העיר המסוכנת בארה"ב עדיין עם אובמה

בפלינט שבמישיגן, סמל של קריסת תעשיית הרכב, עוני ופשיעה, מסרבים תושבים רבים לתמוך ברומני, שהתנגד בעבר לתוכנית החילוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על מפתני בתים אחדים בשכונת סיטי פארק מונחים עדיין דלועים עם פרצוף מפחיד שנחתך בצד - קישוט הכרחי לחגיגת ליל כל הקדושים, שהאמריקאים ציינו לפני כמה ימים. רק שהבתים האחרים השוכנים לצדם נראים כמו בית טבעי לרוחות רפאים - נטושים, מתפרקים, נרקבים, שצמחיה משתלטת עליהם, פורצת מתוך מדרגות העץ העקומות.

השכונה נמצאת במרחק כמה דקות משדה בטון ענק ומגודר, עם שלוש שורות חוט תיל מעליו ושלטים המזהירים מפני כניסה לשם - מצבת הענק הזאת היא מה שנשאר מ"ביואיק סיטי", אתר תעשיית הרכב בפלינט, עיר שהעסיקה בשנות ה-70 כ-80 אלף עובדים. רוב המפעלים נסגרו ונהרסו מזמן, ומהעובדים נותרו בעיר אלפים ספורים.

העיר משמשת כבר שנים כאתר עליה לרגל לחובבי תיעוד הריקבון האורבני, במיוחד לאחר שהבמאי מייקל מור, יליד אחד מפרוורי העיר, תיעד את דעיכת המקום בסרטו "רוג'ר ואני". היום מתגוררים בעיר קצת יותר ממאה אלף תושבים - כמחצית ממספר תושביה בשיא הפריחה של תעשיית הרכב.

ברנדה אליש צועדת ברחוב בין הבתים עם חורים במקום חלונות, אומרת שהיא עברה למקום לפני כמה שנים מאחד הפרברים של פלינט. "היתה לי בעיית סמים", היא אומרת. "רק כאן הצלחתי למצוא בית." היא לא מרגישה הכי בנוח עם הפשע בשכונה (ב-2011 פלינט טיפסה למקום הראשון בדירוג הפשע האלים באמריקה). "פרצו לבית שלי כבר פעמיים בשלוש השנים האחרונות. פעם חזרתי מהכנסייה ושני אנשים רבו ממש מול הבית שלי וירו אחד בשני. זה מטורף לגמרי".

יום אחד לבחירות: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים >>

דו"ח מקומות העבודה החדש שפורסם ארבעה ימים לפני הבחירות הביא חדשות טובות לאובמה, האבטלה לא חצתה את ה-8%. בפלינט, אחרי מאמצים רבים לשיקום הכלכלה, שיעור האבטלה עומד כיום על 15%. גם לאליש אין עבודה - הבטיחו לה עוד כמה שבועות תפקיד במפעל ייצור חלקי חילוף. " אני רוצה כבר פרנסה", היא אומרת. אליש תצביע לאובמה, כי היא לא אוהבת את רומני. "הוא מבקר את הנשיא אבל אין לו באמת מושג מה קורה עד שהוא נכנס לנעליו".

לפי אחד הסקרים, אובמה מוביל כעת עם שש נקודות לטובתו, 52% מול 46%, במישיגן, מדינה שאביו של מיט רומני היה המושל שלה. דבי קירשנר, 53, פעילה במפעל בניית הטנדרים של ג'נרל מוטורס עושה שעות נוספות במטה של אובמה. היא עובדת בתעשיית הרכב כבר למעלה מ-30 שנה. "כשהתחלתי ב-1976, עבדו במפעל שלי 10 אלף עובדים. היום אנחנו מאושרים שבזכות ההלוואה הפדרלית הצלנו 2,800 מקומות עבודה. זו היתה תעשיה אחרת, עיר אחרת. אז ג'נרל מוטורס העסיקה בפלינט יותר עובדים מאשר בשאר המדינה. פעם העובדים במפעל רצו שהילדים שלהם ילכו לקולג', יקבלו מקצוע אחר, יתקדמו. היום יש לנו עורכי דין שעובדים בפס ייצור ומאושרים שיש להם פרנסה קבועה, ומתים שלילדים שלהם תהיה עבודה במפעל."

4 מתוך 4 |
פס הייצור של ג'נרל מוטורס בפלינטצילום: בלומברג
1 מתוך 4 |
פס הייצור של ג'נרל מוטורס בפלינטצילום: בלומברג
2 מתוך 4 |
פס הייצור של ג'נרל מוטורס בפלינטצילום: בלומברג

את יודעת שהרפובליקאים מאשימים את האיגודים במצב שאליו נקלעה תעשיית הרכב, אמרתי לה.

"שטויות," היא מתרעמת. "הם מדברים על הטבות - איזה הטבות? זה הפך לנוהג במלחמת העולם השנייה, כששכר העובדים הוקפא, אז נתנו הטבות במקום. עכשיו הם רוצים לקחת גם את ההטבות". אובמה, היא אומרת, אישר הלוואה פדרלית להציל את תעשיית הרכב, כשמיט רומני אמר ש"צריך לתת לדטרויט לפשוט את הרגל". "אובמה שמר עלינו ולכן אנחנו נשמור עליו. הוא הציל את העבודה שלי, ובלעדיו אני לא חושבת שהמפעל הזה היה ממשיך לעבוד".

בנה בן ה-30 הוא בעל צרכים מיוחדים. "זו עוד סיבה שאני בעד אובמה. אני לא מבינה איך מישהו במדינה הזאת יכול להתעלם מנושא ביטוח הבריאות והתועלת שלו לאזרחי ארה"ב. אני אופטימית לגבי הסיכויים של אובמה לנצח פה - ונעשה הכל בשביל שזה יקרה".

גם במטה הרפובליקאי שוררת אווירה לוחמנית. פעילים עושים טלפונים - כאן במקום טלפונים ניידים ישנים שמחלקים לפעילים הדמוקרטים, המטה מסודר יותר, מצויד במכשירים נייחים. על הקיר - שלטי רומני וראיין המבטיחים שינוי.

למטה פורץ כמעט בריצה גבר נמרץ חובש כובע מצחייה לבן של רומני וראיין. זהו אריק ג'ייקובסון, איש עסקים מטקסס, שנחת רק לפני שעות ספורות במישיגן שבה נולד כדי לעזור למאמץ המפלגה. בדרך משדה התעופה, הוא עצר ונכנס לכל כנסיה שנקרתה בדרכו, וקרא לאנשים להצביע. "באחת הכנסיות נתנו לי לעלות לדוכן - היית מאמינה? ככה, בטי-שרט! באתי מטקסס כי אלה הבחירות הכי קריטיות בתולדות המדינה, ומישיגן עוד עשויה להכריע את גורל הבחירות. נהגתי על הכביש בטקסס כששמעתי את החדשות ברדיו על המדינה בה נולדתי, ישר עליתי על המטוס, ואני עומד לעבוד בשלושה הימים הקרובים מהבוקר עד הלילה, לדפוק על דלתות, לטלפן, עד שאגייס לפחות 500 קולות לטובת רומני", הוא אומר. "מה שיכריע את הבחירות אלה לא מתלבטים, אלא איזה צד יגרום לתומכים שלו ללכת לקלפי."

ג'ייקובסון אומר שהוא מכר באחרונה את החברה שלו, טכנולוגיה של טיפול במידע רפואי, תמורת 10 מיליון דולר. "עכשיו אני יכול לקחת חופשה של כמה ימים ולעבוד למען המדינה". המדינה אצלו במקרה זה היא מיט רומני - הוא פגש אותו שבע פעמים בשנה האחרונה וגייס למענו 600 אלף דולר. הוא שולף בגאווה סיכה פשוטה ועליה נכתב "רומני". "רואה?" הוא אומר. " סיכה כזאת מקבל רק מי שגייס למען רומני יותר מחצי מיליון דולר".

שאלתי אותו אם בתור מי שנולד וגדל במישיגן, הוא לא מעריך את מחוות הנשיא להצלת תעשיית הרכב?

ג'ייקובסון מרצין. "עבדתי שם שבע שנים. ג'נרל מוטורס שילמו על שני תארים שלי בהרווארד, אבא שלי, שני הסבים שלי עבדו בחברה. אני הגבר הראשון במשפחה שלי שלא עובד שם. אני שמח שמצבם בסדר עכשיו, אז אני לא רוצה להיכנס לדיון הזה האם היה צריך להציל אותם או לא. יש הרבה חסרונות להצלת תעשיית הרכב, תחשבי כמה אנשים היו מקבלים אם פשוט היו מחלקים להם פה את הכסף. ומה שחשוב יותר - יש דברים הרבה יותר גדולים במדינה הזאת עכשיו שמונחים על כף המאזניים."

אתה יודע שזה נראה כמו סטראוטיפ, אני אומרת לו. מיליונר טרי, תומך במיליונר רומני.

"זה נכון שיש לו מלא כסף," מסכים אריק. "הוא איש עסקים מצליח. יש לו מגע זהב - כל מה שהוא נגע בו, הצליח. החברה שלו, האולימפיאדה שהוא ניהל, מסצ'וסטס. אובמה לא ניהל כלום, בחיים לא פיקח על כלום, לא העסיק אף אחד. האם זה מספיק בשביל לנהל את המדינה הכי חזקה בעולם?", הוא תוהה. "אני מעולם לא הייתי מעורב בפוליטיקה, אבל כששמעתי את רומני לראשונה באירוע גיוס תרומות קטן בטקסס, נכבשתי".

אין לו בעיה עם שיטת האלקטורים שהופכת את קומץ מדינות הנדנדה קובעות את גורל הבחירות. "בוש זכה בקולות האלקטורים, ואל גור - בקול הפופולרי, אז תביני שיש סיבה טובה מאוד למה האבות המייסדים החליטו על השיטה הקיימת. אני לא חושב שמשהו לא בסדר עם השיטה הזאת. עכשיו בשוליים הליברליים של ארה"ב - כל המדינות הגדולות האלה איפה שסדר היום הסוציאליסטי של אובמה מאומץ - הרשויות בבלגאן, התקציב קורס תחת גרעונות. אלה מדינות אובמה".

הוא מכיר אישית את ג'ורג' בוש, פעם עבד אתו בטקסס בקבוצת ספורט. "ג'ורג' בוש הוא איש גדול, הוא עשה דברים גדולים למען המדינה הזאת אחרי ה-11 בספטמבר, אבל הרגשות כלפיו מעורבים. יש בינו לבין רומני סוג של הסכם לגבי זה. אני יותר מודאג מהצד השני, עם ביל קלינטון שמגייס קולות למען אובמה. אפילו לרפובליקאי כמוני יש הערכה כלפי ביל קלינטון על מה שעשה לכלכלה שלנו, אבל כפי שלויד בנטסן אמר בעימות של סגני הנשיאים ב-1988 ליריבו דן קווייל: "סנאטור, אתה לא ג'ק קנדי". אז אובמה עם כל הכבוד הוא לא הנשיא קלינטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ