יום לבחירות |

בליץ של המועמדים במדינות המתנדנדות

הנשיא ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי מיט רומני, מדלגים בין כמה מדינות מפתח בניסיון של הרגע האחרון לשכנע את הבוחרים להצביע בשבילם

ניו יורק טיימס
רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס
גרדיאן

יום אחד לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, מדלגים הנשיא המכהן, ברק אובמה, והמועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, בין כמה מדינות מפתח בניסיון אחרון לשכנע את הבוחרים להצביע בשבילם.

לאחר מסע בחירות מפרך, יקר ומלא בהשמצות הדדיות, מצביעים סקרי דעת קהל אחרונים על שוויון בין המתמודדים ברמה הארצית ועל יתרון קל לאובמה בשמונה מדינות מתנדנדות שעשויות להכריע את תוצאות הבחירות. ברמה הארצית, לפי סקר פוליטיקו, מקבלים אובמה ורומני 48% כל אחד. לפי סקר אן-בי-סי, מקבל אובמה 48% לעומת 47% לרומני, ולפי סקר PPP וסקר מכון פיו זוכה אובמה ל-50% לעומת 47% שמקבל רומני.

בימים האחרונים של הבחירות פנו המועמדים הן לתומכיהם המובהקים והן למועמדים העצמאיים שטרם החליטו למי להצביע. אובמה קיים עצרות בחירות בניו המפשיר ופלורידה והמשיך משם לקולורדו. רומני נאם אתמול בפנסילבניה, ביקורו הראשון במדינה בשלבים האחרונים של מסע הבחירות. עד לאחרונה הוביל אובמה במדינה זו, בעלת 20 האלקטורים, ביתרון קל אך יציב של ארבעה עד חמישה אחוזים על פני רומני, אולם סקרים חדשים מראים כי יתרון זה מצטמצם ובמחנה הרפובליקאי מקווים כי ייתכן שניתן עוד להפוך את הקערה על פיה.

אובמה צפוי לבקר היום (שני) בשלוש מדינות מפתח ואילו רומני צפוי לדלג בין ארבע מדינות. אובמה יסיים את הקמפיין שלו בביקור בזק בוויסקונסין, אוהיו ואיווה – שלוש מדינות במערב התיכון, שלפי הערכות אם ינצח בהן, הוא צפוי לזכות ב-270 האלקטורים הדרושים לניצחון. לפי סקרי דעת קהל, לאובמה יש יתרון דחוק בשלוש המדינות האלו. רומני יבקר במדינות מפתח שבהן הוא חייב לנצח כדי לגבור על הנשיא המכהן: פלורידה ווירג'יניה, שבשתיהן לפי הסקרים הוא מוביל על אובמה. הוא יבקר גם באוהיו ויסיים את מסע הבחירות בניו המפשיר, שבה פתח את המרוץ שלו לנשיאות בשנה שעברה.

יום אחד לבחירות: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים >>

8 מתוך 8 |
מטה אובמה במילווקיצילום: רויטרס
1 מתוך 8 |
רומני עוזב את וירג'יניהצילום: אי-אף-פי
2 מתוך 8 |
מיט רומני בווירג'יניהצילום: אי-אף-פי

המדינה היחידה שבה יבקרו שני המועמדים היא אוהיו, החשובה מבין המדינות המתנדנדות על 18 האלקטורים שלה. לפי סקרים אחרונים מוביל אובמה באוהיו על פני רומני בשני אחוזים, 50% לעומת 48%. אם רומני לא ינצח באוהיו סיכוייו לנצח בבחירות קלושים. בכל הבחירות בעבר, מועמד רפובליקאי שניצח בבחירות לנשיאות מעולם לא הפסיד באוהיו.

במקביל לביקורי הבזק במדינות המפתח החל להתפתח מאבק משפטי בין הצדדים. במדינת פלורידה, שלפי הסקרים האחרונים מוביל המועמד הרפובליקאי על פני הנשיא הדמוקרטי בשני אחוזים, הגישו אתמול נציגי המפלגה הדמוקרטית במדינה תביעה שנועדה לאלץ את הממשל הרפובליקאי במדינה להאריך את ההצבעה המוקדמת באזור דרום המדינה לאחר שהתקבלו תלונות על תורים ארוכים בשבת שמנעו מכמה בוחרים להצביע. תביעות משפטיות דומות הוגשו גם במדינות אחרות, בהן אוהיו. בבחירות בשנת 2000 בין המועמד הדמוקרטי, אל גור, למועמד הרפובליקאי, ג'ורג' בוש הבן, הכריעה פלורידה את הבחירות, ולאחר תלונות על זיופים ושיבושים בהצבעה ומאבק משפטי, ניצח בוש בהפרש של 537 קולות בלבד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ