האמריקאים נדרשים לבחור בין הרע לרע במיעוטו

חוסר ההתלהבות מהמועמדים מביא לכך שהמפתח לניצחון טמון בכושר השינוע והשכנוע של מטות הבחירות. התשתית הדמוקרטית עדיין יעילה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם הרפובליקאים יזכו בבחירות, זה יהיה בזכות הכלכלה המדשדשת, המשטמה לברק אובמה, המוטיבציה והחרדות של הבוחרים הלבנים והמיליארדים הרבים שהושקעו בקמפיין. זה לא יהיה בגלל מיט רומני, משום שרוב הרפובליקאים סבורים, בצדק או שלא בצדק, שאם היה להם מועמד אטרקטיבי יותר, ניצחונם היה מובטח כעת, ולא תלוי על בלימה.

כך שאם הדמוקרטים ינצחו, זה יהיה בראש ובראשונה בזכות מיט רומני, מועמד חסר כריזמה מהאלפיון העליון, ששבר את כל שיאי הזגזגנות וההפכפכנות המוכרים בפוליטיקה האמריקאית; וגם בשל הקיצוניות השמרנית והדתית של הרפובליקאים, שהחדירה בדמוקרטים הליברלים את רוח הקרב שכה חסרה לאובמה מועמדם. רבים במפלגה מאמינים, בצדק או שלא בצדק, שמועמד אחר - כמו כל אחד מבני הזוג קלינטון, למשל – היה מכה את רומני שוק על ירך ובהפרש כזה שגם שני בתי הקונגרס היו נופלים לידיהם כפרי בשל.

יומיים לבחירות: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים >>

בעיני אמריקאים רבים, ובמיוחד אלה שאינם מקובעים אידיאולוגית, הבחירה שתעמוד בפניהם ביום שלישי היא בין הרע לרע במיעוטו. הם אינם מתלהבים במיוחד מהאיש העומד בראש המחנה שלהם, אבל הם נחרדים מההשלכות האפשריות של ניצחון יריבו. זאת הסיבה שרוב מוחלט מבין סרטוני תעמולת הבחירות של שני הצדדים, עליהם הוצאו למעלה מ-2 מיליארד דולר, הוקדשו להשחרת פני היריב ולא להאדרת המועמד עצמו. היועצים האסטרטגיים משני הצדדים הבינו ששנאת המן תקבע את התוצאה הרבה יותר מאהבת מרדכי. אובמה תואר אפוא כסוציאליסט בפוטנציה וכלא-יוצלח כרוני, רומני כטייקון מנוכר וחסר ערכים, ואמריקאים רבים הסכימו גם עם הראשון וגם עם השני.

14 מתוך 14 |
תומכיו של מיט רומני, במהלך כנס בחירות באנגלווד, קולורדו
1 מתוך 14 |
אובמה וביל קלינטון באירוע בחירות בניו המפשיירצילום: רויטרס
2 מתוך 14 |
אישה בקהל בנאום הבחירות של הנשיא אובמה במילווקי

למרות אסיפות הבחירות ההמוניות של הימים האחרונים, שהן בעיקר של הפעילים והמורעלים, המועמדים לא הצליחו לכבוש לבבות, לא סחפו אחריהם מצביעים חדשים, לא חדרו למחנה היריב, לא נטעו בקרב מתלבטים את הביטחון שיש להם פתרונות או שדרכם תצלח. מעולם לא זכה צירוף של שני המועמדים גם יחד לאחוזי אהדה ושביעות רצון כל כך נמוכים ורציפים; רק בימים האחרונים, בזכות טיפולו בנזקי הסופה "סנדי", טיפסו אחוזי שביעות הרצון מתפקודו של אובמה אל מעבר ל-50%, נתון שאולי יבטיח לו את הניצחון.

על פי כל הסקרים שהתפרסמו אתמול, אובמה ממשיך להוביל במדינות המכריעות, והסטטיסטיקאי נייט סילבר מניו יורק טיימס, שמשחק על כל הקופה ועל כל המוניטין שצבר, אף העלה את סיכויי זכייתו של הנשיא ל-85%. אבל ברמה הלאומית המרוץ צמוד ביותר, על פי רוב הסקרים, אף שלא כולם: 48%-47% אצל רויטרס, 49%-49% אצל רסמוסן, ו48%-47% ברשת אן.בי.סי (מכוני פיו וppp מעניקים לאובמה יתרון של 3%). נשיאים רבים אמנם נבחרו עם פחות מ-50% מהקולות – ג'ון קנדי קיבל רק 49.72% - אבל אמריקה לא הייתה אז כל כך מפוררת, כל כך מקוטבת, כל כך טעונה וכל כך זקוקה לנשיא עם לגיטימציה למשול ועם מנדט חד משמעי מהציבור. על פי כל ההערכות, אף אחד משני המועמדים לא הצליח לשכנע מספיק אמריקאים שהוא ראוי לכך.

לכן, בהיעדר ההתלהבות ושכרון החושים מהסוג שהביאו את אובמה לשלטון ב-2008 או שסחפו את רונלד רייגן לכהונה שניה ב-1984, המפתח לניצחון מונח, כפי שטוענים כולם מלכתחילה, בכושר השינוע והשכנוע של מטות המועמדים. יועצי הבחירות של אובמה, שלא הפסיקו לעבוד לרגע מאז נצחונו הקודם, יצרו בארבע השנים האחרונות תשתית ארגונית ולוגיסטית מתוחכמת וממוחשבת הנשענת על עשרות אלפי מתנדבים שאין לה אח ורע, לדברי המומחים, בתולדות מערכות הבחירות, לא רק באמריקה אלא בעולם כולו. 

בשלישי תתייצב המכונה המשומנת של אובמה מול מטה יום הבחירות עתיר המזומנים והמוטיבציה של רומני, שהשתפר פלאים לעומת הארגון הלקוי של ג'ון מקיין ב-2008, אך עדיין נחשב לנחות לעומת יריבו. במרוץ כל כך צמוד, כשכל קול קובע, וכשהבוחרים המתלבטים מתבקשים להצביע עבור ברירת המחדל בלבד - העדיפות הארגונית והתכנונית של אובמה היא זו שאמורה לעשות את כל ההבדל ולהביא לו את הניצחון המיוחל. כך, בכל אופן, מאמינים מקורביו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ