חדשות טובות לאובמה: נתוני דו"ח התעסוקה טובים מהצפוי

בחודש אוקטובר נוספו למשק האמריקאי 171 אלף מקומות עבודה חדשים, לעומת התחזית של 125 אלף. עם זאת, אחוז האבטלה עלה ב-0.1%

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נתוני דו"ח התעסוקה האמריקאי שהתפרסם היום (שישי) מעלים כי בחודש אוקטובר התווספו  171 אלף משרות חדשות למשק האמריקאי. מדובר בנתון חיובי יותר מהתחזיות המקדימות שצפו תוספת של 125 אלף משרות בלבד. הבית הלבן נמסר כי "דו"ח התעסוקה מראה שהכלכלה האמריקאית ממשיכה להחלים". 

נתוני התעסוקה, האחרונים שיתפרסמו בארצות הברית לפני הבחירות לנשיאות שייערכו בעוד 4 ימים, והעלייה במספר מקומות העבודה במדינה מוסיפה רוח גבית למסע הבחירות של הנשיא ברק אובמה, אשר היה עשוי להיפגע אם הנתונים לא היו עומדים בתוצאות. הדו"ח ממשיך מגמת שיפור איטית המחזקת את המסר של אובמה שהכלכלה האמריקאית תחת הנהגתו צועדת במסלול הנכון.

עם זאת, נתון נוסף שמפרסם משרד התעסוקה האמריקאי הוא אחוז האבטלה לחודש אוקטובר שעומד על 7.9% - עלייה של 0.1% מהחודש שעבר, בו היה אחוז המובטלים הנמוך ביותר מאז 2009. אחוז המובטלים בארצות הברית מודד את מספר האנשים המחפשים תעסוקה, ולכן העלייה באבטלה מצביעה על מספר גדול יותר של אנשים ששבו לחפש תעסוקה.

אובמה בעצרת בחירות בקולורדוצילום: רויטרס

התוספת במקומות העבודה עליה מצביע הדו"ח מצטרפת לנתונים חיוביים מהשבוע שעבר לפיהם הכלכלה האמריקאית האיצה את קצב הצמיחה שלה מ-1.3% ברבעון השני ל-2% ברבעון השלישי, נתון טוב יותר מתחזית הכלכלנים שציפו לצמיחה של 1.8%. 

הדו"ח מצביע על שיפור עקבי אך צנוע בכלכלה האמריקאית. אוקטובר 2012 הוא החודש ה-25 ברציפות בו ישנו גידול במספר מקומות העבודה בארצות הברית, אולם הוא קטן מכדי לקלוט את כמות האנשים המצטרפים לכח העבודה. הדו"ח החדש מתבסס על סקר שנערך באוקטובר, לפני פגיעתה של הוריקן סנדי, ולכן לא משקף את השפעתה על הכלכלה.

כ-12 מיליון בני אדם עדיין מחפשים תעסוקה בארצות הברית. כ-2 מכל 5 מחפשי עבודה בארה"ב מובטלים במשך חצי שנה לפחות. לכך מתווספים כ-8 מיליון בני אדם שעובדים במשרה חלקית, אולם שואפים לעבוד במשרה מלאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ