מערכת הבחירות הנוכחית בארה"ב - היקרה בהיסטוריה

סך התרומות לרומני ואובמה צפוי להסתכם בכשני מיליארד דולר, לא כולל תרומות סודיות לארגונים שיכולים גם הם לסייע. הנה הנדבנים העיקריים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב 2012 תהיה היקרה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. על פי הדו"חות שפרסמה בשבוע שעבר ועדת הבחירות המרכזית, סך התרומות שקיבלו הנשיא ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי מיט רומני, חצה את רף 1.7 מיליארד דולר וצפוי להסתכם עד יום הבחירות בכשני מיליארד דולר. בסך הכל הועברו לשני המועמדים עד סוף חודש ספטמבר יותר מ-3.9 מיליון תרומות קטנות כגדולות. אובמה גייס 934 מיליון דולר והוציא 852 מיליון, ואילו רומני גייס 881.8 מיליון דולר והוציא 752.3 מיליון.

כספם של התורמים הגדולים הוא אמצעי לא רק לקידום משנתם הפוליטית אלא אמצעי לפתיחת דלתות הסגורות בפני אזרחים אחרים. עיקר מטרתם של התורמים הגדולים היא לקדם הליכי חקיקה שיטיבו עתם. את הכספים הם מעבירים בשיטות שונות, אך זו שהפכה לפופולרית ביותר במערכת הבחירות הנוכחית היא התרומה לוועדות על (super PAC's). אלה מקדמות את מועמדים בעיקר באמצעות תשדירים נגד יריביהם. בעבר, קבע החוק הפדרלי תקרת מקסימום לתרומה מצדו של גורם פרטי, אך בית המשפט העליון הסיר את המגבלה וכיום הסופר-פאקס הן אמצעי גיוס מרכזי המגלגל סכומי עתק.

חשוב להדגיש כי היקף התרומות, כפי שהוא מפורסם על ידי ועדת הבחירות המרכזית, איננו כולל תרומות סודיות (אך חוקיות) לארגונים ללא כוונת רווח. ארגונים אלה יכולים לממן מטרות שלא משמשות כתעמולה ישירה למועמד כזה או אחר, אך היתרון המרכזי שלהם הוא שהם אינם צריכים לפרסם בפומבי את הסכומים. 

להלן חמשת התורמים המרכזיים לקמפיין הדמוקרטי ולקמפיין הרפובליקאי במהלך חלקו האחרון של הקמפיין - שנת 2012:

תורמים לרפובליקאים:
1. שלדון אדלסון – בן 79, בעל אימפריית המלונאות וההימורים סנדס. הונו נאמד ב-25 מיליארד דולר. סך התרומות: 44.2 מיליון דולר.

על אף שתמך במהלך הפריימריז במועמדותו של יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', ותרם לו  24 מיליון דולר, עם ניצחונו של רומני התייצב אדלסון מאחוריו. בחודש ספטמבר הוא קבע שיא חדש, כשסך תרומותיו למפלגה הרפובליקאית חצה 70 מיליון דולר במצטבר. אדלסון, הנחשב לפטרונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא גם תורם מרכזי לקואליציה היהודית הרפובליקאית, הדואגת לקידום הצעות חוק להגברת הלחץ על איראן ולהידוק התיאום הביטחוני בין ארה"ב לישראל.

חברת בתי הקזינו של אדלסון חולשת בין היתר על מלונות ובתי הימורים בלאס וגאס, סינגפור ובמקאו. לאדלסון יש עניין בהקלות רגולטוריות בכל הנוגע לסחר עם סין ובמדיניות מוניטרית שתחזק את שערו של היואן על חשבון הדולר. מאז 2002 הוא הוציא 1.86 מיליון דולר על לובינג לקידום מהלכי חקיקה בעניינים הקשורים למסוי, מתן ויזות לתיירים וסוגיות הנוגעות להימורים ולאינטרנט. ברקע עומדת חקירה שמנהלים משרד המשפטים האמריקאי והרשות לניירות ערך נגד סנדס בחשד לשוחד. אחד החשדות שנבדקים הוא האם החברה העבירה כ-70 מיליון דולר לגורמי ממשל בבייג'ין באמצעות איש עסקים סיני.

2. הרולד סימונס – בן 81, בעלי חברות למתכות וכימיקלים. הונו האישי נאמד ב-9.3 מיליארד דולר. סך התרומות: 22 מיליון דולר.

סימונס, מיליארדר מטקסס, מממן שנים ארוכות את המפלגה הרפובליקאית ופועל לקידום מטרות של המחנה השמרני. בשנת 2004 לקח חלק במימון קמפיין שנועד להשחיר את פניו של של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ון קרי, על רקע שירותו במלחמת וייטנאם. במהלך הפריימריז האחרונים במפלגה הרפובליקאית העביר תרומות לסופר-פאקס שקידמו את המועמדים ניוט גינגריץ', ריק סנטורום וריק פרי בהיקף של 2.2 מיליון דולר.

סימונס עומד בראש חברה הנחשבת לגדולה בעולם לייצור טיטניום, מתכת שבה נעשה שימוש למערכות נשק ולמטרות תעשייתיות אחרות. הוא גם הבעלים של חברת Valhi לסילוק פסולת, שעשויה להרוויח מאוד אם הקונגרס יחליט על שינוי הרגולציה באופן שיאפשר לה להטמין אורניום. לשם כך, הוציא תאגיד קונטרן, שבראשו עומד סימונס,  200 אלף דולר על לובינג בסוגיות הנוגעות למתכות וסילוק פסולת. בעשור האחרון הוציא סימונס 4.3 מיליון דולר כדי לשמר את החלטת הפנטגון המגבילה את רכישת הטיטניום ליצרנים אמריקאים בלבד.

3. בוב פרי - בן 80, איל הון מטקסס העומד בראש חברת הנדל"ן "פרי הולמס", שערכה נאמד ב-650 מיליון דולר. סך התרומות: 18.3 מיליון דולר

פרי הוא דמות מוכרת וותיקה בפוליטיקה הרפובליקאית בכלל, ובמדינת טקסס בפרט. הוא תורם למפלגה עוד מאמצע שנות התשעים, אז התמודד ג'ורג' בוש הבן על תפקיד מושל. לפני שהביע תמיכה ברומני, תרם לקידום מועמדותו של מושל טקסס ריק פרי. בין השניים אין קשר משפחתי. יחד עם סימונס, פרי היה תורם מרכזי לקמפיין הווטרנים ויוצאי מלחמת וייטנאם נגד מועמדותו של ג'ון קרי לנשיאות ב-2004.

4. רוברט רולינג - בן 58, ד"ר למשפטים וראש חברת האחזקות הטקסנית TRT, שערך נכסיה נאמד ב-4.8 מיליארד דולר, ובהם רשת המלונות OMNI. סך התרומות: 5.1 מיליון דולר.

רומני במטוסו, יומיים לפני תום הקמפייןצילום: אי-פי

רולינג ירש את הונו מאביו, שהיה מייסד חברת הנפט TANA. ב-1989 נמכרה החברה ל-TEXACO ורולינג נותר עם כחצי מיליארד דולר ביד. מאז הלך והגדיל את אחזקותיו ובמקביל החל לתרום למפלגה הרפובליקאית. בראיון שהעניק בעבר לעיתון בטקסס אמר כי הוא מעדיף לתרום ישירות למעגל הפוליטי מאשר לבצע לובינג.

5. ויליאם קוץ' - בן 72, איש תעשיית הנפט והכרייה בדרום פלורידה. שוויה של החברה שבבעלותו, Oxbow Carbon, נאמד בכ-4 מיליארד דולר. סך התרומות: 4 מיליון דולר.

בניגוד לאחיו, צ'ארלס ודיוויד, שהם הרפובליקאים נאמנים, קוץ' נהג בעבר לתת תרומות גם למועמדים דמוקרטים. חברת Oxbow משקיעה רבות בלובינג בקונגרס בעיקר סביב נושאים הקשורים לכרייה, בטיחות בעבודה ושינוי האקלים הגלובליים. בימים אלה מצוי קוץ' במרכזה של מחלוקת ציבורית, בעקבות עסקה שרקח לחילופי קרקעות עם הממשל ביוטה ובקולורדו. העסקה מעוררת התנגדות רבה של המקומיים.

קוץ' ידוע גם כאספן גדול. הוא מחזיק באוסף ימי מרשים ובמבחר יינות נדירים. בין היתר הוא מנהל משפט סביב בקבוק שרכש, לגביו נטען כי היה שייך לנשיאה השלישי של ארה"ב תומאס ג'פרסון – דבר שהתברר כתרמית. בחוותו בקולורדו הוא מחזיק באוסף של משוריינים וכלי רכב צבאיים ובהם גם מערכת נגד מטוסים. בשנת 2011 רכש במכירה פומבית בדנוור תמונה נדירה מהמאה ה-19 של הפושע המפורסם "בילי הנער" תמורת 2.1 מיליון דולר.


תורמים לדמוקרטים:
1. פרד אייקנר – בן 67, איש עסקים ופילנתטרופ משיקאגו, בעלי תאגיד התקשורת וההוצאה לאור ניוז-ווב. סך התרומות: 3.57 מיליון דולר.

אייקנר נחשב מקורב מאוד לאובמה ומאז תחילתו כהונתו של האחרון, ביקר בבית הלבן כמה וכמה פעמים. מרבית תרומותיו נוצלו להפקת פרסומות תעמולה בגנות הרפובליקאים ובגנותו של רומני.

אייקנר פועל לקידום זכויותיהם של הומואים ותורם מיליונים לארגונים שונים ללא כוונת רווח, בהם התנועה הפרוגרסיבית EMILY's List העוסקת בקידום נשים דמוקרטיות בפוליטיקה האמריקאית. הוא מונה על ידי אובמה לראשות דירקטוריון מרכז ג'ון קנדי לאמנויות הבמה.

2. ג'יימס סימונס - בן 74, פילנתרטופ ניו יורקי, מייסד ומנכ"ל קרן הגידור Renaissance Technologies, שנכסיה נאמדים ב-15 מיליארד דולר. ב-2009 פרש והקים את קרן ההון סיכון Euclidean Capital. סך התרומות 3.5 מיליון דולר.

לאורך הקמפיין הקפיד סימונס שלא לתרום ישירות לאובמה או למטה הדמוקרטי, אלא הסתפק בתרומה לסופר-פאקס. נחשב לתורם מרכזי עבור הדמוקרטים בקונגרס וסייע להם רבות בהשגת הרוב בבית הנבחרים ב-2008, רוב שנשמט שנתיים לאחר מכן בבחירות אמצע הקדנציה.

3. ג'פרי קצנברג - בן 61, מפיק הוליוודי ומנכ"ל של חברת האנימציה DreamWorks. שימש בעבר כיו"ר אולפני דיסני, ואחראי בין היתר ללהיטים כמו "בת הים הקטנה", "מלך האריות", "היפה והחיה" ו"אלאדין". סך התרומות: 3.07 מיליון דולר.

אחד התורמים הנאמנים ביותר לדמוקרטים בשלושת העשורים האחרונים ומגייס תרומות מרכזי עבור אובמה בקמפיין הבחירות. הוזמן לאירועים בבית הלבן, ובהם ארוחת ערב ממלכתית עם הנשיא. הזמנה שכזו, מוקדם יותר השנה, אפשרה לו להתקרב לשי ג'ינגפינג, מי שעל פי ההערכות צפוי להתמנות לנשיא סין הבא. בין השניים נחתם הסכם שהיטיב מאוד עם חברת ההפקות של קצנברג.

קצנברג חבר בדירקטוריונים של מוסדות תרבות שונים ובהם: המוזיאון האמריקאי לקולנוע, מכון קליפורניה לאמנויות, מרכז שמעון ויזנטל וקרן מייקל ג'יי פוקס לחקר מחלת הפרקינסון. הונו האישי נאמד בכ-800 מיליון דולר.

4. ארווין ג'קובס - בן 78, המייסד ויו"ר לשעבר של חברת הטלקומוניקציה ויצרנית הסמי קונדקטורים Qualcomm. סך התרומות: 2.12 מיליון דולר.

מיליארדר מקליפורניה, מהנדס חשמל במקצועו, המעורב מאוד בפוליטיקה של אזור סאן דייגו. כמה מההצעות שקידם, באמצעות ראש העיר וכמה ממקורביו, עוררו סערה: בין היתר הציע ג'קובס שהעירייה תשנה את שמו של איצטדיון Qualcomm למשך עשרה ימים באופן שישווק שבב חדש לטלפונים סלולריים. ב-2010 מימן מחקר שעמד בבסיסה של הצעה לשינוי הסדרי התנועה והחנייה באזור ההיסטורי של סאן דייגו.

דירוג פורבס 2010 הציב את ג'ייקובס במקום ה-828 ברשימת עשירי העולם עם 1.2 מיליארד דולר. פעילותו הפילנטרופית כוללת תרומות בסך מאות מיליוני דולרים לאוניברסיטאות, מלגות לסטודנטים נזקקים ומוסדות מחקר. בשלהי 2010 חתמו ג'ייקובס ורעייתו ג'ואן על "הבטחת נתינה" – מסמך שעליו חתמו 40 מיליארדרים אמריקאים ובו הם מתחייבים להעביר לפחות מחצית מהונים למטרות צדקה ופילנטרופיה.

5. ג'ון סטרייקר – בן 54, פילנטרופ ממישיגן, הומו מוצהר, ויורש ההון של חברת הציוד הרפואי סטרייקר. ב-2010 הסתכם הונו האישי ב-1.2 מיליארד דולר. סך התרומות: 2.06 מיליון דולר.

סטרייקר, ארכיטקט במקצועו, הוא פעיל פוליטי, חברתי וסביבתי והשקיע בין היתר כ-250 מיליון דולר בקידום זכויות הומואים ולסביות ובשמירה על בעלי חיים. נחשב לתורם גדול למועמדים דמוקרטים בכל רחבי ארה"ב עוד לפני תחילת מערכת הבחירות הנוכחיות.

סטרייקר הוא נשיא קרן ארקוס העוסקת בשמירה על קופים וזן מסוים ונדיר במיוחד אף נקרא על שמו: Rhinopithecus Strykeri. הוא גם תורם לקידום מטרות שונות הנוגעות לצדק חברתי וחלוקתי בעיקר באוניברסיטאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ