בארה"ב תוהים כיצד הסופה תשפיע על תוצאות הבחירות

בניו ג'רזי התירו לתושבים להצביע באמצעות הדואר האלקטרוני. ראש העיר ניו יורק: 40 אלף בני אדם שבתיהם נפגעו בסופה זקוקים לדיור זמני

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
רויטרס
אי-פי

שפגע בחוף המזרחי של ארה"ב בשבוע שעבר החמיר את תחושת חוסר הוודאות לקראת שיתקיימו מחר (שלישי), ועשוי לגרום לשיבושים ביום ההצבעה ואף לערער על הלגיטימיות של הצד המנצח.

בגלל הסופה מתקשים הפרשנים לקבוע מי מבין המועמדים צפוי לנצח בבחירות. הסקרים ברמה הארצית צמודים מאוד, ואף על פי שבסקרים במדינות המתנדנדות מוביל בהפרש קטן אך יציב על פני , רבים מעריכים כי הסופה טרפה את הקלפים ואינה מאפשרת להעריך כראוי את תוצאות הבחירות.

לפי אחד התרחישים שעלו בכלי התקשורת בארה"ב, השיבושים שגרמה הסופה עלולים להביא למצב שבו יקבל רומני יותר קולות ברמה הארצית, אולם אובמה יזכה ביותר אלקטורים ובכהונה נוספת בבית הלבן, לאחר שיקבל יותר קולות במדינות המפתח. מצב עניינים זה דומה למרוץ לנשיאות בשנת 2000, שבו גבר ג'ורג' בוש הבן על אל גור, שזכה ליותר קולות ברמה הארצית, אולם קיבל פחות אלקטורים מיריבו הרפובליקאי.

ניו יורק וניו ג'רזי נפגעו קשות מהסופה ובשתי מדינות אלו צפויים שיבושים ביום הבחירות. צוותי סיוע והצלה עדיין פועלים באזורים אלה ויותר מ-1.9 מיליון בני אדם נותרו עדיין ללא חשמל. , זאת בשעה שהטמפרטורות יורדות לאפס מעלות.

עד כה דווח על 113 בני אדם שנהרגו בארה"ב וקנדה כתוצאה מהסופה. ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, אמר אתמול כי משבר הדיור בעיר שנובע מהנזקים שגרמה הסופה, דומה בממדיו למשבר בניו אורלינס בעקבות הוריקן קתרינה ב-2005. לפי בלומברג, 30 עד 40 אלף בני אדם שבתיהם נפגעו קשות בסופה, זקוקים לדיור זמני לטווח קצר או ארוך. לפי הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA), 86 אלף בתי אב ביקשו סיוע פדרלי בגלל האסון בסכום כולל של 97 מיליון דולרים.

9 מתוך 9 |
תושבי ברוקלין ממתינים בתור לנפט ודלק
1 מתוך 9 |
תושבי שכונת רוקאווי בניו יורק מתחממים
2 מתוך 9 |
תחנה מאולתרת לחלוקת שמיכות בסטטן איילנד

ועדות הבחירות נאלצו לשנות את נקודות ההצבעה. בעיר ניו יורק הופנו 143 אלף בני אדם לתחנות הצבעה חלופיות. בניו ג'רזי, שבה 25% מהבתים ובתי העסק נותרו ללא חשמל, התירו הרשויות לכמה תושבים להצביע באמצעות הדואר האלקטרוני. בכמה תחנות הכינו פתקי הצבעה למקרה שבו לא ניתן יהיה להשתמש במכונות ההצבעה הממוחשבת. למקומות אלה נשלחו גם גנרטורים למקרה של שיבושים באספקת החשמל. מומחים משפטיים מזהירים כי במקרה של שיבושים קשים בהצבעה מחר, עשוי המפסיד להישען עליהם כדי לערער על התוצאות.

אף על פי שהוריקן סנדי הביא לביטול , החליטו כמה אלפי רצים מרחבי ארה"ב וממדינות אחרות לקיים מרתון אלטרנטיבי ברחבי העיר. כמה מאות רצים אף הביאו סיוע לאזור סטטן איילנד שנפגע קשות בסופה ורצו בין השכונות. "היינו מאוד מאוכזבים מביטול המרתון והחלטנו לא לאפשר לסופה לעצור אותנו", אמר בן ברוקר שהשתתף בריצה. "הרבה אנשים באו לניו יורק רק בשביל לרוץ והחלטנו לסיים את מה שהתחלנו", אמר לאנס סינדסן, שארגן את המרתון שנקרא "רצים בכל מקרה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ