גלן בק מחבר בין האוונגליסטים לרומני המורמוני

"ניצחון של מיט רומני יהיה 'אות מאלוהים'", כך אמר מגיש הרדיו השמרן והשנוי במחלוקת שהופיע למען המועמד הרפובליקאי במדינות המתנדנדות

אמי צ'וזיק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמי צ'וזיק, ניו יורק טיימס

בתוכניות הרדיו ובאתר האינטרנט שלו מרבה גלן בק, המנחה השמרן ורב ההשפעה, לדבר על אלוהים, על חופש דתי ועל האבות המייסדים של ארצות הברית, וממעט לדבר על אמונתו המורמונית. אולם בראשית ספטמבר האחרון הוא סטה ממנהגו והנחה תוכנית בת שעה, שבה שאל את הצופים: "האם בשל אמונתו המורמונית, מיט רומני מרתיע או מוזר מכדי להיבחר לנשיא ארצות הברית?".

בק לא נמנה תמיד עם אוהדיו של רומני, ובשנה שעברה אף אמר כי הוא "חושב שרומני אדם מהוגן, אבל לא בוטח בו". עם זאת, נראה שכמורמוני המפורסם ביותר אחרי המועמד הרפובליקאי לנשיאות, שנחשב גם לבעל השפעה על הנוצרים האוונגליסטים במדינה, הפך בק במפתיע למתווך בין המועמד המורמוני הראשון לנשיאות לבין ציבור בוחרים ביקורתי. 

בתוכנית המיוחדת השיב בק לשאלות מאזינים, שהיו אוונגליסטים ברובם. הוא ניסה להפריך תפישות בלתי מבוססות ביחס למורמונים, וטען בין היתר שמנהג הפוליגמיה המיוחס להם נחשב ל"סטייה" בכנסייה המודרנית. "זה לא מוזר להיות מורמוני, וזה לא מוזר להיות נשיא אם אתה מורמוני", אמר למאזינים בסיום התוכנית.

אף שהפופולריות שלו ירדה מעט מאז עזב את רשת פוקס ניוז בשנה שעברה, הרי שהתמיכה בבק בקרב גרעין מאזיניו הקבוע נותרה איתנה. "תוכניתו של גלן בק" עדיין שלישית בדירוג תוכניות האירוח הפופולריות ביותר ברדיו. מעמדו הייחודי של בק כמורמוני וכבעל השפעה על הקהילה האוונגליסטית היה פיתוי גדול מדי עבור אנשי מטה הבחירות של רומני. לדברי מקור שעודכן בסוגיה, במטה המועמד הרפובליקאי חיזרו אחריו מאחורי הקלעים.

בחודש שעבר השתתף בק, יחד עם סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני ובנו של רומני ג'וש, בכנס גיוס כספים למען רומני בדאלאס. ביום שישי האחרון אף נכח בעצרת למען רומני בקולומבוס שבמדינת אוהיו, ובה ביקש להשפיע על הבוחרים במדינה המתנדנדת. שלשום (שבת) גם השתתף בעצרת למענו במדינת איווה.

יום אחד לבחירות: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים >>

בק מנסה לרוב לסייע לרומני באמצעות אזכור מפורש לאמונתו המורמונית, אמירה שרומני ממעט לומר. "אני משוכנע שרומני מתפלל מדי יום על ברכיו", אמר באחרונה בק, ובהזדמנות אחרת הכריז כי "ניצחון רומני בבחירות יהיה 'אות מאלוהים'". בק סירב להגיב לנאמר בכתבה.

בין המורמונים לאוונגליסטים בארצות הברית קיימים מתחים עמוקים העלולים, לדברי כמה 
מנהיגים אוונגליסטים, להשפיע על שיעור השתפותם בבחירות מחר. בריאן פישר, מנהל העמותה השמרנית "התאחדות המשפחה האמריקאית", סבור שאמונתו המורמונית של רומני עלולה להוות בעיה בעבורם בקלפי. "אוונגליסטים רבים לא יצביעו למועמד שאינו משתייך לנצרות האורתודוקסית", העריך.

מארק דה-מוס, נוצרי אוונגליסטי הנמנה עם יועציו הבכירים של רומני, סבור אחרת. "כאשר אנשים מתמקדים יותר בערכים משותפים, ופחות בתיאולוגיה משותפת, הם בהחלט יכולים לחוש בנוח עם רומני", אמר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ