אובמה בירך את רומני: אשמח להוביל עמו את האומה

הנשיא המנצח הודה לבוחריו ואמר כי הוא "חוזר לבית הלבן נחוש מתמיד ומלא השראה". רומני: "הלוואי שיכולתי להנהיג אך המצביעים בחרו אחרת"

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נשא הבוקר (רביעי) את נאום הניצחון שלו בבחירות ואמר כי "אנחנו משפחה אמריקאית ואנחנו פועלים כאומה אחת. נלחמנו על דרכנו ואנחנו יודעים בלבנו שהטוב עוד לפנינו".

בנאום שנשא במטה מסע הבחירות שלו בשיקגו, אמר הנשיא הנבחר כי שוחח עם יריבו מיט רומני ובירך אותו: "שוחחתי עם רומני ובירכתי אותו ואת פול ראיין על מסע בחירות קשה", אמר, "נלחמנו קשות, אבל רק בגלל אהבתנו לארה"ב הזאת והדאגה לעתידה. אשמח להיפגש עמו כדי לראות כיצד נוכל להצעיד את המדינה קדימה".

"אני רוצה להודות לג'ו ביידן, סגן הנשיא הטוב ביותר שאפשר לקוות לו", אמר אובמה לקול תשואות. "לרעייתי מישל שלה אני רוצה לומר: מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר. מעולם לא הייתי כה גאה לצפות באמריקה מתאהבת בך גם, כגברת הראשונה". "סשה ומליה", פנה אובמה לבנותיו. "אתן גדלות להיות שתי נשים חזקות, חכמות ויפות, ממש כמו אמכן. אני גאה בכן - אבל כלב אחד מספיק לעת עתה", אמר אובמה בהתייחס לבו, כלב המשפחה.

הוא הודה גם לתומכיו ואמר: "כולנו משפחה אחת. כל חייכם תודת הנשיא תהיה נתונה לכם. העליתם אותי כל הדרך ותמיד אהיה אסיר תודה על כך ועל עבודתכם הקשה". הוא התייחס בקצרה גם להוריקן סנדי ושיבח את עבודתם המשותפת של המנהיגים המקומיים – דמוקרטיים ורפובליקאים - שחברו זה לזה כדי לפעול במשותף ולעזור לתושבים בניו יורק ובניו ג'רזי.

ליל ההכרעה במרוץ לנשיאות: כך זה קרה, שלב אחר שלב

הנשיא הנבחר הדגיש בנאומו את הצורך באחדות בין רפובליקאים ודמוקרטים: "דמוקרטיה של 300 מיליון (תושבים) יכולה להיות רועשת ומסובכת, לכל אחד דעה משלו. וכשאנו עוברים תקופה קשה, הדבר בהכרח מעלה מחלוקת - וזה לא ישתנה וגם לא צריך להשתנות. עלינו לזכור כי ממש עכשיו כשאנו מדברים, אנשים במדינות רחוקות נלחמים על זכותם להביע את דעותיהם. אך למרות חילוקי הדעות, רובנו דואגים לעתיד ארה"ב".

בין השאר אובמה גם התבדח בנאומו ואמר כי הוא "מודה לכל אמריקאי שהשתתף בבחירות הללו, בין שהצביע בפעם הראשונה או שעמד בתור זמן רב – אגב, עלינו לתקן זאת".

"אנו רוצים להעביר לילדינו מדינה מכובדת, שמוערכת בעולם, בעלת הצבא החזק ביותר שידע העולם. אבל גם מדינה בעלת ביטחון ליצור שלום המבוסס על כבוד בין כל בני האדם. אנו מאמינים באמריקה סובלנית... יש צורך בפשרות כדי לעשות זאת. כלכלתנו מחלימה, עשור של מלחמה מסתיים. הקמפיין הארוך תם, ובין שזכיתי באמונכם או לא - הקשבתי לכם והפכתם אותי לנשיא טוב יותר. אני חוזר לבית הלבן נחוש מתמיד ומלא השראה באשר לעבודה שיש לעשות והעתיד שנמצא לפנינו".

"אני מצפה לעבוד עם מנהיגים משתי המפלגות, ישנם אתגרים שאנו רק יכולים לפתור יחדיו - הפחתת הגירעון, רפורמה במס, תיקון חוקי ההגירה ושחרור מהתלות בדלק זר. יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות". אובמה פנה לקהל ואמר כי "זה לא אומר שהתפקיד שלכם הסתיים. תפקיד האזרחים בדמוקרטיה שלנו לא מסתיים בהצבעה. באמריקה אנחנו לא שואלים 'מה אחרים עושים עבורנו', אלא 'מה אנחנו יכולים לעשות ביחד', באמצעות עבודה קשה'"

"לאומה הזאת יש יותר הון מכל אומה אחרת, אבל זה לא מה שעושה אותנו עשירים. יש לנו את הצבא החזק בהיסטוריה, אבל זה לא מה שעושה אותנו חזקים.... מה שהופך את אמריקה ליוצאת דופן אלו הקשרים שמחזיקים יחדיו את האומה הכי מגוונת על פני כדור הארץ, האמונה שהגורל שלנו משותף, שהמדינה הזאת מתפקדת רק כשאנחנו מחויבים אחד לשני ולדורות הבאים. החירות שכל כך הרבה אמריקאים נלחמו ומתו עבורה מגיעה עם אחריות לצד זכויות, אחריות שכוללת אהבה, טוב לב, מחוייבות ופטריוטיות. זה מה שהופך את אמריקה לנהדרת".

"הלילה, למרות כל התסכול, מעולם לא הייתי כל כך מלא תקווה בנוגע לעתידנו. ואני מבקש מכם לשמר את התחושה הזו. תמיד האמנתי שהתקווה בלבבותינו עיקשת, והיא מביאה אותנו להאמין שמשהו טוב יותר מצפה לנו, כל עוד יש לנו את האומץ להמשיך לעבוד ולהילחם".

"אמריקה, אני מאמין שאנחנו יכולים להילחם על עבודות חדשות ועל ביטחון כלכלי. הרעיון הוא שלא משנה מאיפה אתה, איך אתה נראה או מה מוצאך, אם אתה צעיר או זקן, עשיר או עני, דמוקרטי או רפובליקאי, הומו או סטרייט; אם אתה מוכן לעבוד קשה – יש לך מקום. אנחנו לא מפולגים אלא אומה אחת... אנחנו גדולים יותר ביחד מאשר בנפרד, ואנחנו הרבה יותר מאוסף מדינות אדומות וכחולות. אנחנו, ולנצח נהיה, ארצות הברית של אמריקה".

"יחד, עם עזרתכם ועם חסד האל, נמשיך את המסע שלנו קדימה, ונזכיר לעולם מדוע זו האומה הנהדרת ביותר. תודה לך אמריקה, אלוהים יברך אתכם, אלוהים יברך את ארצות הברית".

רומני: נתתי הכול אך המצביעים בחרו אחרת

זמן קצר לפני נאומו של אובמה, המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, בירך את הנשיא על ניצחונו בבחירות. "התקשרתי לאובמה ובירכתי אותו", סיפר המועמד הרפובליקאי בנאום הפסד שנשא הבוקר בפני קהל רב במטהו בבוסטון. "תומכיו וצוות הקמפיין שלו ראויים גם הם לברכות. אני מאחל לו כל טוב, לאשתו ולילדותיו. זו עת של אתגרים גדולים לאמריקה, ותפילתי היא שהנשיא יצליח במשימתו להגן על אומתנו".

רומני הודה לסגנו פול ראיין, ואמר כי "מלבד רעייתי, אן, פול הוא הבחירה הטובה ביותר שעשיתי. אני בטוח שהחכמה שלו, העבודה הקשה ומחוייבותו לעקרונותיו ימשיכו לתרום לאומה שלנו". רומני הודה גם לאשתו אן, שעליה אמר כי "היא יכלה להיות גברת ראשונה נפלאה", וכן לבני משפחתו, לפעילי מסע הבחירות שלו וכן לתומכיו. "הענקתם לנו השראה. עשיתם את העבודה הכי טובה שיכונו לדמיין".

"האומה נמצאת ברגע מכריע. בעת כזו, איננו יכולים להסתכן בהתקוטטות מפלגתית. המנהיגים שלנו צריכים להתגבר על חילוקי הדעות ולהציב את האזרחים מעל לפוליטיקה", אמר רומני.

"אני מאמין באמריקה, אני מאמין באזרחים האמריקאים. רצתי לתפקיד כי דאגתי לאמריקה. הבחירות הסתיימו, אבל העקרונות שלנו ממשיכים להתקיים. אני מאמין שהעקרונות שעל בסיסם הוקמה האומה הם היחידים שיבטיחו עבורנו התאוששות כלכלית, וגדולה מחודשת".

"כמו רבים כמוכם, נתתי הכול, נתנו הכול בקמפיין הזה", המשיך רומני. "הלוואי שיכולתי להצעיד את האומה אך המצביעים בחרו מנהיג אחר. אן ואני מתפללים עבורו ועבור האומה. תודה רבה ויברך אלוהים את אמריקה".

תגובות