מסע במערב התיכון |

אובמה והבוס מנסים לכבוש את ויסקונסין

מזג האוויר הקר הוציא אנשים עם כובעי צמר אל הופעתו של ברוס ספגינגסטין, הנשק הסודי של ברק אובמה, שמלווה אותו ב"אייר פורס 1" במדינות הנדנדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ויסקונסין

אחת השאלות שמדאיגה את הפעילים משני הצדדים שמנצלים בוקר קר אך שטוף שמש לחיזור אחרון אחר הבוחרים, היא איך הגשם שצפוי ביום הבחירות ישפיע על נכונותם לעמוד בתור לקלפי. את שלושת אירועי הבחירות האחרונים שלו, מיקד אובמה על פני שלוש מדינות נדנדה - ויסקונסין, אוהיו ואיווה, והצטייד בנשק הסודי שלו, הזמר האגדי ברוס ספרינגסטין.

לקראת ההופעה של ספרינגסטין במדיסון שבוויסקונסין מול בית העיריה המקומי, הדמוקרטים נותנים לקהל לנוח מהנאומים של תחילת האירוע . ספרינגסטין, שגייס קולות לטובת אובמה כבר בבחירות הקודמות, מכניס נימה אישית למעמד, כשהוא מדווח לקהל על השיחות הליליות שלו עם אובמה ואת הנשיא מזמר לו באוזן בשעות לא הגיוניות. "הבנתי שיש לו שאיפות מוסיקליות," מתלוצץ ספרינגסטין, לבוש, למרות הקור, בחולצה מכופתרת. "אז זה האינטרס שלי שהוא יישאר בתפקיד לארבע שנים נוספות, אני לא צריך תחרות".

"מוכנים?" הוא שאל. "להוטים?" כן, שאג הקהל. ספרינגסטין הניד ראשו כלא מאמין. הפעם, סיפר הזמר, אובמה התקשר וביקש ממנו להשתתף באירועי הקמפיין. "שמחתי, ולא רק בגלל שאני יכול לטוס ב'אייר פורס 1'", התוודה הזמר. "עם מה מתחרז אובמה?" תהה "הבוס", לפני שהציג בפני הקהל שיר שכתב לכבוד המועמד - וביקש מהנוכחים, קהל של כ-18 אלף איש, לצעוק "קדימה" במקומות המתאימים. "בואו נצביע למי שחיסל את אוסמה!" - "קדימה!" צעק הקהל, מנופף בשלטים הכחולים עם הכיתוב "קדימה!" שחילקו אנשי הקמפיין. אחרי שלושה בתים, הכריז שהבחירות הוכרעו בזכות השיר שכתב לאובמה.

והוא גאה לעמוד לצד אובמה היום בדיוק כפי שהיה גאה לפני ארבע שנים. מבחינתו, אמר, זכייתו של אובמה היתה אחד הרגעים ההסטוריים האלה כשאתה מרגיש את הקרקע זזה לך מתחת לרגליים. "כמו נפילת חומת ברלין, כמו סיום האפרטהייד. הלב חש תחושת סיפוק".

אובמה זינק על הבמה בצעדי ריצה קלילים וחיבק את הזמר. אחד משלושת הנאומים המסכמים שלו לא נבדלו יותר מדי מאלה שנשא קודם. הוא פירט את הישגיו, ואז הזכיר לקהל שלהבדיל ממיט רומני, אותו הם מכירים. "אתם לא תמיד מסכימים עם ההחלטות שלי. גם מישל לא. אבל אתם יודעים שמה שאני אומר זה מה שאני חושב. לשנות דעות לפי משב הרוח בבחירות כפי שהמושל רומני עושה, זה לא שינוי."

הקהל נהם לאות הסכמה. מזג האוויר הוציא החוצה אנשים עם כובעי צמד עם לוגו של קמפיין אובמה, וגם בוגר צבא בשם פיטר שעל מעילו נכתב "תוכל את העשירים, תגן על חסרי בית". אני דפקתי על הרבה דלתות בשביל הנשיא הזה, הוא התגאה. "אני אוהב את הנשיא שלי. הוא לא רק יזכה. הוא יביס את רומני בפער יותר גדול ממה שהוא הביס את ג'ון מקיין ב-2008. זה שהסקרים מצביעים על מרוץ צמוד - לדעתי לאנשים האלה פשוט אין שכל".

כשאחד הנואמים שואל את הקהל כמה מהם כבר הצביעו, חצי מהם מרים את היד. נהדר, הוא אומר, עכשיו כולכם גם צריכים להביא מחר לקלפי חמישה אנשים נוספים שעשויים להיבהל מהתורים. רוברט פרנצמן, תושב אזור כפרי בדרום מזרח מדיסון, אומר שהוא לא רצה להצביע מוקדם. "שמרתי את ההנאה ליום המיוחד," הוא אומר. "אהבתי את האירוע, אבל די מוזר לי שהנשיא החליט לבזבז את היום האחרון היקר הזה על וויסקונסין. הרי הרוב פה ליברלי מקווה שזה עזר לו במשהו. דבר אחד קצת מאכזב אותי - כלכלה חשובה, כמובן, אבל למה אף אחד לא מדבר על איכות הסביבה?"

קרולין רייס ובנה מרל הגיעו עד ויסקונסין מאילינוי, בתקווה נואשת למשוך תשומת לב למה שמתרחש בעיר שלהם, שבו חברת ביין קפיטל שרומני היה ממייסדיה, הכריזה על סגירת המפעל של חברת "סנסטה טקלנולוג'יז" שבבעלותה והעברת 170 מקומות עבודה לסין. "את יודעת מה הם עשו? הם הביאו סינים להכשרה במפעל," רותח מרל. "אני רוצה שכל המדינה תדע שזה מה שרומני יעשה לאמריקה."

בשכונות המגורים בג'יינסוויל, וויסקונסין, התושבים שאינם עובדים עוסקים בגריפת עצי השלכת הפזורים על המדשאות לערמות לצדי הכביש. על החלקות של אלה המעורבים פוליטית, תקועים שלטים בשלל צבעים, הקוראים להצביע למועמדים לנשיאות ושאר התפקידים עליהם מתנהל במדינת הנדנדה מאבק עיקש בין הדמוקרטים לרפובליקאים - ויש לא מעט שמות: מועמדים לסנאט, קונגרס, וגם בית המחוקקים המקומי. למביט מהצד נדמה שהמרוץ לנשיאות הכי חריף, אך גם בבחירות המקומיות לא לוקחים שבויים, מה גם שהדמוקרטים נלחמים בשיניים לשמור על הרוב הדחוק שלהם בסנאט המקומי.

פה ושם שמו של פול ראיין, מועמד לתפקיד סגן הנשיא הרפובליקאי ותושב העיר, מופיע פעמיים: יחד עם שמו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות מיט רומני, ועל שלט לבן-ירוק - "ראיין לקונגרס". יו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים הורג שתי ציפורים במכה אחת: החוק של וויסקונסין מאפשר לו להתמודד על שתי המשרות בו זמנית, ולמרות שהוא פופולרי גם כך (ב-2010 זכה ב-68% מהקולות במחוז שלו), העלאת הפרופיל שלו בזכות המרוץ לבית הלבן בוודאי לא תזיק להתקדמותו בהיררכיית המפלגה הרפובליקאית. אחד התושבים, שמעיף את העלים עם מפוח, אומר שהוא הצביע, כמובן, לרומני, אבל אם הוא יאכזב, הוא מהמר בעוד ארבע שנים על ראיין , אף על פי שגורל ערים אחרות באזור לא פסח על גם על ג'יינסוויל, ולפני מספר שנים ג'נרל מוטורס סגרה את המפעל שלה כאן.

אובמה וספרינגסטין, אתמול במדיסוןצילום: אי–פי

שלושה בתים ממנו, הגימלאי גארי סאמרס אוסף את העלים שלו בעזרת מגרפה פשוטה. הוא כבר הפקיד את קולו בהצבעה מוקדמת, לאובמה, אבל הוא אומר שהדמוקרטים הפסידו את המדינה אף על פי שאובמה כנראה יזכה בה. "אומרים שוויסקונסין היא מדינת נדנדה, אבל הם בחרו בסקוט ווקר מחסל איגודי העובדים למושל. גם אם רומני מפסיד, הפכנו למדינת רומני. עבדתי פעם במפעל לייצור ציוד חקלאי - סגרו אותו. דרכו של רומני מנצחת באמריקה. מה נשאר לנו? אני אישית רק מקווה שלא יתערבו לי בפנסיה וביטוח הבריאות. כל ההגנה על העובד שהיתה פעם התפרקה, היום יכולים לפטר אותך מתי שבא להם. אין לך דרך להלחם חזרה."

העובדה שהמועמד לסגן הנשיא הרפובליקאי בא לא רק ממדינתו, אלא גם מעירו, לא ממש מרשימה את הזקן הנרגן. "את יכולה לא להאמין לי, אבל עד שהוא רץ עם רומני, לא שמעתי ממנו. אני גר כאן מאז 1994, ואני לא ממש מכיר צעירים, למעט אובמה. לאובמה יש רעיונות טובים. אני לא יודע כמה הוא יכול להזיז עם הקונגרס בוושינגטון, אבל עם רומני בטוח יהיה יותר גרוע."

27 מתוך 27 |
אחת מתומכיו של מיט רומני בעצרת בוירג'יניה
1 מתוך 27 |
קונפטי ממלא את האוויר במהלך עצרת הבחירות בשיקגוצילום: בלומברג
2 מתוך 27 |
נשיא ארה"ב ברק אובמה , מישל אובמה ,ביידן וג'ין אשתו לאחר הניצחוןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ