השלכות הסופה |

על רקע המחסור בדלק, בניו יורק מתכוננים לקור מקפיא בבחירות

בעוד חיבורם מחדש של מיליוני אזרחים לאספקת החשמל נמשך באיטיות, בחוף המזרחי חוששים משילוב בין מחסור בנפט וטמפרטורות על סף קיפאון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה ימים חלפו מאז פגע ההוריקן סנדי במדינות צפון-מזרח ארה"ב, והרשויות עדיין מתקשות להשיב את החיים לסדרם. מספר האזרחים המנותקים מחשמל, בעיקר במדינות ניו יורק וניו ג'רזי יורד בהתמדה ונאמד כעת בכ-3.5 מיליון, אך המחסור בדלק ובנפט לחימום עודנו גדול והופך לקריטי לאור חזית קרה שעתידה לפקוד את החוף המזרחי בימים הקרובים. הכאוס באזור צפוי להימשך אל תוך יום הבחירות.

כבר עכשיו עומדת הטמפרטורה באזור ניו יורק על מעלות בודדות, וזו צפויה לרדת לאזור הקיפאון באמצע השבוע. כוחות הביטחון וההצלה הפדרליים הגבירו הלילה (ראשון) את מאמציהם לספק דלק לאזורים שנפגעו בסופה. הממשל הפדרלי הורה לרכוש יותר מ-12 מיליון גלונים של דלק ו-10 מיליון גלונים של דיזל ולהחיש אותם לאזור ניו יורק וניו גרזי. בנוסף, הוסרו המגבלות המונעות מאוניות זרות להוביל מוצרי דלק מאזור מפרץ מקסיקו אל נמלי החוף המזרחי.

בינתיים, חוזרת אספקת החשמל בהדרגה לכל חלקי ניו יורק. אמש הוארו שמי דרום מנהטן לראשונה מאז פגעה הסופה וכ-80 אחוז משירותי הרכבת התחתית חודשו. עם זאת, יותר ממיליון בתים ועסקים בתפוח הגדול ובסביבותיה עדיין מנותקים מזרם. בסטטן איילנד טוענים מספר הולך וגדל של אזרחים על הזנחה מצד הרשויות. אזרחים רבים נאלצים להתחמם לצד פחים שבהם הוצתו מדורות או שעזבו את בתיהם למקומות מחוממים. על רקע זה ביקרה בסוף השבוע באי השרה האמריקאית לביטחון פנים, ג'נט נפוליטאנו.

ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, קרא אמש לתושבים ללא חשמל וחימום, בדגש על קשישים ואוכלוסיית חלשות, לפנות למקלטים הציבוריים והסביר ששם יוכלו להתחמם ולקבל מזון. מהסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA) נמסר כי בסך הכל שוהים לפי שעה במקלטים ציבוריים באזור ניו יורק וניו גרזי יותר מ-18 אלף בני אדם. מניין ההרוגים בסופה עומד לפי שעה על 110, 41 מהם בעיר ניו יורק.

9 מתוך 9 |
תושבי ברוקלין ממתינים בתור לנפט ודלק
1 מתוך 9 |
תושבי שכונת רוקאווי בניו יורק מתחממים
2 מתוך 9 |
תחנה מאולתרת לחלוקת שמיכות בסטטן איילנד

במסיבת עיתונאים הוסיף בלומברג כי ייקחו עוד ימים לפני שהעיר תחובר לחשמל באופן מלא. הוא גם מתח ביקורת קשה על רשות החשמל של לונג איילנד (LIPA) ועמד כי היא אינה פועלת "בנחישות מספיקה" כדי להביא לחידוש הזרם באזורי החוף. על רקע המחסור הגובר בדלק, הורה מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, על "תוכנית צנע" שבמסגרתה יתאפשר לאזרחים לתדלק רק אחת לכמה ימים. מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, אמר כי מחלקת ההגנה המדינתית תציב חמש תחנות דלק ניידות באזור מטרופולין ניו יורק וכי אלה יספקו לאזרחים 10 גאלונים של דלק חינם לכל אזרח מדי יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ