המועמדים הדמוקרטים |

הפרופילים של ברק אובמה וג'ו ביידן

שיערו של נשיא ארה"ב הלך והלבין ככל שהתקדמה הקדנציה. ביידן מביא ניסיון ביחסי חוץ ולשון חלקלקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

ברק אובמה

עם ניצחונו בבחירות ב-2008, היה ברק אובמה לנשיא האפרו-אמריקאי הראשון בתולדותיה של ארה"ב. ואולם בחירתו מחדש היום (שלישי) עשויה להיות משימה קשה לא פחות; הצמיחה הכלכלית בארה"ב ממשיכה לקרטע ומאז מלחמת העולם השנייה, שום נשיא אמריקאי לא הצליח להיבחר כששיעורי האבטלה במדינה נשקו ל 8%- סף שבו הם תקועים כבר שנים.

אובמה בן ה-51 נכנס לתפקידו בינואר 2009 על רקע המיתון הכלכלי העמוק של 2007-2009- המשבר הכלכלי החמור ביותר שפקד את ארה"ב מאז ימי השפל הגדול, שבעטיו טיפסו שיעורי האבטלה ל 10%. אובמה הצעיר והכריזמטי ניהל מערכת בחירות סוחפת תחת הסיסמה "תקווה ושינוי"; ואכן בבחירות אלה נרשמו שיעורי הצבעה חסרי תקדים בקרב מיעוטים וצעירים. זינוקו מכס המחוקק בבית נבחרים במדינת אילינוי לבית הלבן היתה מטאורית. ב-2004, כשהיה מועמד לסנאט של אילינוי, נשא את הנאום המרכזי בוועידת המפלגה הדמוקרטית, שסייע לו בדיעבד לסלול את דרכו לנשיאות.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

ברק אובמהצילום: אי-אף-פי

אובמה נולד ב-4 באוגוסט 1961 בהאווי לאב מקניה ולאם לבנה מקנזס, שנפגשו באוניברסיטה של האוויי; הם נפרדו כשהיה בן שנתיים. אמו התחתנה מחדש ועברה לגור באינדונזיה, שבה אובמה חי מגיל שש עד גיל עשר. הוא חזר להוואיי, סיים שם את לימודי התיכון ולאחר מכן למד באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק. לפני שהחל בקריירה פוליטית, עבד בשיקגו כמדריך קהילתי בשכונות מצוקה. עם השלמת תואר במשפטים באוניברסיטת הרווארד היוקרתית, עסק אובמה במקצועו עד התמודדותו לסנאט של מדינת אילינוי, שבו היה חבר שמונה שנים. ב-1992 התחתן עם מישל רובינסון, שהיתה עמיתתו למקצוע ובעלת משרד עורכי דין בשיקגו; לבני הזוג נולדו שתי בנות, מליה וסאשה.

בבחירות 2008 נתנו 53% מהבוחרים את קולם לאובמה- שיעור גבוה מזה שקיבלו שני קודמיו, הרפובליקאי ג'ורג' בוש והדמוקרט ביל קלינטון. אחד הדברים הראשונים שעשה עם כניסתו לתפקיד, היה להורות על סגירת מחנה המעצר בגואנטנמו; ואולם הוא לא הצליח ליישם את החלטתו מאחר שלא נמצאו מדינות המוכנות לקלוט לשטחן את החשודים בטרור הכלואים בו.

ב-2009 זכה אובמה בפרס נובל לשלום על מדיניותו הבינלאומית; בהתאם למדיניות זו פינתה ארה"ב את אחרוני חייליה מעיראק בדצמבר 2011, ומתכוונת להוציא את כל כוחותיה מאפגניסטאן עד 2014. במאי 2011 הורה אובמה ליחידת קומנדו לבצע פשיטה על מתחם חשוד בפקיסטאן, שבמהלכה חוסל מנהיגו ומייסדו של ארגון אל-קאעדה, אוסאמה בן לאדן. עם זאת נטל התפקיד עשה כנראה את שלו ועל כך מעידות שיערות השיבה שממלאות היום את ראשו של אובמה.

המוניטין של אובמה כנואם מבריק- שבין הופעותיו הזכורות ביותר ניתן לציין את נאום ההשבעה לפני ארבע שנים- נפגע לאחר הופעתו המהוססת בעימות הטלוויזיוני הראשון נגד יריבו מיט רומני ב 3 באוקטובר, שבו נראה פזור דעת ולא ממוקד. כתוצאה מכך חלה ירידה בתמיכה בו לטובת רומני על פי הסקרים, והמירוץ ביניהם נעשה צמוד מאוד.

ג'ו ביידן

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתמודד גם הפעם לנשיאות לצדו של ג'ו ביידן כסגן, למרות רשימת ההתבטאויות המביכות של האחרון בעת האחרונה. בחודש אוגוסט, לאחר אמירה בעייתית על רקע גזעי, הודיע הבית הלבן שההחלטה על זהות המועמד לתפקיד סגנו של אובמה "כבר נעשתה זמן רב מראש". באותו אירוע דיבר ביידן בן ה-69 בווירג'יניה לפני קהל מיעוטים ברובו; הוא אמר שיריבו הרפובליקני של הנשיא, מיט רומני, רוצה "לשחרר משלשלאות את וול סטריט", והוסיף בחיקוי עגה דרומית: "הם יכבלו את כולכם שוב בשלשלאות".

פליטת הפה הזו של ביידן, כמו גם אחרות, הפכו מזמן לחומר מבוקש בידי הקומיקאים. ממשלו של אובמה ניסה במרוצת הכהונה האחרונה לתקן אמירות בעייתיות שונות של ביידן, למשל כאשר הגזים בתיאור סכנת שפעת החזירים או כשהביע זלזול ברוסיה. דוגמא נוספת היא תקרית בחודש מארס 2010, כאשר אובמה חתם על חוק הביטוח הרפואי, וביידן לחש לו- בטווח שמיעה של המיקרופון- שהאירוע הוא בגדר "עסקה מזוינת".

ג'ו ביידןצילום: אי–פי

ב-11 באוקטובר התייצב ביידן מול חבר הקונגרס פול ראיין, מועמדו של רומני לסגן נשיא, בעימות הטלוויזיוני היחיד שהתקיים ביניהם. עיתונאים רבים סברו שביידן הלוחמני ניצח בעימות את יריבו המאופק; ואולם סקרים שהתפרסמו אחרי העימות לימדו שהצופים הגיבו דווקא בשלילה להתנהגותו של ביידן, שצחקק, עשה פרצופים וקטע בלי הרף את דבריו של ראיין.

ביידן כיהן כ-35 שנים כסנאטור, שברובן ישב כנציג המפלגה הדמוקרטית בוועדה לענייני חוץ. במירוץ לנשיאות ב-2008 אימץ תפקיד של מדינאי בעל ניסיון לצדו של אובמה, הצעיר ממנו ב-18 שנים, שהיה עדיין טירון בענייני פוליטיקה בינלאומית.

ביידן, יליד פנסילבניה, גדל במשפחה קתולית לאב שהיה סוכן מכוניות משומשות. הוא למד משפטים ונבחר בפעם הראשונה לסנאט ב-1973. ב-1988 התמודד על תפקיד מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, ואולם מערכת הבחירות שלו קרסה בעקבות שערוריית פלגיאט. ביידן נכשל בניסיונותיו לזכות במינוי המפלגה הדמוקרטית לנשיאות גם ב-2008, בטרם בחר בו המועמד המנצח אובמה, למועמדו לתפקיד סגן הנשיא.

בחייו הפרטיים ידע ביידן טרגדיה קשה; אשתו הראשונה ובתו הצעירה נהרגו בתאונת דרכים בשלהי 1972, בתקופה שבה נבחר בראשונה לסנאט. יש לו שני בנים מנישואיו הראשונים ובת מאשתו השנייה, ג'יל. ב-1988 עבר ניתוח בשל שתי בעיות מפרצת במוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ