בא להמליך ויצא מלך |

המנצח האמיתי של הבחירות הוא ביל קלינטון

הנשיא הקודם הצליח להקפיץ את הקמפיין של אובמה ובעיקר לעורר באמריקאים - רפובליקאים כדמוקרטים - געגועים עזים לתקופת כהונתו

אלברט ר.הארט, הראלד טריביון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלברט ר.הארט, הראלד טריביון

בין אם יהיה זה אובמה או רומני, כבר עתה ברור כי המנצח הגדול של עונת הבחירות הזו הוא בכלל ביל קלינטון.

הנשיא ה-42 של ארצות הברית הזכיר בקמפיין הזה כמה מזהירים כישוריו הפוליטיים - גם בגיל 66 וגם כאשר הוא מלוהק כשחקן חיזוק. החל בנאומו בוועידה הדמוקרטית, כשהניח את הבסיס למסר הכלכלי של אובמה, וכלה בנוכחותו הסוחפת בעצרות הבחירות של הימים האחרונים - קלינטון סחף את ההמונים. אפילו הרפובליקאים, שכמה מהם הצביעו בעד הדחתו לפני 14 שנה, מהללים בימים האלה את תקופת כהונתו. ייתכן שאין היום באמריקה דמות פוליטית אהודה יותר ממנו.

אם אובמה יזכה בבחירות, יהיה עליו להשקיע רבות בהעמקת מערכת היחסים עם קלינטון. שיעור קומתו של הנשיא הדמוקרטי הקודם נוסק לשמים בעיקר בזכות האינסטינקטים הפוליטיים המעולים שלו ובשל הפופולריות שממנה הוא נהנה בבית ובעולם. סיבה נוספת להתעניינות הרבה בקלינטון היא כמובן העובדה שרעייתו, הילרי, מסתמנת כמועמדת הדמוקרטית המובילה לקראת המרוץ הבא.

אם רומני יזכה, קלינטון יהפוך לפטריארך של האופוזיציה הנאמנה – הקול היעיל ביותר כנגד מאמצי הרפובליקאים למשול ברוח הימין השמרני. "לביל קלינטון יש חיי מדף מדהימים", אומר ויק פזיו, בעבר נציג דמוקרטי בבית הנבחרים. "בין אם הוא נואם בפני הוועידה או מגייס כספים באירועים מצומצמים, הקסם לא פג".

אבל השאלה המעניינת היא איזה תפקיד עשוי למלא קלינטון בממשל במקרה של כהונה שנייה לאובמה. אם הנשיא ינהג בחוכמה, הוא יקרב אליו את קודמו גם בכל הקשור לענייני מדיניות, ולא רק בענייני פוליטיקה. לפני הוועידה הדמוקרטית נראה היה כי אובמה מתייעץ עם קלינטון רק למראית עין. לעומת זאת, לאורך מערכת הבחירות כבר הפך הנשיא לשעבר לדמות מרכזית בקמפיין הדמוקרטי ובין היתר השתתף בכ-100 אירועים לקידום יורשו. והיו גם הופעות משותפות מוצלחות: כך למשל במוצאי השבת שעברה, אז חשמלו קלינטון ואובמה קהל של 24,000 איש בווירג'יניה. קלינטון הצרוד הרעיף שבחים על הנשיא המכהן, במיוחד בתחום הכלכלה, ומוטט את העמדות הכלכליות של רומני ואת ההפכפכות שלו בנושא חילוץ תעשיית הרכב האמריקאי. לא לשווא מכנה כעת אובמה את קודמו בתפקיד "המזכיר לענייני הסברת כל מיני דברים".

ביל קלינטון וברק אובמה. הפך ליועץ קרובצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ