4 ימים לבחירות בארה"ב |

דו"ח התעסוקה החזיר את הכלכלה למרכז העניינים

בזמן שנותר, מתרכזים שני המועמדים במדינות המפתח. בין עצרות וכנסים, פרסמו היום אובמה ורומני מאמרי דעה שעסקו בעיקר בחזונם הכלכלי

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

נתוני דו"ח התעסוקה האמריקאי שהתפרסם היום (שישי) החזירו את הכלכלה לראש סדר היום הציבורי לקראת הבחירות בשבוע הבא. אלן קרוגר, העומד בראש היועצים הכלכליים של הבית הלבן, התייחס לעלייה במספר המשרות במשק, וחזר על המסר שהעביר גם לאחר הדו"ח הקודם: "הנתונים מעידים על התאוששות הכלכלה. חייבים להמשיך באותו הכיוון". ולמרות זאת, נתון נוסף שהתפרסם היום הוא אחוז האבטלה לחודש אוקטובר, שעלה ב-0.1% לעומת החודש שעבר. החדשות הטובות מבחינת הנשיא אובמה הן ששיעור האבטלה בחלק ממדינות המפתח - וירג'יניה ואוהיו שצפויות להכריע את גורל הבחירות, נמוך מהממוצע הארצי: 7% באוהיו ו-5.9% בווירג'יניה.

שני המועמדים לנשיאות פרסמו היום (שישי) מאמרי דעה באתר האינטרנט של רשת CNN. לדברי אובמה, אמריקה מתאוששת מהמשבר הכלכלי החמור ביותר מאז השפל הגדול: "אנחנו עוד לא שם, אך רשמנו התקדמות ממשית". לדבריו, על אמריקה לבחור בין שני חזונות "שונים בתכלית".

על פי אובמה, עוצמתה של אמריקה נשענת על מעמד הביניים החזק שלה. "אנו לא מצליחים עם מעטים בפסגה, כשכל השאר נאבקים להסתדר". לדברי הנשיא, מלבד השקעה בחינוך, הכשרת עובדים ומחקר ופיתוח, המפתח להצלחה הוא שכולם ישחקו על פי אותם הכללים. התוכנית שרומני מציע, כתב אובמה, הוכיחה עצמה ככישלון כבר בעידן ג'ורג' וו. בוש. "זו פילוסופיה שאומרת שאלה שבצמרת צריכים לשחק לפי כללים שונים - הטבות מס לעשירים שאיננו יכולים להרשות לעצמנו, עידוד חברות להעביר מקומות עבודה ורווחים מחוץ למדינה, פחות רגולציה לבנקים הגדולים וחברות הביטוח. זו המדיניות שהכניסה אותנו לבוץ הזה מלכתחילה... החבר'ה שלמעלה לא זקוקים לעוד פטרון שיגן על זכויותיהם בוושינגטון".

"אמריקה שאנחנו מאמינים בה", סיכם אובמה את דבריו, "היא בהישג יד".

מיט רומני מצדו ניסה כבר בשורות הראשונות לשל מאמרו להפריך את טענת אובמה לפיה המועמד הרפובליקאי מנותק מהעם, והזכיר שהוא פתח בקמפיין שלו בחווה של דאג וסטלה סקאמן שבניו המפשיר. "אמרתי שהמדינה שלנו היא ארץ החירות וההזדמנויות" - וזה המסר, כתב רומני, שהוא העביר בכל פינה אליה הגיע במהלך הקמפיין. לדברי רומני, במהלך כהונתו של אובמה, ההזדמנויות הצטמצמו בשביל יותר מדי אמריקאים. לדבריו, הקיפאון הכלכלי הותיר מיליוני אמריקאים מובטלים ועם חלומות מנופצים. "זה לא חייב להיות כך בעתיד", אמר. "אנו נמצאים בזה יחד ויחד נוכל לצאת מהצרות האלה".

רומני הזכיר את תוכנית חמש הנקודות שלו ליצירת מקומות העבודה וקידום עצמאותה של ארה"ב בתחום האנרגיה - וגם הבטיח "להחזיר שפיות כלכלית לוושינגטון באמצעות קץ לבזבזנות הפדרלית וההלוואות שהוסיפו בארבע השנים האחרונות יותר חוב מאשר כמעט כל הממשלים הקודמים יחד". לטענתו, במידה ויבחר לנשיא, הוא יאזן את התקציב, יצמצם את הביורוקרטיה ויקדם את העסקים הקטנים "שהם מנוף יצירת העבודה באמריקה" באמצעות רפורמת המס ועדכון התקנות ש"חנקו את הצמיחה הכלכלית שלנו".

לדברי רומני, המשבר הכלכלי פגע לא רק ברווחת התושבים באמריקה, אלא גם גרם לחולשת מדיניות החוץ שלה, רומני הצהיר שיבטל את הקיצוצים הצפויים בתקציב הביטחון. "תמיד האמנתי שהתפקיד העיקרי של צבא חזק הוא למנוע מלחמה, וזה האינטרס הלאומי העליון שלנו".

"אני", כתב רומני בסוף דבריו, "מציע בחירה אמיתית - ושינוי אמיתי".

נתוני דו"ח התעסוקה האמריקאי שהתפרסם היום עולה כי בחודש אוקטובר התווספו 171 אלף משרות חדשות למשק האמריקאי. מדובר בנתון חיובי יותר מהתחזיות המקדימות שצפו תוספת של 125 אלף משרות בלבד. הבית הלבן נמסר כי "דו"ח התעסוקה מראה שהכלכלה האמריקאית ממשיכה להחלים".

נתוני התעסוקה, האחרונים שיתפרסמו בארצות הברית לפני הבחירות לנשיאות שייערכו בעוד 4 ימים, והעלייה במספר מקומות העבודה במדינה מוסיפה רוח גבית למסע הבחירות של הנשיא ברק אובמה, אשר היה עשוי להיפגע אם הנתונים לא היו עומדים בתוצאות. הדו"ח ממשיך מגמת שיפור איטית המחזקת את המסר של אובמה שהכלכלה האמריקאית תחת הנהגתו צועדת במסלול הנכון.

עם זאת, נתון נוסף שמפרסם משרד התעסוקה האמריקאי הוא אחוז האבטלה לחודש אוקטובר שעומד על 7.9% - עלייה של 0.1% מהחודש שעבר, בו היה אחוז המובטלים הנמוך ביותר מאז 2009. אחוז המובטלים בארצות הברית מודד את מספר האנשים המחפשים תעסוקה, ולכן העלייה באבטלה מצביעה על מספר גדול יותר של אנשים ששבו לחפש תעסוקה.

בימים המעטים שנותרו, שני המועמדים, ותומכיהם בעלי הפרופיל הגבוה, נכנסים לקצב מסחרר של אירועי בחירות במדינות הנדנדה - שצפויות להכריע את גורל הבחירות. אובמה ישתתף היום (שישי) בשלוש עצרות בחירות באוהיו, רומני פתח את היום בוויסקונסין, המשיך לאוהיו - ובערב הוא יקיים בווסטצ'סטר את עצרת הענק בהשתתפותם של מאה ראשי ערים, מושלי מדינות, סנטורים - שייצאו משם למדינות הנדנדה השונות, בניסיון להטות את כף המאזניים לטובת המועמד הרפובליקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ