מאבדים סבלנות |

עניי אוהיו מאסו בסקרים ומייחלים להצבעה

סקר אחרון מגלה פער של 3% בלבד לטובת אובמה במדינה. שלושה ימים לפני הבחירות כיכבו רומני והנשיא לשעבר קלינטון במופעי תעמולה נוצצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאמליה דרייבר, בת 53, דיירת בשכונת קרוואנים, אין מושג איך ספרינגפילד שבאוהיו, העיר שבה היא מתגוררת עם בעלה כבר 30 שנה, זכתה בשנה שעברה לתואר המפוקפק "העיר העצובה באמריקה", בדירוג מכון גאלופ. מבחינתה, זו עוד סיבה טובה להתעלם מסקרים. "תראי כמה שקט פה", היא מצביעה בידה האוחזת בבדל סיגריה על מדשאת ביתה, שחזיתו מקושטת בעשרות עציצים. "תמורת שום הון שבעולם לא הייתי רוצה לגור במרכז העיר".

השקט הזה לא נפל על אמליה מתוך בחירה: משבר בשוק הנדל"ן במדינה לפני ארבע שנים הביא גם לקריסת העסק לייעוץ משכנתאות שלה, שהחזיקה במשך 16 שנה. בעלה, שעבד במפעל לייצור צבע, חלה ואיבד את משרתו באותה עת. ביתם עוקל, והם נדדו יחד עם משפחות רבות ששקעו במצוקה כלכלית לשכונת הקרוואנים, שם מקבלים בברכה גם את אלה שהקרדיט שלהם נפגע בגלל חובות או פשיטת רגל. "אני לא זזה מפה בחיים," היא מכריזה, "כל החיים עבדנו כל כך קשה - בית ספר פרטי לשלוש בנות, בית יקר, תמיד היינו שקועים בחובות. עכשיו אנחנו משלמים 320 דולר לחלקה בחודש, את הבית עצמו קנינו במזומן, ולראשונה יש לנו חיים פשוטים. גם אחת משלוש הבנות שלנו עברה לפה - היא אם חד-הורית עם ילדה בת חמש, ויש פה בית ספר טוב". אחרי מה שקרה להוריהם, שתיים מהבנות קיבלו רגליים קרות מלימודי כלכלה. אחת פנתה להיות אחות מוסמכת, בעוד השנייה מקבלת הכשרת עובדת מעבדה רפואית.

אמליה לא טרחה ללכת לעצרת הבחירות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שנערכה באותו היום בעיר שלה - היא גם ככה מצביעה עבורו. עד 2008, היתה חברת המפלגה הרפובליקאית. "בפעם הראשונה הצבעתי בבחירות כשרייגן רץ לנשיאות. הוא סחף אותי. אבל בוש חיסל לי את החשק להצביע לרפובליקאים. הבנתי שתחת הרפובליקאים, רק העשירים מתעשרים. לאובמה היתה משימה עצומה - אולי הוא לא עשה את העבודה באופן מושלם, אבל הוא החזיר אותנו למסלול." ומה היא חושבת על תשומת הלב שאוהיו מקבלת? "זו תמיד היתה מדינה מכרעת. אז אנחנו חשובים!" היא מחייכת וזורקת את הסיגריה שלה.

לפי סקר סי-אן-אן שפורסם אתמול (שישי), אובמה מוביל בקרב על 18 קולות האלקטורים של אוהיו המתנדנדת והסחורה הכי חמה בשוק הבחירות היום, עם 50% מול 47%. רק ל-2% בלבד מתושבי אוהיו המופגזים בימים אלה בתשדירי תעמולה, אין דעה, ורק 1% מהם לא מעוניינים באף אחד מהמועמדים.

אחד המתלבטים שעוד נותרו חי בשכונת עוני בדייטון, אוהיו, בה יש בתים רבים נטושים ומטים ליפול. ג'ורג' אוגלטרי, תושב אפרו-אמריקאי, מספר שהמבנים ננטשו על ידי בעליהם ומסוממים השתלטו עליהם. עכשיו, בלחץ הרשויות, מתחילים לטפל בבתים אלה ולשפץ אותם. אוגלטרי, בן 39, מתגורר בבית דודיו, שמולו הוצבו שלטי בחירות של הדמוקרטים. הוא אינו יודע למי להצביע או אם הוא בכלל רשאי להצביע – בגלל הרשעות עבר על סחר בסמים. הוא נוטה לתמוך באובמה כי חשובה לו הרפורמה בביטוח הבריאות, אבל מצד שני, הוא מתכנן לפתוח עסק בעתיד ואז רומני יהיה עדיף לדעתו, כי במצב הנוכחי יותר משתלם לפתוח עסק מחוץ לגבולות ארה"ב. "אובמה עדיף לחלשים, רומני ליזמים", הוא אומר.

מיט רומני ורעייתו אן בעצרת באוהיו, אתמולצילום: רויטרס

בדיוק כמו במקרה של סמואל וורצלבאכר, "ג'ו השרברב" מבחירות 2008 ששאל את אובמה האם הוא רוצה להעלות מסים לעסק השרברבות העתידי שלו והפך לגיבור רפובליקאי, על אף לא ממש היה ביכולתו לפתוח עסק - גם אוגלטרי רחוק ממימוש החלום שלו. הוא עובד בתור נהג במפעל לייצור צעצועים. עבודה יש לפי עונות, הוא אומר. פעם היה אפשר למצוא עבודה זמנית תוך פחות משבוע, עכשיו גם זה דורש מאמץ עילאי. לפני שנים הוא עבד תקופה קצרה ב"ג'נרל מוטורס", שם עבדו הוריו במשך 30 שנה. "הם הספיקו לצאת לפנסיה לפני קריסת התעשייה וקיבלו הטבות נאות," הוא אומר. "הימים האלה כבר לא יחזרו."

"אבל אל תשפטי לפי הקנקן", מזהיר האיש לובש הקפוצ'ון. "יום אחד אתה למטה, יום אחד למעלה. אני גם פותח טלוויזיה ורואה מה מצבם של האנשים בסיירה ליאון, הילדים במכרות, ואלה שעובדים במפעלי "נייקי" - זה יותר גרוע מעבדות. אז עם כל הצרות שלנו, ועם זה שלפעמים עם כל ההוריקנים יש לי תחושה כאילו הגענו לאחרית הימים, אני מרגיש שהתברכנו".

לקלינטון לא נמאס להיות סופרסטאר

בימים האחרונים שלפני הבחירות, נדמה שתומכי המועמדים שמשתתפים במרתון של אירועי בחירות סופרים את השעות עד שהכול כבר ייגמר. "איבדתי את קולי בשירות הנשיא שלי," מתנצל הנשיא לשעבר ביל קלינטון בקול צרוד. השעה 21:00, וזהו אירוע הבחירות הרביעי שלו ליום הזה, שנפתח בוויסקונסין. בחוץ קר, ובחניון מסתובב רכב עם שלט אלקטרוני של מטה רומני: "בכלכלה של אובמה, חלקו של כל תושב אוהיו בחוב הלאומי – 51,000 דולר". אולם ההתעמלות של האוניברסיטה המקומית חצי ריק, אך קלינטון נותן את ההצגה במשך 40 דקות - נשען על הדוכן בפוזה נוחה, שולף תוך כדי הנאום עיתון, מרכיב משקפיים, מקריא כותרות, כאילו הוא לא ממהר לשום מקום ולא צריך לדהור לפלורידה, וירג'יניה וניו-המפשייר. (באחד האירועים הקודמים באותו היום, בפריסברג שבאוהיו, קלינטון בכל זאת מעד ואמר שזה כבוד בשבילו להיות בפנסילבניה ולגייס תמיכה עבור אובמה. "אוהיו!" תיקנו אותו מהקהל, אך קלינטון לא התבלבל. "ככה כתוב אצלי בנאום", אמר.

למרות שכל מי שמגלה טיפה התעניינות בפוליטיקה שמע זאת כבר אינספור פעמים, קלינטון לא פוסח גם הפעם על אף טענה, כולל את "הרפורמה החשובה ביותר שאובמה העביר שאף אחד לא מכיר - הלוואות הסטודנטים". קלינטון גם מתבל דוגמאות וסטטיסטיקה בבדיחות על חשבונו של רומני. "הוא יצא נגד ההיספאנים, נגד הסינים, עכשיו נגד האיטלקים (רומני טען ש"קרייסלר" - ש"פיאט" האיטלקית מחזיקה במניותיה - תעביר את ייצור ה"ג'יפ" לסין. קרייסלר הכחישה, נ"מ). יש לי תחושה שהבאים בתור אצלו הם אירים, וזה הסוף שלי!" (רמז לשורשיו האירים). הוא גם מזכיר שוב שאפילו פרנקלין דלנו רוזוולט, או הוא עצמו, לא היו מצליחים להוציא את אמריקה מהבוץ תוך ארבע שנים. "אני רוצה שברק אובמה ינהיג את הדרך!", מכריז קלינטון עם שארית הקול שלו, אך לא שוכח להשחיל כמה פעמים בנאום גם את שמה של אשתו, הילרי, לקול מחיאות הכפיים. כשהוא מסיים, הוא לא מוותר על הליכה ארוכה לכל אורך המעקה באולם, לוחץ ידיים, מחלק חתימות ומצטלם. "יש כאלה שמותשים ורוצים לפרוש כבר עכשיו. אני אומר, לא היום - בעוד ארבעה ימים!" הקהל משיב בקריאות "עוד ארבע שנים".

בעצרת הענק של מיט רומני שהתכנסה אמש בווסט צ'סטר שבאוהיו, העדיפו דווקא את הסיסמה "עוד ארבעה ימים" - לשלטונו של אובמה, כמובן. על הבמה מתייצבת נבחרת מתייצבת על הבמה במעילי פליז בצבעי אדום וכחול באירוע שנערך בחוץ בקור המקפיא: הבנים של רומני, ראש העיר של ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני, המועמד של שנת 2008 הסנטור ג'ון מקיין ורעייתו סינדי, מושל לואיזיאנה בובי ג'ינדל, ועוד שורה של מושלים וסנטורים וראשי ערים. הם מסבירים שהם תומכים ברומני לא רק כי הוא רפובליקאי, אלא כי הוא באמת יכול לתקן דברים. "הסיסמה של אובמה היא 'קדימה' – אבל קדימה לאן?", תוהה מושל לואיזיאנה בובי ג'ינדל. אחת הדוברות אומרת שבא לה להקיא מהיקף החוב שאובמה מנחית על כתפי ילדיה.

עצרת הרפובליקאים באוהיו, אמשצילום: אי–פי

הבידוק הביטחוני התחיל למעלה משעתיים לפני תחילת העצרת, עוד לפני שירת ההמנון וההופעה של קיד רוק (על הבמה פסנתר מלא מדבקות עם שמות נשיאים רפובליקאים) - והקהל ממשיך לזרום גם כשרומני כבר מדבר. אשה אחת לובשת חולצה עליה נכתב "גמלאית מאמינה בפול ראיין", ילדים קטנים מניפים דגלים על הכתפיים של ההורים, ואחד היציעים מרכיב מאותיות בודדות את הכיתוב "אוהיו מאמינה". יש כאן גם שלט עם בדיחה על חשבון "רומנזיה" - "אם רומנזיה תעזור לי לשכוח מארבע שנים של אובמה, אני רוצה אותה!"

שלט אחר מפציר לתרום לצלב האדום 10 דולר בשליחת מסרון, עבור נפגעי הסופה סנדי. אך עם כל הכבוד לסופה, רומני ממוקד מטרה. הנשיא אובמה, הוא מסביר, נכשל כי הוא לא הנהיג לפני כניסתו לתפקיד, לא עבד בשיתוף פעולה עם המפלגה השנייה וגם לא ממש הבין איך בכלכלה אמיתית נוצרים מקומות עבודה. אובמה, לדבריו, יכול לספק הבטחות חדשות, אך גם אותן הוא לא יהיה מסוגל לקיים. הוא, רומני, לעומת זאת, יביא לשינוי.

טרי, אשה צחקנית חובשת כובע צמר אדום עם כיתוב "רומני-ראיין", שהגיעה למקום, משתתפת בעצרת פוליטית לראשונה בחייה. לדבריה, היא הגיעה כי העצרת מתקיימת ממש בשכונת מגוריה. ואכן, בימים אלה באוהיו נדמה שקשה למצוא שכונה שבה לא נערך אירוע פוליטי כלשהו. טרי מספרת אומרת שמצבה סביר כי בחברה שבה היא עובדת התכוננו לקראת המיתון, ולא פיטרו עובדים. אחיה, לעומת זאת, שהחזיק תריסר שנים בעסק לייצור מרצפות נותר מחוסר עבודה ובית, ואובמה לא עזר לו עם כל ההבטחות שלו. "בגלל זה אני לא מאמינה לו, הוא יכול לדבר כמה שבא לו. היו לו ארבע שנים, די והותר לשנות דברים, אבל שום דבר לא השתנה. אובמה נתפס שוב ושוב בשקרים. זה נחמד, האירוע. אבל למען האמת, אני מוכנה שזה יסתיים כבר. אני עייפה מהתשדירים. משני הצדדים", היא מוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ