון קל בפלורידה בווירג'יניה. בקולורדו הסקרים מעידים על שוויון בין המועמדים.

סקר שנערך היום עבור סוכנות הידיעות רויטרס מלמד כי הקרב בין רומני לאובמה נותר צמוד. הסקר מעניק 47% לאובמה לעומת 46% לרומני. סקרים ארציים נוספים מעידים אף הם על המשך הקרב הצמוד בין המתמודדים.

בין מדיקייר לאובמקייר

למרות שבשכונות רבות בערי החוף יידרשו שבועות אם לא חודשים לחזור לשגרה, ואף שהסופה שיפרה את מעמדו של אובמה (לפי סקר של איי-בי-סי, כמעט שמונה מתוך עשרה אמריקאים העניקו לו ציון "טוב" עד "מצוין" על התמודדותו עם סנדי), הנשיא שהקדיש שלושה ימים השבוע לטיפול בענייני המשבר, חזר היום לנתיב הקמפיין.

אובמה חידש את מסע הבחירות בגרין ביי שבוויסקונסין, ואותת שהאתנחתא של האבל נגמרה כשתקף את יריבו מיט רומני על כך שהוא מנסה לשווק לבוחרים "שינוי". "הרשו לי להגיד לכם, וויסקונסין, שאנו יודעים איך שינוי נראה. מה שהמושל (רומני) מציע זה בוודאי לא שינוי", אמר אובמה. "לתת יותר כוח לבנקים הגדולים זה לא שינוי. להשאיר מיליונים בלי ביטוח בריאות זה לא שינוי. הטבות מס לעשירים הן לא שינוי. אני יודע איך השינוי נראה כי נלחמתי למענו. כך גם אתם. אחרי כל מה שעברנו יחד, איננו יכולים לפנות אחורה", אמר הנשיא. עם זאת, אובמה שם דגש על לכידות האומה: "כשאסון מכה, אנו רואים את אמריקה במיטבה. כל ההבדלים הקטנים שמפרידים בינינו בימים כתיקונם, נעלמים. אין דמוקרטים ורפובליקאים כשבאה סערה - רק עמיתינו האמריקאים", אמר.

אובמה המשיך ואמר כי: "איננו זקוקים לסדר יום של ממשלה גדולה או קטנה - אנו זקוקים לסדר יום של מעמד ביניים שמתגמל עבודה קשה ואחריות. אנו לא זקוקים לסדר יום מפלגתי, אלא לסדר יום שמתקבל על הדעת, שאומר שכשאנו מספקים חינוך לילד עני, מצבנו יהיה טוב יותר. כל עוד יש אפילו אמריקאי אחד שרוצה פרנסה ולא מוצא, עבודתנו לא תמה. כל עוד יש משפחות שעובדות קשה יותר אך מפגרות בתשלומים, עבודתנו לא תמה".

הביקור בוויסקונסין היה קצר. משם אובמה עלה על המטוס הנשיאותי והמשיך לנוואדה, קולורדו ואוהיו.

גם מיט רומני שב למסע הבחירות ונטש את הזהירות שאפיינה אותו בימים האחרונים. בנאומו תקף את אובמה על ארבע שנים מבוזבזות ועל כך שהוא רוצה לקצץ בתוכנית "מדיקייר" - ביטוח בריאות פדראלית לגמלאים - "כדי לממן את אובמקייר", רפורמת הבריאות שלו. אובמה המנותק, אמר רומני, לא מבין בעסקים ורוצה להרחיב את הביורוקרטיה במקום לסמוך על המגזר הפרטי. "להוסיף עוד כיסא בקבינט שלו לא יסייע ביצירת מקומות עבודה", אמר רומני. הוא דיבר באירועי בחירות בווירג'יניה, אחת מתשע המדינות המתנדנדות, שבה המועמדים נלחמים על 13 קולות אלקטורליים.

מחר צפוי משרד העבודה האמריקאי לפרסם דו"ח תעסוקה חדש שעשוי להשפיע על המצביעים המתלבטים רגע לפני יום הבחירות. הדו"ח הקודם סיפק חדשות טובות לאובמה, עם ירידת שיעור האבטלה ל-7.8% - הנתון הנמוך מאז 2009.

מיט רומני באסיפת בחירות בוירג'יניה צילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ