הנשיא אולי יתחלף, הקונגרס כנראה לא

אובמה או רומני ייאלצו לעבוד מול מחוקקים מהמפלגה היריבה. בכמה מדינות יש קרבות מרתקים אך הסנאט יישאר דמוקרטי ובית הנבחרים רפובליקאי

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

הנשיא הבא של ארה"ב, יהיה אשר יהיה, יצטרך למצוא מסילות ללבם של מחוקקי המפלגה היריבה, אם ברצונו להימנע מהקיטוב הפוליטי ומהשיתוק החקיקתי שלפתו את וושינגטון בשנתיים האחרונות. ארבעה ימים לפני הבחירות, ההערכה הרווחת היא שמה שהיה הוא שיהיה, ושבין אם ברק אובמה ינצח או שמיט רומני יחליפו, מירב הסיכויים הם שהקונגרס ימשיך לפעול במתכונת דו-ראשית: הרפובליקאים ישמרו כמעט בוודאות על הרוב שלהם בבית הנבחרים, והדמוקרטים, אם לא יהיו הפתעות, ישמרו על שליטתם בסנאט.

הסנאט

33 מושבים מתוך 100 עומדים לבחירה בבחירות הנוכחיות, מהם 21 המוחזקים כיום על ידי דמוקרטים, 10 על ידי רפובליקאים ושניים על ידי עצמאים, הנוטים להצביע עם הדמוקרטים. ההערכה עד לפני חצי שנה הייתה שהרוב הדמוקרטי הנוכחי, 47-53, נתון בסכנה גדולה לא רק בגלל שיותר מושבים דמוקרטים נמצאים מלכתחילה בסיכון, אלא בשל ההנחה שאובמה יפסיד ויגרור עמו גם כמה מפלות לדמוקרטים במרוץ לסנאט. מאז התברר לא רק שאובמה איננו במצב כל כך גרוע, אלא שהדמוקרטים הצליחו להציב שורה של מועמדים אטרקטיביים במיוחד, לעומת הרפובליקאים שמינו מספר מועמדים הנוטים למעוד.

אם יתממשו התחזיות הנוכחיות, הדמוקרטים יאבדו מושב אחד, אך יצליחו לשמור על רוב בסנאט. תזוזות קלות במרוצים הנחשבים צמודים יכולות להטות את הכף לכיוון הרפובליקאי, במיוחד אם רומני ינצח וסגנו פול ראיין יזכה בקול שובר השוויון, במקרה של תיקו 50-50. מבין המרוצים לסנאט המעוררים את העניין הרב ביותר ניתן למנות את העימותים הבאים:

מסצ'וסטס: המאבק המדובר ביותר בין הרפובליקאי המכהן, סקוט בראון, שנבחר לאחר פטירתו של טד קנדי ב-2010, לבין אליזבט וורן הדמוקרטית, פרופסורית באוניברסיטת הרווארד ולוחמת ידועה למען לקוחות הבנקים. בראון בן ה-53 הוא אחד המתונים האחרונים שנותרו במפלגה הרפובליקאית, ואילו וורן הלוחמנית היא גיבורת השמאל האמריקאי. בקמפיין היא הובכה מחשיפת העובדה שרשמה בקורות חייה שמוצאה משבט הצ'רוקי האינדיאני, למרות שמדובר בקשר קלוש. בראון לעומת זאת סובל מזיהויו עם רומני המאוד לא פופולרי במדינה שבה שימש כמושל. בשל העניין הרב שמגלים המוסדות הפיננסיים ויריביהם, המרוץ במסצ'וסטס הפך ליקר בתולדות הסנאט והושקעו בו למעלה מ-90 מיליון דולר. לפי שעה וורן מובילה בבטחה וניצחונה נחשב לכמעט ודאי.

אינדיאנה ומיזורי: בשתי המדינות הללו, שבהן רומני מוביל ברוב גדול, המועמדים הרפובליקאים לסנאט סיבכו את עצמם וגם את מפלגתם בהתבטאויות מביכות בענייני אונס והפלות. טוד אייקין, חבר בית הנבחרים ממיזורי, זכה לתשומת לב לאומית כשהשתמש במונח "אונס לגיטימי" והעלה תיאוריה רפואית מופרכת על כך שבגוף האישה קיים מנגנון שכביכול "סוגר את המערכת" בשעת אונס כדי למנוע היריון. שר האוצר של אינדיאנה, ריצ'ארד מורדוק, איש תנועת מסיבת התה המתמודד אף הוא לסנאט, אמר לפני שבועיים שהיריון הנובע מאונס הוא "רצון האל". באינדיאנה ממשיך מורדוק להוביל על פני יריבו הדמוקרטי ג'ו דונולי, אף שהמגמה נגדו, אבל במיזורי אייקין ככל הנראה איבד מושב שנחשב לבטוח וסיפק חבל הצלה לסנאטורית הדמוקרטית המכהנת, קלייר מקאסקיל.

נוואדה: איל ההימורים שלדון אדלסון תרם עשרות מיליוני דולרים לרומני ולמועמדים רפובליקאים שונים בסנאט ובבית הנבחרים, אבל המאבק הקרוב ביותר ללבו ולביתו הוא נגד שלי ברקלי, המועמדת הדמוקרטית לסנאט במדינת נוואדה. בשנות ה-90 שמשה ברקלי יועצת משפטית צמודה של חברת "סנדס" שבבעלות אדלסון, אך היחסים ביניהם התקררו, על רקע התנגדותה למדיניותו למנוע חדירת איגודים מקצועיים לבתי המלון שלו. השניים הפכו ליריבים מרים, בעיקר אחרי שברקלי נבחרה ב-1999 לבית הנבחרים. האירוניה היא שבמקרה הזה, אדלסון ניצב נגד יהודים רבים התומכים בברקלי היהודיה, בשל עמדותיה הנציות בעניינים הקשורים לישראל. למרות כל זאת, מצבה של ברקלי בסקרים לא קל: הסטטיסטיקאי המוערך נייט סילבר מעניק ליריבה הרפובליקאי, ביל הלר 75% סיכויי ניצחון.

מרוצים אחרים, צמודים ובעלי עניין, מתנהלים בוויסקונסין בין תמי בולדווין הדמוקרטית, לסבית מוצהרת שעשויה להפוך לסנטורית החד מינית הראשונה, לבין טומי תומפסון, מי שהיה שר הבריאות של ג'ורג' בוש והסתבך עם הימין הרפובליקאי בשל תמיכתו בחוק הבריאות של אובמה. באוהיו, הרפובליקאי היהודי-שמרני ג'וש מנדל, חייל קרבי במארינס לשעבר שנחשב לחביבם של חוגים ימניים ומי שערך את חתונתו בירושלים, צובר תנופה ומתגבר על פיגורו בסקרים מול הדמוקרט המכהן שרוד בראון. גם בווירג'יניה ובמונטנה מתנהלים מרוצים צמודים, שעשויים לחרוץ את גורל המאבק על השליטה בסנאט.

בית הנבחרים

במאבק על בית הנבחרים, שבו כל 435 המושבים עומדים לבחירה מחודשת מדי שנתיים, המצב הרבה יותר ברור: הרפובליקאים צריכים לשמור על 218 מתוך 242 המושבים שיש להם כעת ועל פי רוב הסקרים, ניצחונם ב-226 התמודדויות כבר מובטח.

הדמוקרטים עשויים לזכות בכמה מושבים בודדים שיתווספו ל-193 המושבים שכבר בידיהם, אבל כדי שיתחולל מהפך בלתי-צפוי, אובמה צריך לזכות בניצחון הרבה יותר סוחף מזה שאפילו הסוקר הדמוקרטי המוטה ביותר מנבא לו.

מבין העימותים על מקום בבית הנבחרים, אין ספק שההתמודדות המרה ביותר, לפחות מבחינת היהודים, הוא במחוז 30 בקליפורניה, שם מנהלים שני חברי הקונגרס הוותיקים, היהודים ואוהדי ישראל, האוורד ברמן בן ה-71 ובראד שרמן בן ה-59, מאבק לחיים ולמוות. המאבק הזה כבר הידרדר להתגוששות פיזית שתועדה ביוטיוב. מרוץ אחר המעורר עניין תקשורתי רב מתנהל בניו ג'רזי בין ביל פסרל הדמוקרטי לבין הרב המפורסם שמולי בוטח, מחבר הספר "סקס כשר" ומי שנתמך אף הוא על ידי אדלסון. בוטח מתמודד במחוז בחירה רווי מצביעים יהודים ומוסלמים הנחשב למחוז בטוח לדמוקרטים. זאת, אף שיש המאמינים שביכולתו של הרב, שנחשב לאשף ביחסי ציבור, לחולל הפתעה גדולה.

לבסוף, אין לשכוח שהבחירות ברמה הלאומית מלוות באלפי הצבעות ברחבי היבשת לתפקידים שונים ומשונים, בכל הרמות, כולל 11 מושלי מדינות (שברובם צפויים לזכות מועמדים רפובליקאים), שופטים, שריפים ולוכדי כלבים. במקביל, יעמדו להצבעה במדינות שונות גם 176 משאלי עם, שהמעניינים שבהם עוסקים בלגליזציה של מריחואנה (קולורדו ווושינגטון), הכרה בנישואים חד-מיניים (מרילנד) אי-הכרה בהם (דרום קרוליינה) או חובת סימון מוצרי מזון שעברו הנדסה גנטית (קליפורניה).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ