ליל כל השדים

בין בנט לאובמה, נתניהו חטף דאבל פוליטי משפיל

את ליל ה-6 בנובמבר רה"מ לא ישכח. זה התחיל עם בחירת ראש לשכתו בעבר ויריבו המר בהווה, ליו"ר הבית היהודי והמשיך עם תבוסת החבר רומני

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים332
יוסי ורטר

בנימין נתניהו אינו חובב כדורגל שרוף. אין לו קבוצת כדורגל, מקומית או זרה, שהוא אוהד במיוחד. ואם יש לו, אז בקטנה. מונחי ספורט לא ממש מדברים אליו. אבל את הלילה שבין ה-6 ל-7 בנובמבר 2012 הוא יזכור עוד הרבה שנים כליל כל השדים שבו הוא ספג דאבל פוליטי צורב ומשפיל; זה התחיל עם בחירתו של נפתלי בנט ליו"ר "הבית היהודי" והסתיים עם בחירתו מחדש של הנשיא ברק אובמה ותבוסתו של החבר הוותיק מיט רומני במרוץ לתפקיד הדייר בבית הלבן.

ליל ההכרעה במרוץ לנשיאות: כך זה קרה, שלב אחר שלב

את הקורא זה אולי מצחיק שבנט ואובמה מופיעים באותו מאמר באותה פסקה (כבוד לאובמה!). את בנימין ושרה נתניהו זה לגמרי לא מצחיק. הראשון הוא שנוא נפשם, בעיקר נפשה. בנט, ההייטקיסט המוכשר והמיליונר, היה ראש לשכתו של ראש האופוזיציה נתניהו בשנים 2006-2007. הוא הפגין עצמאות רבה מדי כשהעז לערער ולהתריס נגד מעורבותה של שרה בענייני הלשכה. כמובן שבנט נבעט החוצה וסומן בבית נתניהו כאויב מר שיש לחסל פוליטית. בעוד שלביבי אין בעיה להתפייס עם יריבים ולפתוח דף חדש, לשרה יש ויש. ייתכן שבקרוב היא תאלץ לבלוע את העלבון. בנט עשוי לצאת מן הבחירות הקרובות בראש רשימה של 7-8 מנדטים, אולי יותר, אם יחבור לאיחוד הלאומי. ספק רב אם נתניהו יוכל לוותר על המנדטים הללו בממשלתו הבאה. הוא ייאלץ ליישר את ההדורים עם בנט ואז נשנן כולנו, בפרפרזה על המשפט הידוע של אורי דן על אריאל שרון: "מי שלא רצתה אותו כרל"ש, קיבלה אותו כשר בכיר".

כל הדיווחים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

בנימין ושרה נתניהו מארחים את מיט ואן רומני בעת ביקורם בישראל ביוליצילום: אבי אוחיון/ לע"מ

לגבי אובמה אין מה להכביר מילים. מערכת היחסים הצוננת והעכורה בין הנשיא הנוכחי והבא, לראש הממשלה הנוכחי - ובסבירות רבה גם הבא - ידועה. נתניהו הימר על רומני. נתניהו כשל בהימור. נתניהו ישלם את המחיר. מה יהיה גובה התשלום? עד כמה הוא יכאב? אובמה יחליט, בזמן ובמקום הנוחים לו. אם הוא יחליט להתערב בדרך מתוחכמת במערכת הבחירות אצלנו, איש לא יוכל להאשים אותו. ביבי התחיל.

בינתיים, היכונו לגיליון האבל של "ישראל היום", מחר. שלדון אדלסון, הפטרון המשותף של נתניהו, רומני וישראל היום, כשל גם הוא בהימור שלו. דווקא ממי שעשה את הונו מבתי הימורים, מותר היה לצפות להתנהלות מושכלת יותר.

אחרי שעברנו גם את הבחירות בארה"ב, לא נותר אלא להמתין להכרעה המתמהמהת של שני הפוליטיקאים במילואים אהוד אולמרט וציפי לבני. האם בחירתו של אובמה תסייע להם להיכנס לזירה? אולמרט נמצא היום בארה"ב. בשעות הערב, שעוננו, הוא אמור לשאת נאום מרכזי במכון מחקר חשוב בניו יורק. אולי ירמוז שם על החלטתו. הגיע הזמן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ