והפרחים לסנדי |

ההפסד של אובמה הפך לניצחון כמעט ודאי

נשיא ארה"ב הפך שוב לדמות לאומית ומאחדת, ולפתע - ברגע קריטי מעין כמוהו - ניטל העוקץ מהשנאה התהומית של רפובליקאים רבים כלפיו

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

בוועידת המפלגה הרפובליקאית שהתקיימה בפלורידה בסוף אוגוסט, בחר המועמד לנשיאות מיט רומני ללעוג למתריעים מפני סכנת ההתחממות הגלובלית. "הוא הבטיח להאט את העלייה בגובה מי האוקיינוס ולרפא את הפלנטה", אמר על הנשיא, ברק אובמה, לקול צחוקם הרם של הצירים השמרנים, שרובם מתייחסים לתיאוריות התחממות כדור הארץ כאל קונספירציות ליברליות מתייפייפות והזויות, המנוגדות לערכיהם האמריקאים השורשיים.

אובמה, למען האמת, לא גילה כל עניין מיוחד בסוגיות אקולוגיות מעין אלה בשנת כהונתו הראשונה. הנושא מזוהה אמנם עם מפלגתו, ובעיקר עם סגן הנשיא לשעבר, אל גור, וסרטו המצליח "אמת מטרידה", אבל אובמה לא ראה בו קלף אלקטורלי מנצח. סוגיית שינוי האקלים לא אוזכרה כלל בחודשים האחרונים של מערכת הבחירות וגם לא עלתה לדיון באף אחד מהעימותים הטלוויזיוניים בינו לבין רומני.

בחירות בארה"ב: סיקור מיוחד

אובמה עולה למטוס האייר פורס 1, אתמולצילום: אי-אף-פי

אבל אחרי שהאוקיינוס האטלנטי עלה על גדותיו השבוע, והמיט על חופה הצפון מזרחי של אמריקה את אחד מאסונות הטבע החמורים בתולדותיה, רומני היה משלם הון כדי למחוק מהפרוטוקול לא רק את לעגו, אלא גם את המלצתו לבטל את הסוכנות הפדרלית לטיפול במצבי חירום (FEMA), שמיליוני אמריקאים בניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט משוועים עתה לישועתה. שתי ההתבטאויות חזרו אליו השבוע, כבומרנגים קטלניים.

כי בנוסף להרג ולהרס שחוללה, הסופה סנדי הפכה על פניהם גם את כל קווי המתאר המוכרים של מערכת הבחירות עד כה. ארבעה ימים לפני ההליכה לקלפי, ולראשונה מאז חיסול אוסמה בן לאדן בשנה שעברה, אובמה הפך שוב לדמות לאומית, לא מפלגתית, לגורם מאחד ולא מפלג. במפגני התמיכה והחיבה ההדדיים שלו עם המושל הפופולארי של ניו ג'רזי, כריס כריסטי, הוא ניצב לפתע כמי שמתעלה מעל לשיקולי רגע אנוכיים ומושיט ידו אל עבר הצד השני של המתרס הפוליטי, ולא כמי שמתנכר לו או מתנשא מעליו, כפי שאמר עליו רומני עד תמול שלשום. לקראת סוף השבוע זכה אובמה לחותמת גומי יקרת ערך, בדמות תמיכתו הפומבית של ראש עיריית ניו יורק האהוד, מייקל בלומברג, במועמדותו לקדנציה שנייה. בלומברג אמר שבשל יחסו המדעי של אובמה לסוגיית שינוי האקלים, הוא ראוי לזכות בארבע שנים נוספות בבית הלבן.

לפתע, ברגע קריטי מאין כמוהו, ניטל העוקץ מהשנאה התהומית של רפובליקאים רבים כלפי אובמה. זו שתדלקה את המוטיבציה ואת רוח ההתלהבות של חלק ניכר מבין עשרות אלפי הפעילים והמתנדבים של המפלגה. גם אם רומני לא היה אליל חלומותיהם, רבים מהם ראו בו סוכן שיביא את השינוי המיוחל - האיש שיפטור את אמריקה מעונשו של הזר שהשתלט על הבית הלבן. אחרי שכבר קשה היה להכחיש את הסימנים להתאוששות הכלכלית האטית, אך העקבית, ובצל הניסיון הרפובליקאי העיקש אך העקר, בגיבוי רשת פוקס, להפוך את פרשת רצח השגריר האמריקאי בבנגאזי למחדל בסדר גודל של "ווטרגייט בריבוע פינת משבר בני הערובה באיראן", מה שנותר לרפובליקאים זו ההתנגדות הבסיסית, האידיאולוגית והיצרית, לאובמה ולכל מה שהוא מייצג. אלא שאת החרב הזו הרפובליקאים נאלצים עתה להחזיר לנדנה.

רומני נאלץ להוריד בצורה דרסטית את המינון של התקפותיו על אובמה, אך בהעדר הארס המשלהב, מספר המשתתפים באספות הבחירות שקיים בפלורידה היה רק כמחצית ואפילו שליש מאלה שערך אך לפני שבוע ימים. הפרשנים אוהדי רומני, שהציפו את הטוויטר בהצהרות ניצחון, שלעגו לעמיתיהם הליברליים שהתעקשו לטעון לניצחון צפוי של אובמה - נעלמו כלא היו. תחזיות הניצחון של יועצי הרפובליקאים בשכר – בין אם זו הפנטזיונרית והמגלומנית של דיק מוריס או זו הסבירה איכשהו של קרל רוב – התקבלו בסלחנות, כמאמץ של הרגע האחרון למנוע את קריסת המורל של הבוחרים.

ובכל זאת, יועצי אובמה אינם שקטים. הם מודעים לכך שאחרי ההלם הראשוני מממדיה של סנדי, האהדה וההערכה שלהם זוכה עתה אובמה יפנו את מקומם בימים הקרובים לתסכול, לזעם ולהפניית אצבע מאשימה כלפי הממשל וסוכנויותיו. אבל במערכת בחירות הפכפכה שלא התנהלה על פי אף אחד מהתסריטים ששורטטו לה, המומנטום נמצא עכשיו לצדו של אובמה, ומה שנחשב עד לפני כחצי שנה להפסדו הוודאי של הנשיא הפך עתה לניצחונו המסתבר, ברוב מצומק או גדול. כל תוצאה אחרת, למרות שאיננה בלתי-אפשרית, תיחשב להפתעה גדולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ