שאלות ותשובות |

מדריך לבחירות בארצות הברית

מתי יושבע הנשיא, איך תשפיע סנדי, מה זה אלקטורים, עם מה צריך להגיע לקלפי ועל מה בעצם מצביעים. יומיים לבחירות בין אובמה לבין רומני

נטשה מוזגוביה
מישיגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתי מתקיימות הבחירות?

מועד הבחירות הרשמי הוא 6 בנובמבר, אך אמריקאים רבים, ביניהם הגברת הראשונה מישל אובמה, שלחו את טופס הצבעה שלהם אל המדינה שבה הם רשומים ללא צורך להגיע אל הקלפי. הנשיא, ברק אובמה, כבר הצביע בשיקאגו כחלק מההצבעה המוקדמת שמתקיימת ברחבי ארה"ב. בהצבעה זו נוהגים להשתתף מצביעים דמוקרטים, ואילו תומכי הרפובליקאים נוהגים להצביע ביום הבחירות עצמו מסיבות היסטוריות.

מתי יושבע הנשיא הבא?

ככלל, הנשיא נשבע אמונים ב-20 בינואר, אך מכיוון שהפעם נופל התאריך על יום ראשון , יתקיים הטקס הממלכתי בגבעת הקפיטול למחרת, 21 בינואר. אם מיט רומני המורמוני ינצח, תעלה השאלה על איזה ספר קדוש הוא יניח את ידו כדי להישבע - הברית החדשה או "ספר המורמונים" (Book of Mormons). 

עצרת בחירות של הנשיא אובמה בלאס וגאס (תצלום: רויטרס)


האם להוריקן סנדי תהיה השפעה על הבחירות?

הפסקות החשמל, המחסור בדלק וההצפות הנרחבות עשויות לשבש את ההצבעה המוקדמת ואת ההצבעה ביום הבחירות עצמו בכמה מדינות לאורך החוף המזרחי. ואולם, במרבית המדינות האלה קיים רוב מוצק לדמוקרטים. במדיניות מתנדנדות, כמו פנסילבניה וניו המפשיר, לא התקיימה הצבעה מוקדמת ולכן ההשפעה על ההצבעה תהיה נמוכה. בצפון קרוליינה ווירג'יניה עלולה להיות השפעה, שכן בחלק מהאזורים הופסק תהליך ההצבעה המוקדמת. באוהיו לא צפויה השפעה.

מהן מדינות הנדנדה?

רוב המדינות בארה"ב מזוהות באופן מסורתי עם הרפובליקאים (מדינות אדומות) או הדמוקרטים (מדינות כחולות), ולכן הקרב מתמקד במספר מצומצם יחסית של מדינות שהקרב בהן צמוד מדי מערכת בחירות - אלה נקראות "מדינות הנדנדה" מכיוון שהן משנות מדי פעם את העדפותיהן.

בבחירות 2012 הוכנסו לקטגוריה הזאת תשע מדינות שהצביעו לפני ארבע שנים לטובת אובמה. רומני צריך לגייס לטובתו מספיק מדינות מתנדנדות כדי לצבור 79 אלקטורים שיבטיחו לו את הניצחון. אוהיו היא זירת הקרב המרכזית מכיוון שהמרוץ בה צמוד ומכיוון שהיא "שווה" 18 אלקטורים. זירות חשובות אחרות הן פלורידה, וירג'יניה וויסקונסין אשר מעניקות 29, 13 ו-10 אלקטורים בהתאמה.

איך עובדת שיטת הבחירות האמריקאית? למה אלקטורים ולא ספירת קולות?

שיטת האלקטורים היא שריד מימי האבות המייסדים, שדאגו לכך שלכל מדינה תהיה השפעה על בחירת הנשיא. בניגוד לשיטה המקובלת אצלנו, בארה"ב הבחירה בנשיא מצויה בידי נציגים (אלקטורים) ואלה יכולים, עקרונית, להתעלם מתוצאות ההצבעה של תושבי מדינתם ולהצביע על פי צו מצפונם. בפועל זה לא קורה. מספר האלקטורים של מדינה נקבע על פי מספר חברי הקונגרס שמייצגים אותה.

מטרתו של המועמד לנשיאות היא להשיג את רוב בקרב האלקטורים - 270 מתוך 538. ההצבעה עובדת בשיטת "המנצח זוכה בהכל". כלומר, אם אובמה ינצח באוהיו, לה 18 אלקטורים, הוא יזכה בכולם ללא קשר לפער בינו לבין רומני בהצבעה. מכאן נובעת בין היתר החשיבות הגדולה של המדינות המתנדנדות. המנצח בהן זוכה בכל האלקטורים ויריבו ב-0.

האלקטורים יתכנסו במדינותיהם ב-17 בדצמבר כדי להפקיד את הקולות לבחירת הנשיא וסגנו. קולותיהם יספרו בקונגרס רק ב-6 בינואר. אם אף אחד מהמועמדים לא מקבל את 270 הקולות - סיטואציה  לא סבירה - בית הנבחרים הוא הסמכות הממנה את הנשיא והסנאט ימנה את סגן הנשיא.

שיטת האלקטורים זוכה לביקורת רבה ונחשבת למיושנת מאוד. הטענה המרכזית כלפיה היא שייתכן בה מצב שבו מועמד שזכה ברוב הקולות יפסיד בגלל זכיית יריבו במספר רב יותר של אלקטורים. זו לא התרחשות היפותטית, אלא תסריט שחזר על עצמו כבר ארבע פעמים בהיסטוריה: שלוש פעמים במאה ה-19 ופעם אחת בבחירות 2000, כשג'ורג' וו. בוש הוכרז כמנצח למרות שאל גור קיבל 540 אלף קולות יותר ממנו בשקלול ארצי.

האם כל קולות המצביעים שווים?

לא ממש. תושבי הטריטוריות של ארה"ב (גואם, פורטו ריקו, איי הבתולה, סמואה האמריקאית) זכאים לשגר את נציגיהם לוועידות הארציות של שתי המפלגות - אך לא זכאים להצביע בבחירות לנשיאות. לא מוקצבים להם אלקטורים.

מדוע השיטה לא בוטלה?

לאורך השנים היו נסיונות רבים להכניס תיקונים לחוקה שימירו את חבר האלקטורים בבחירה ישירה. הכישלון נבע בין היתר מחוסר יכולתן של 50 המדינות להסכים על נוסח השינוי, וגם בגלל טענות שהשינוי יפגע בשיטה הדו-מפלגתית, יחליש את המדינות הקטנות ויפגע בקבוצות המיעוט. כך או אחרת, מעולם לא גויס רוב של שני שליש מהמחוקקים הדרוש לביצוע הרפורמה, אפילו אחרי הדיון הציבורי הסוער בעקבות בחירות 2000.

14 מתוך 14 |
תומכיו של מיט רומני, במהלך כנס בחירות באנגלווד, קולורדו
1 מתוך 14 |
אובמה וביל קלינטון באירוע בחירות בניו המפשיירצילום: רויטרס
2 מתוך 14 |
אישה בקהל בנאום הבחירות של הנשיא אובמה במילווקי

על מה מצביעים האמריקאים?

ב-6 בנובמבר מתקיימות הבחירות לנשיאות, אך לא רק. בחלק מהמדינות מתקיימות במקביל בחירות לבית הנבחרים, לסנאט, למשרות מושל וכן שורה של משאלים לאשרור סוגיות חשובות ברמה המקומית. בקליפורניה, למשל, תתקיים הצבעה על המרת עונש המוות במאסר עולם ללא אפשרות של שחרור על תנאי. מרילנד תצטרך להחליט אם לזכות ילדי מהגרים בלתי חוקיים בשכר לימוד מסובסד, בדומה לתושבי המדינה. פלורידה עשויה להקשיח את נוהלי ביצוע ההפלות כף שלא יבוצעו במימון משלם המסים.

מה זה "הקרב על תעודות הזיהוי"?

לפני פחות מעשור, אזרחי ארה"ב לא נדרשו להציג תעודת זהות בקלפי. לקראת בחירות 2012, הכניסו 33 מדינות שינוי המחייב להציג תעודה מזהה בעת ההצבעה. תומכי השינוי טענו כי הוא מפחית את הסיכוי לזיופים ומגדיל את האמון בשיטת הבחירות. המתנגדים טענו כי המהלך ירתיע אנשים מללכת לקלפי - במיוחד קשישים, נציגי המיעוטים, בעלי ההכנסה הנמוכה או תושבי האזורים הכפריים. התובע הפדרלי הכללי, אריק הולדר, אף אמר כי הדרישה להציג תעודה בקלפי שוות ערך להטלת מס בחירות.

מה זאת אומרת?

מתברר שבארה"ב לא כולם טורחים להנפיק תעודת זהות. לפי מחקר שערכה אוניברסיטת ניו יורק, ל-11% מהאמריקאים בגילאי ההצבעה (כ-21 מיליון תושבים) אין תעודה תקינה. מכיוון שהחוקים החדשים פוגעים בעיקר במפלגה הדמוקרטית, הם הפכו לנושא בעדיפות גבוהה למחוקקים הרפובליקאים במדינות השונות. היוזמות הללו הולידו מאבק משפטי לוהט.

כיום, חלק מהמדינות לא יאפשרו לאדם להצביע ללא תעודת זיהוי רשמית, אחרות יתנו לו להצביע, אך הוא יצטרך לחתום על הצהרה מיוחדת או להציג תעודה במועד קרוב לתאריך ההצבעה. במדינות אחרות האזרחים יידרשו למסור את שמם, תאריך לידה וכתובת, ואז לחתום על תדפיס לאישור הפרטים.

עצרת בחירות של הנשיא אובמה בלאס וגאס (תצלום: רויטרס)

מדוע רק שתי מפלגות משתתפות בבחירות?

האמת היא שבארה"ב יש למעלה מ-30 מפלגות. מחל מהירוקים, המפלגה הליברטריאנית ומפלגת החוקה הנחשבות למפלגות גדולות יחסית ועד מפלגת המריחואנה, המפלגה הנאצית ומפלגות קיקיוניות ומוזרות אחרות. למרות זאת, רק  לעתים רחוקות מצליחות מפלגות קטנות להשפיע על הפוליטיקה הארצית. בדרך כלל מקבלות שתי המפלגות הגדולות יותר מ-90% מהקולות, והשלטון מתחלף בין החמור (סמל המפלגה הדמוקרטית) לפיל (סמל המפלגה הרפובליקאית).

ההיסטוריה של המערכת הפוליטית בארה"ב, התקנון הנוקשה שדורש אלפי חתימות כדי ששמך יירשם בטופס ההצבעה, הקושי לגייס את המשאבים הדרושים כדי לנהל קמפיין בחירות, שיטת "המנצח לוקח את הכל" - כל אלה גורמים לכך שהמפלגות הקטנות מתקשות להכניס נציגים לקונגרס ובוודאי שלהריץ מועמד לנשיאות. בנוסף, בסופו של דבר, רוב האמריקאים מזדהים בצורה זו אחרת עם עקרונות הבסיס של אחת המפלגות.

איך הפכו הפיל והחמור לסמלי המפלגות? (מילא פיל, אבל חמור?)

הקרדיט לשני הסמלים שייך לתומס נאסט, אחד המאיירים המשפיעים בתולדות ארה"ב, שהשתמש בחמור ובפיל באיורים שלו בעיתון "הרפר'ז וויקלי" ב-1874. שנים לפני, כשאנדרו ג'קסון הפך ב-1829 לנשיא השביעי של ארה"ב, הוא אימץ את כינוי הגנאי שהדביקו לו יריביו ("חמור") והפך אותו לסמל בשלטי הקמפיין שלו.

הפיל הרפובליקאי מתיימר להציג עוצמה וכבוד, החמור הדמוקרטי - אומץ וחוכמה. בבחירות הקודמות, הדמוקרטים אף ערכו בקולורדו תחרות לבחירת חמור חי שייצג את המפלגה. מבין עשרת המועמדים נבחר חמור בשם מרדכי. בוועידה הארצית שקיימו השנה הרפובליקאים בטמפה שבפלורידה, התמלאו רחובות העיר בפסלי פילים עם הדפסים יצירתיים.

כמה עולה קמפיין הבחירות?

לפי נתוני סוכנות הידיעות אי-פי, עד כה גייסו ברק אובמה, מיט רומני ושתי המפלגות יחדיו יותר מ-1.7 מיליארד דולר. עוד כ-300 מיליון דולר זרמו לקופות של "וועדי-העל לפעולה הפוליטית" (סופר-פאקס), גופים ציבוריים שאינם מחוברים רשמית לקמפיין של מועמד מסוים, אך רשאים לגייס כספים ללא הגבלה ולהשקיע אותם בתשדירי בחירות עצמאיים.

אובמה מטיל את האחריות להתערבות טייקונים ובעלי ממון רב במערכת הבחירות בהחלטת בית המשפט העליון משנת 2010, שהגדירה למעשה תרומה פוליטית כחלק מחופש הביטוי ועודדה את תופעת הסופר-פאקס. רומני טוען שאובמה הוא זה שפתח ב"מרוץ החימוש" של גיוסי התרומות במערכת הבחירות הקודמת, בה התמודד מול ג'ון מקיין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ