אחרי לילה מורט עצבים |

ברק אובמה ניצח באוהיו ונבחר לכהונה שניה כנשיא

הנשיא ניצח גם בוויסקונסין, איווה ומישיגן וחצה את רף 270 האלקטורים. קרב שקול מאוד בפלורידה. רומני עשוי לזכות ביותר קולות, מוביל בכמיליון מצביעים

נטשה מוזגוביה, שיקאגו; חמי שלו, ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה, שיקאגו; חמי שלו, ניו יורק

ברק אובמה ניצח את מיט רומני, ונבחר לכהונה שנייה. למעלה ממאה מיליון אמריקאים הצביעו אתמול, ולאחר ספירת מרבית הקולות עולה כי המועמד הרפובליקאי מוביל בספירה הארצית בכמיליון קולות. עם זאת, אובמה ניצח במדינות החשובות וניצח במניין האלקטורים.

06:16: רשת פוקס הכריזה על ברק אובמה כמנצח בבחירות באוהיו וכמנצח בבחירות הכלליות. מספירת 69% עולה כי אובמה זכה באוהיו ל-50% לעומת 48% להם זכה רומני. דקות לאחר מכן הכריזו רשתות נוספות על ניצחונו של אובמה.

06:10: לרומני נותר רק "גשר צר מאוד": הוא חייב לנצח בפלורידה, וירג'יניה, אוהיו, ובעוד מדינה אחת. ללא אוהיו, המקסימום שישיג הוא תיקו. הקהל במרכז הכנסים הדמוקרטי בשיקאגו קיבל בתשואות את התחזיות לפיהן אובמה מנצח באיווה. הנוכחים מניפים דגלונים ויש כאלה שמחזיקים תמונה של הנשיא.

06:03: מדגם סי-אן-אן: אובמה ניצח בקליפורניה, איווה, הוואי וושינגטון וזוכה ליתרון קל באורגון. רומני ניצח באידהו ומונטנה. רומני הצליח גם לרשום ניצחון בצפון קרולינה שבה התנהל קרב צמוד לאורך כל הלילה. באוהיו נספרו 66% מהקולות - אובמה שומר על יתרון של שני אחוזים. 


05:58: ברק אובמה עזב את ביתו בשיקאגו והגיע למלון פיירמונט עם רעייתו מישל ושתי הבנות, מליה וסשה. משם הוא צפוי להמשיך למרכז הכנסים שבו מתקבצים תומכי המפלגה הדמוקרטית.

05:30: אחרי ספירת 94% מקולות האמת בצפון קרולינה, רומני מוביל על אובמה בפער של אחוז. בווירג'יניה נספרו 68% מהקולות ושם מוביל רומני בפער של שלושה אחוזים. אובמה ממשיך לשמור על יתרונו באוהיו 48%-50% אחרי ספירת 59% מהקולות. במרוץ לבית הנבחרים רשמו הצירים היהודים הבכירים אריק קנטור (וירג'יניה) ודבי ווסרמן שולץ (פלורידה) ניצחונות. רומני זוכה לפי שעה ליתרון של 1.6 מיליון קולות מסך פתקי ההצבעה.

05:19: אובמה מוביל לפי שעה בכ-40 אלף קולות בפלורידה. אחרי ספירת 89% מהקולות זוכה הנשיא ל-50% לעומת 49% לרומני. אובמה צפוי לנצח גם בניו מקסיקו ובמינסוטה. הדמוקרטית תמי דאקוורט, טייסת שאיבדה רגליה בעיראק והופיעה באירועים רבים עם אובמה, צפויה לנצח הרפובליקאי ג'ו וולש בקרב על המושב מטעם מדינת אילינוי בבית הנבחרים.

קרדיט: TWITTER רויטרס

05:03: מדגמי סי-אן-אן ופוקס: רומני זוכה לניצחון ביוטה ובמונטנה. באיווה ובנוואדה הקרב צמוד. במיזורי נוצח המועמד הרפובליקאי לסנאט, טוד אייקין, בידי הסנאטורית קלייר מקסקיל. אייקין עורר סערה במהלך מערכת הבחירות כשדיבר על "אונס לגיטימי" ועל כך שלגוף האישה יש מנגנון המונע ממנה להיכנס להיריון במקרה של אונס.

04:57: מספירת 84% מקולות האמת בפלורידה עולה אובמה ורומני צמודים לגמרי (49%-50% לאובמה). באוהיו נספרו 58% מהקולות - אובמה מוביל בפער של שני  אחוזים (48%-50%). בווירג'יניה נספרו 61% מהקולות - רומני מוביל עם 51% לעומת 47% לאובמה.

04:50: אחרי ספירת 46% מקולות האמת באוהיו, מוביל אובמה בפער של שמונה אחוזים 45%-53%. בקרב לסנאט במדינת ויסקונסין רשמה הדמוקרטית תמי בולדווין ניצחון. בולדווין, לסבית מוצהרת, תהפוך לסנאטורית החד מינית הראשונה. היא גברה על טומי תומפסון, שכיהן כשר הבריאות בממשל של ג'ורג' בוש.

04:42: הרפובליקאי היהודי הימני ג'וש מנדל, שהתחתן בירושלים, נוצח בבחירות לסנאט באוהיו על ידי הדמוקרט שרוד בראון. הדמוקרט היהודי בן קרדין ניצח בבחירות לסנאט במרילנד. הסנטור הדמוקרט ביל נלסון ניצח בפלורידה מועמד רפובליקאי שנתמך על ידי שלדון אדלסון. במסצ'וסטס ניצחה הדמוקרטית אליזבט וורן את הרפובליקאי סקוט בראון בקרב שבו נשפכו יותר מ-90 מיליון דולר. וורן השיבה את המושב בסנאט לידי הדמוקרטים. הדמוקרטים זוכים כעת 54 מושבים בסנאט (52 ועוד שני עצמאים).

27 מתוך 27 |
אחת מתומכיו של מיט רומני בעצרת בוירג'יניה
1 מתוך 27 |
קונפטי ממלא את האוויר במהלך עצרת הבחירות בשיקגוצילום: בלומברג
2 מתוך 27 |
נשיא ארה"ב ברק אובמה , מישל אובמה ,ביידן וג'ין אשתו לאחר הניצחוןצילום: בלומברג

04:27: מספירת 35% מקולות האמת עולה כי באובמה מוביל באוהיו 45%-53%. רשת פוקס מעניקה לאובמה את הניצחון בוויסקונסין, אולם יתר המדגמים עדיין מדווחים על קרב צמוד. נכדו של רוברט קנדי, ג'ו קנדי השלישי, נבחר לבית הנבחרים ממדינת מסצ'וסטס. משפחת קנדי ממשיכה מסורת של 64 שנים בקונגרס.

04:24: שקלול של התוצאות שהתקבלו עד כה מלמד כי אובמה זוכה ל- 217 אלקטורים ורומני ל-191 אלקטורים. נותרו עוד 130 אלקטורים לחלוקה, אובמה זקוק ל-53 מתוכם ואילו רומני זקוק ל-79.

04:11: מספירת 76% מקולות האמת בפלורידה עולה כי המצב הוא 50%-50%. מספירת 45% מקולות האמת בווירגי'ניה, רומני מוביל בפער של תשעה אחוזים - 45%-54%. רשת פוקס מעניקה את הניצחון בפנסילבניה לאובמה.

04:07: במרוץ לסנאט במדינת קונטיקט ניצח המועמד הדמוקרטי כריס מרפי את הרפובליקאית לינדה מקמהון. מרפי יחליף את הסנאטור העצמאי הפורש ג'ו ליברמן. המצב בסנאט: דמוקרטים 53 מושבים (51 ועוד שני עצמאיים) לעומת 47 מושבים לרפובליקאים. מהמדגמים עולה כי בבית הנבחרים צפויים הרפובליקאים לשמור רוב.

04:02: מדגם סי-אן-אן: רומני ניצח בקנזס, לואיזיאנה, נברסקה, צפון דקוטה, דרום דקוטה, ויאומינג וטקסס. אובמה ניצח במישיגן וניו יורק. הקרב בוויסקונסין צמוד. ממדגם שבדק את הקול היהודי בפלורידה עולה כי 66% הצביעו לאובמה ו-31% לרומני.

03:56: בווירג'יניה נאסר על פרסום תוצאות האמת והמדגמים מאחר שההצבעה עדיין לא הסתיימה. תורים ארוכים משתרכים בקלפיות רבות במדינה ואזרחים רבים עדיין לא הטילו את פתק ההצבעה שלהם.

03:40: במרוץ לסנאט במדינת מיין ניצח המושל לשעבר, אנגוס קינג, שמתמודד כעצמאי. המושב הוחזק עד כה על ידי הרפובליקאית אולימפיה סנואו. קינג צפוי להתייצב לצד הדמוקרטים המחזיקים. בכך משפרים הדמוקרטים את יתרונם בסנאט ל-53 מושבים לעומת 47 מושבים לרפובליקאים.

חשבון האינסטגרם של אובמה

03:34: אובמה מוביל בפלורידה 48%-51% (56% מקולות האמת) ובווירג'יניה 42%-56% (24% מקולות האמת). רומני מוביל בצפון קרולינה 48%-51% (45% מקולות האמת). באוהיו אובמה מוביל 40%-58% (20% מקולות האמת).

03:28: רשתות הטלוויזיה האמריקאיות מדווחות על ניצחון לרומני בארקנסו, מיזורי, אלבמה, מיסיסיפי וטנסי. אובמה ניצח בניו המפשיר ובניו ג'רזי.

03:10: מדגם רויטרס: רומני ניצח בקרב גברים לבנים בפער של 20% ובקרב נשים לבנות בפער של 10%. לעומת זאת, אובמה מנצח בפערים גדולים בקרב כל המיעוטים. 

03:04: לפי המדגמים לא ניתן לקבוע לפי שעה את התוצאות בפנסילבניה וניו המפשיר. רשת פוקס מעניקה לאובמה ניצחון בניו ג'רזי, אך סי-אן-אן מדווחת כי הקרב במדינה צמוד. בג'ורג'יה עודכנו התחזיות ולפיהן רומני מנצח. 

03:02: מדגם סי-אן-אן: אובמה זוכה לניצחון בקונטיקט, דלאוור, וושינגטון די-סי, אילינוי, מסצ'וסטס, רוד אילנד, מרילנד ומיין. רומני ניצח באוקלהומה. בכמה מדינות נוספות הקרב צמוד מכדי הכרעה.

02:42: לפי מדגמים של הרשתות פוקס ואנ-בי-סי רומני ניצח בדרום קרולינה. גם סי-אן-אן עדכנה את הערכתה ומעניקה כעת את הניצחון במדינה הדרומית הזו לרומני.

02:32: מדגם סי-אן-אן: לא ניתן להכריע לפי שעה באוהיו (49%-51% לאובמה) ובצפון קרולינה (49%-49%). רומני ניצח בוודאות במערב וירג'יניה. בפלורידה נספרו 35% מקולות האמת - 52% לאובמה, 48% לרומני.

02:13: מדגם פוליטיקו: 45% מהאמריקאים סבורים כי יש לשנות או לבטל את תוכנית ביטוח הבריאות של אובמה. 47% סבורים כי יש להמשיך בתוכנית כפי שאושרה בקונגרס או להרחיבה.

02:07: מדגם רויטרס: צעירים שהצביעו בפעם הראשונה בבחירות בחרו באובמה ברוב של 2 לעומת 1. סקר אחר שהתקיים באוהיו מצביע על כך שבעלי הכנסות נמוכות במדינה הצביעו לאובמה ברוב של 2 לעומת 1.

02:00: מדגם סי-אן-סן: רומני ניצח בקנטקי ובאינדיאנה, שהחליפה שליטה אחרי שב-2008 ניצח בה אובמה. אובמה ניצח בוורמונט ואילו בשלוש מדינות נוספות - ג'ורג'יה, וירג'יניה ודרום קרולינה - לא ניתן לחזות לפי שעה את התוצאה. בווירג'יניה לדוגמא קיים תיקו 49%-49%.

01:42: אי סדרים לוגיסטיים במרכז הכנסים שמסקר את מטה אובמה בשיקאגו. במקום נמצאים מאות כתבים ורשת התקשורת האינטרנטית שסופקה להם מתקשה לעמוד בעומס.

01:30: הולכים ומתרבים הדיווחים על תורים ארוכים ואי סדרים בקלפיות בפלורידה, פנסילבניה ואוהיו. אם המירוץ יהיה תמוד, הדבר יוביל להתדיינויות משפטיות אין קץ. בעוד חצי שעה יסגרו הקלפיות בשש מדינות ראשונות, ביניהן פלורידה ווירג'יניה.

01:23: סקר שערכה סוכנות אי פי מחוץ לקלפיות קובע כי 6 מכל 10 מצביעים מצביעים את הכלכלה כנושא המרכזי של מערכת הבחירות. ארבעה מכל עשרה אמרו שהכלכלה נמצאת בתהליך התאוששות, אך שישה מכל עשרה כי היא עדיין בהידרדרות או בקיפאון. חצי מהנשאלים אמרו שג'ורג' וו. בוש אחראי למצב הכלכלי יותר מברק אובמה. רבע מהנשאלים הצהירו שמצבם טוב יותר מלפני ארבע שנים.

23:25: בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית זה היום השני ברציפות על רקע הבחירות והמשך עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים.

21:27: בראיון לתוכנית רדיו אמר אובמה כי הוא אופטימי בנוגע לשיפור שיעורי התעסוקה בקרב צעירים בוגרי אוניברסיטאות. "יצרנו חמישה מיליון מקומות עבודה חדשים, ושיעורי האבטלה פוחתים", אמר. "כך שפוטנציאל התעסוקה עבור צעירים, במיוחד כאלה שרכשו השכלה, הולך להיות מעולה".

21:14: תוצאות הבחירות יוקרנו הלילה על בניין האמפייר סטייט בניו יורק. בארוחת צהריים בקליבלנד אמר ביידן כי הוא מעריך שב-2016 יתמודד לתפקיד במדינתו דלאוור. בפנסילווניה הוצא תא הצבעה משימוש, לאחר ששינה הצבעות לאובמה לטובת רומני.

19:41: אובמה, שנשאר היום בעירו שיקאגו, יתראיין לכעשר תחנות טלוויזיה ורדיו במדינות מתנדנדות. הוא ישתתף במשחק כדורסל - מסורת שנוהג לקיים ביום הבחירות, ובשעות הלילה יקיים אירוע קמפיין בבניין מקורמיק פלייס בעיר.

18:49: ג'ו ביידן הגיע לביקור פתע בקליבלנד, אוהיו, במקביל לביקורם של רומני וראיין בעיר. שלושת המטוסים נחתו במקביל באותו נמל תעופה. המיליארדר שלדון אדלסון, שתרם עשרות מיליוני דולרים לקמפיין הבחירות הרפובליקאי, ישתתף הלילה באירוע הקמפיין של רומני בבוסטון. גם דונלד טראמפ יגיע לאירוע.

17:54: אובמה ביקר במטה הבחירות שלו בשיקאגו, הודה לתומכיו ולמתנדבים שלקחו חלק בקמפיין, ואף טלפן לחלקם להודות להם באופן אישי. "אני מצפה לתוצאות, יש לי הרגשה טובה לגבי הלילה" אמר אובמה, והוסיף: "אני רוצה גם לברך את המושל רומני על קמפיין נמרץ. אני יודע שתומכיו מחוייבים, מלאי התלהבות ועובדים קשה היום".

17:05: המועמד לסגן הנשיא מטעם המפלגה הרפובליקאית, פול ראיין, ואשתו ג'נה, הצביעו בוויסקונסין. בתשובה לשאלה האם רומני ינצח בבחירות לנשיאות, השיב ראיין כי הוא "מאמין שכן. יש לי תחושה טובה לגבי זה".

16:15: מיט רומני ואשתו אן הצביעו בקלפי בבלמונט, מסצ'וסטס. בהמשך היום יבקר רומני באוהיו ובפנסילבניה. סגן הנשיא ג'ו ביידן הצביע בגרינוויל , דלאוור, ואמר כי הוא לא מאמין שזו הפעם האחרונה שיצביע עבור עצמו.

15:03: בשעה זו נפתחות הקלפיות באלבמה, אריזונה, איווה, קנזס, מינסוטה, מיסיסיפי, צפון ודרום דקוטה, טנסי, טקסס וויסקונסין.

14:31: מנתוני ועדת הבחירות המרכזית עולה כי ב-34 המדינות בהן התקיימה הצבעה מוקדמת בחודש האחרון הצביעו בסך הכל כ-31 מיליון אמריקאים. קולות אלה יספרו רק בתום ההצבעה הלילה.

14:00: נפתחו הקלפיות בתשע מדינות בחוף המזרחי. בשלוש השעות הקרובות יפתחו הקלפיות גם במערב התיכון, במדינות הרי הרוקי  ובחוף הפאסיפי.

סקרים אחרונים מנבאים קרב צמוד מאוד הן בדעת הקהל הארצית והן בתשע המדינות המתנדנדות, שיהיו אלה שיכריעו את הכף. מרבית התוצאות נופלות בתוך מרחב טעות הדגימה הסטטיסטית. סקרים שפרסמו בתחילת השבוע וושינגטון פוסט/NBC ומכון פיו העניקו לאובמה יתרון של שלושה אחוזים (47%-50%) בדעת הקהל. לעומת זאת, סקר של מכון ראסמוסן העניק לרומני יתרון של אחוז, ואילו סקר פוליטיקו/אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון מצביע על תיקו מוחלט (48%-48%).

על פי הערכות, יותר מ-30 מיליון אמריקאים השתתפו ביום ההצבעה האחרון. מספר המצביעים הכולל צפוי להסתכם ביותר מ-120 מיליון. אובמה כבר הצביע בשבוע שעבר בעירו שיקאגו והיה לנשיא המכהן הראשון שמשתתף בהליך ההצבעה המוקדמת. רומני, הצביעה בבלמונט, מסצ'וסטס, ואילו המועמד הרפובליקאי למשרת סגן הנשיא, פול ראיין, הצביע בוויסקונסין.

את הימים האחרונים העבירו שני המועמדים בבליץ במדינות המתנדנדות, ובראשן אוהיו, ויסקונסין, וירג'יניה ופלורידה. במקביל, הטילו הרפובליקאים את מלוא כובד משקלם על פנסילבניה, מדינה דמוקרטית בדרך כלל, בה הם סבורים כי הפער צומצם לכדי שיוויון. אם יצליח רומני לנצח במדינה זו, השווה 20 אלקטורים, תטרוף את הקלפים ביחס לנעשה במדינות המתנדנדות ותשפר מאוד את סיכויו של המועמד הרפובליקאי.

בסך הכל, זקוקים המועמדים ל-270 אלקטורים כדי לנצח. על פי הסקרים האחרונים, נראה שלאובמה "מובטחים" 237 אלקטורים ולרומני 191. כך שהקרב נסוב על 110 אלקטורים מהמדינות המתנדנדות. מומחי בחירות העריכו בימים האחרונות כי אם אכן יתברר המרוץ כצמוד ביותר ואפילו כבלתי ניתן להכרעה (מצב הדורש ספירה חוזרת של קולות), תצית מאבק משפטי ושורה של תביעות בעיקר במדינות הנדנדה.

במקביל לבחירות לנשיאות יכריעו אזרחי ארה"ב גם את מבנה הקונגרס הבא. בבית הנבחרים עומדים כל 435 המושבים לבחירה מחדש ואילו בסנאט עומדים לבחירה 33 מושבים מתוך 100. כמו כן, ב-11 מדינות מתקיימות בחירות על משרת המושל ועוד עשרות משאלי עם בסוגיות חברתיות שונות, משמעותיות יותר ומשמעותיות פחות. על פי הערכות הסקרים, הרפובליקאים צפויים לשמור על שליטתם בבית הנבחרים ואילו הדמוקרטים צפויים לשמור על הסנאט.

את הופעותיהם האחרונות במדינות המתנדנדות שלשום, ניצלו אובמה ורומני לחידוד מסרים ולתקיפת היריב. רומני שב על טענתו כי אובמה לא הצליח בארבע שנות כהונתו לחלץ את ארה"ב מהמשבר הכלכלי בו היא נתונה והבטיח כי ביכולתו להגביר מיידית את הצמיחה ולספק למשק האמריקאי מיליוני מקומות עבודה חדשים. "אם אתם מאמינים שאנחנו יכולים להשתפר, אם אתם מאמינים שלאמריקה מגיע נתיב טוב יותר ואם אתם עייפים מלהיות עייפים - אני מבקש מכם להצביע עבור שינוי אמיתי", אמר בעצרת בחירות בוירג'יניה.

אובמה ניצל את השעות האחרונות של הקמפיין להופעה משותפת עם הזמרים ברוס ספרינגסטין וג'יי זי. "הגענו אל נקודה שממנה לא ניתן לחזור", אמר הנשיא בעצרת באוהיו, "הגיעו רחוק ולכן אסור לנו להילחש עכשיו. נסיים את מה שהתחלנו ונחזיר את הרוח שהופכת את ארצות הברית של אמריקה לאומה הטובה ביותר בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ