בבוקר נדע מי הנשיא הבא? אל תהיו בטוחים

המירוץ הצמוד, הסופה סנדי ואפילו קולות החיילים יכולים להותיר את שני המועמדים במתח הרבה אחרי שכל הקלפיות יקופלו

אד פילקינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אד פילקינגטון, גרדיאן

האם ייתכן שנתעורר מחר בבוקר (רביעי) ונגלה כי כמו בנובמבר 2000, כשג'ורג' בוש התמודד נגד אל גור, עדיין לא נקבע מי ייכנס לבית הלבן? אפשרי בהחלט, אומר פרופסור אדוארד פולי, מומחה לחוק מאוניברסיטת אוהיו סטייט, שלהערכתו, יש סיכוי של 1% שגורל הבחירות לא ייחרץ מחר, הדמוקרטי ויריבו הרפובליקני יצטרכו לחכות, אולי אף עד החודש הבא, כדי לדעת מי מהם יתגורר בבית הלבן בארבע השנים הקרובות.

לדבריו, ארה"ב צריכה להתרגל לאפשרות של תוצאות דחויות כחלק חיוני ובריא , במקרה של מרוץ צמוד מאוד.

"האפשרות שלא יהיו תוצאות סופיות ב 7 בנובמבר אינה אומרת אוטומטית שאנחנו במשבר. חוסר ודאות כזה איננו סיבה לפאניקה". הנה כמה תרחישים לדוגמא שעלולים להותיר אותנו בחוסר ודאות מחר בבוקר.

בוחר בפתח קלפי חלופית שהוקמה לאחר שהאתר המקורי נפגע בסופה סנדיצילום: רויטרס

הסופה סנדי

הנשורת מהסופה ממשיכה למלא תפקיד באחדות ממדינות החוף המזרחי, ולכן מתעוררת השאלה האם זה עלול לגרום לדחיות ועיכובים בהצבעה. בכירים בממשל הפדרלי רמזו כי ממשלי המדינות הם אלה שיחליטו. המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר, ובעיקר ניו ג'רזי וניו יורק, הן דמוקרטיות מושבעות ואין ספק מה יהיו התוצאות בהן. וירג'יניה היא המדינה המתנדנת היחידה שנפגעה מהסופה.

בוחרות בתור לקלפי בפלורידהצילום: רויטרס

תוצאה צמודה מדי

ייתכן שהתוצאות במדינה, שקולותיה יכולים לקבוע את זהות הנשיא הבא למשל, פלורידה עם 29 או אוהיו עם 18 האלקטורים שלהן יהיו צמודות כל כך, שהמועמדים יסרבו להודות בתבוסה וידרשו ספירה חוזרת. כזכור, פרשת הספירה החוזרת בפלורידה הגיעה ב-2000 עד לבית המשפט העליון, והניצחון הוענק בסוף לבוש בזכות 537 קולות בלבד.

מצב כזה עלול גם לקרות במספר מדינות, כפי שקרה ב-1876 וב-1916, ואז אי אפשר יהיה לדעת מי המנצח במשך ימים רבים. אם יהיה צורך בספירה חוזרת באוהיו,, התוצאות לא יתפרסמו לפני 11 בדצמבר.

קלפי באוהיוצילום: רויטרס

הצבעה על תנאי

כדי למנוע את הישנות התסבוכת של 2000, הקונגרס העביר חוק שהגדיל את חשיבות קולותיהם של מצביעים שיש ספקות לגבי זכאותם. קולות אלה נספרים רק אחרי יום הבחירות. באחדות מהמדינות המתנדנדות כמו קולורודו, פלורידה, נבאדה ווירג'יניה, היו הרבה קולות כאלה בבחירות האחרונות. תופעה זו בולטה במיוחד אוהיו, שבה היו יותר מ 200,000 קולות כאלה ב-2008. אם השנה יהיו באוהיו קולות כאלה במספרים שעלולים להשפיע על תוצאה צמודה, פרסום התוצאות באוהיו (ואולי גם בכל ארה"ב) עלול להידחות עד 17 בנובמבר.

כרזה לעידוד הבחירות בבסיס אמריקאי בקוסובוצילום: אי–פי

קולות החיילים

במקרה של תוצאה צמודה, יתכן שיפרוץ ויכוח על קולות החיילים והנעדרים האנשים שלא הצביעו ביום הבחירות בקלפי שבה הם רשומים. בקולורדו, וירג'יניה ופלורידה יש בסיסים צבאיים גדולים וקולות החיילים עשויים להיות בעלי חשיבות רבה.

תור לקלפי בוושינגטוןצילום: אי-אף-פי

שוויון 269-269

כדי להיכנס לבית הלבן יש צורך בקולותיהם של 270 אלקטורים. תיאורטית, יכול להיות שוויון, אם אובמה ורומני יקבלו 269 קולות כל אחד. במקרה כזה, בית הנבחרים יבחר את הנשיא בהצבעה שיערוך בינואר, ובה לכל מדינה יהיה קול אחד בלבד. סגן הנשיא ייבחר על ידי הסנאט. מומחים נהנים מאוד להשתעשע במחשבה על האפשרות הקלושה שמיט רומני הרפובליקני ייבחר לנשיא וסגנו יהיה ג'ו ביידן הדמוקרטי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ