נתניהו בירך את אובמה על נצחונו: "הברית בין ישראל לארה"ב חזקה מתמיד"

לצד תגובות אוהדות לניצחון הנשיא בבחירות, מיהרו במערכת הפוליטית גם לתקוף הבוקר את נתניהו על הנזק שגרם לישראל בתמיכתו ברומני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בישראל עקבו מקרוב אחרי תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב, ושעה קלה אחרי שהתברר שהנשיא ברק אובמה ניצח וימשיך לכהונה שנייה, החלו להגיע התגובות הראשונות. הקו המסתמן מצד ממשלת נתניהו הוא חיבוק הנשיא הנבחר והדגשת הברית בין המדינות.

"אני מברך את הנשיא אובמה", כתב נתניהו בתגובה שפרסם דקות ספורות אחרי שברק אובמה סיים לשאת את נאום הניצחון שלו בשיקגו. "הברית האסטרטגית בין ישראל לארה"ב חזקה מתמיד. אמשיך לעבוד עם הנשיא אובמה כדי להבטיח את האינטרסים החיוניים לביטחונם של אזרחי ישראל". נתניהו ייפגש בצהריים בלשכתו בירושלים עם שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, וככל הנראה ינסו לתאם שיחת טלפון בין נתניהו לבין אובמה

את תגובת נתניהו הקדים שר הביטחון אהוד ברק, שהיה הראשון לפרסם הודעת ברכה לניצחון אובמה הבוקר. "אין לי ספק שממשל אובמה ימשיך במדיניות שיסודה תמיכה בביטחון ישראל ומאמץ להתמודד עם האתגרים שמציב האזור בפני כולנו, תוך חתירה להתקדמות בתהליך המדיני", אמר ברק, שהתריע בשבועות האחרונים בפני נתניהו מפני קרע עם הממשל האמריקאי ועם הנשיא אובמה על רקע המחלוקות בנושא האיראני. "אני מאמין שבמסורת הידידות העמוקה ועל רקע הניסיון המשותף שנצבר עם הנשיא אובמה ניתן יהיה להתגבר גם על הבדלים בעמדות במידה שיהיו. אני מאחל לנשיא אובמה הצלחה במשימות שבפניו".

בחירות 2012: כל הדיווחים, הפרשנויות, התוצאות

אובמה ונתניהו בבית הלבן, במארס 2012צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

שר החוץ וסגן ראש הממשלה אביגדור ליברמן כתב בתגובתו כי "יחד עם הנשיא אובמה נמשיך לטפח ולשמר את הידידות הגדולה בין המדינות והעמים המבוססת על ערכים משותפים ונמשיך לפעול יחד עם ארה״ב לחיזוקה של מדינת ישראל ולשמירה על האינטרסים האסטרטגיים החיוניים שלה". 

סגן שר החוץ דני אילון הוסיף בברכתו כי "הנשיא אובמה בסיבוב השני יהיה נשיא מצויין לישראל", ואילו שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, אמר דחה בראיון לערוץ 2 כי קיים משבר בין המדינות. "היחסים בין נתניהו לבין הנשיא אובמה בסדר גמור" והוסיף כי "היחסים הקרובים ביניהם יימשכו". לדבריו, "אני לא מצפה לשום שינוי ביחסי ישראל-ארה"ב בכהונה שנייה של אובמה. הברית בינינו תימשך".

ברכות לניצחון נשמעו גם באופוזיציה. ראש האופוזיציה, יו"ר קדימה שאול מופז, אמר כי "משוכנע שהנשיא אובמה והעם האמריקאי ימשיכו לעמוד לצידה של ישראל כחברת אמת ושותפה לאותם ערכים ומטרות", ואילו יושבת ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כתבה במכתב הברכה ששיגרה הבוקר לנשיא אובמה: "נצחונך משקף את הישגיך בכהונתך הראשונה. יש לי הערכה רבה לחתירתך לשינוי בחברה האמריקנית, לסדר היום והערכים שאתה מקדם, המשותפים גם לתפיסת עולמי - שוויון, כלכלה הוגנת ואחריות המדינה לאזרחיה".

"נתניהו הימר על הסוס הלא נכון"

במקביל לברכות, גם מיהרו הבוקר במערכת הפוליטית לתקוף את ראש הממשלה נתניהו בעקבות התמיכה השקטה שהעניק למיט רומני לנשיאות ארה"ב. בראיון לערוץ 2 ציינה יחימוביץ' כי היא התנגדה לכל מעורבות ישראלית בבחירות בארה"ב ומתנגדת לכל מעורבות אמריקאית בבחירות בישראל. חבר מפלגתה, ח"כ איתן כבל, הוסיף כי "נתניהו ואל ההימורים שלו הימרו על הסוס הלא נכון והביאו את יחסי ארה"ב-ישראל לשפל חסר תקדים. היום כולנו מבינים שארבע שנים נוספות עם נתניהו משמעותן ארבע שנים של התפוררות הברית עם בעלת הברית החשובה ביותר של ישראל".

גם במפלגתו של יאיר לפיד מיהרו לתקוף את נתניהו בנושא, וקראו לראש הממשלה "לנקוט צעדים מידיים לתיקון מערכת היחסים הרעועה בינו לבין הממשל בוושינגטון. במהלך מערכת הבחירות בארה"ב ראש הממשלה פעל והתבטא באופן שהתפרש כהתערבות גסה לטובתו של המועמד הרפובליקני, בניגוד לנהוג ביחסים בין המדינות. תיקון הנזק שנגרם בשל התנהגותו חסרת האחריות הוא אינטרס עליון של ישראל".

יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "עוד 4 שנים של המנהיג המרשים הזה הן מקור של תקווה לעולם הדמוקרטי ושוחר זכויות האדם כולו. אובמה לא ייתן לאף מנהיג בישראל להתעלם מהצורך בהסדר מדיני. השמאל ניצח באמריקה, השמאל ינצח בישראל אם הציבור יצביע למפלגה שלא תשב בממשלה סרבנית השלום, של ביבי וליברמן״.

ח״כ שלמה מולה מקדימה אמר כי "במבחן התוצאה נתניהו פגע ביחסים אסטרטגים של מדינת ישראל. נתניהו אכל את הדג המסריח וגם גורש מן העיר". לעומתם, ח"כ דני דנון מהליכוד אמר כי "מדינת ישראל לא תתקפל בפני אובמה - אין לנו על מי לסמוך חוץ מאשר על עצמנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ