במטה אובמה, הדריכות התחלפה באופוריה של ניצחון

לא ברור איך תיראה הכהונה השנייה של נשיא ארה"ב, אך ההתלהבות ששררה במטה הדמוקרטים הזכירה את זו של לפני ארבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום הבחירות הוא הוכיח שוב שלא סתם כונה "אובמה בלי דרמה". בין הראיונות והגיחה למטה הבחירות לעשות טלפונים, הוא מצא זמן לאכול ארוחת ערב בבית המשפחה בשיקאגו שעומד ריק רוב ימות השנה וימשיך לעמוד ריק עוד ארבע שנים. לאחר שסיים את ארוחת הערב, יצא עם משפחתו למלון פיירמונט, שם צפה עם סגנו ויועציו בתוצאות. רק לאחר מכן יצאה לדרכה השיירה הארוכה למרכז הכנסים, שם המתינו לו בהתלהבות אלפי תומכים.

בתחילת הערב, כשאולם הבטון עצום הממדים של מרכז הכנסים מקורמיק סנטר עוד היה ריק, מקושט בממלכתיות בדגל ארה"ב ענק וקיפולי בד בצבעים פטריוטיים, מאות הכתבים שגדשו את המקום תהו: האם ניתן לשחזר את הקסם של נאום הניצחון של אובמה משנת 2008? הנאום ההוא נערך בגראנט פארק, תחת שמים פתוחים, והקהל היה באופוריה - אנשים צחקו, בכו, התחבקו, רקדו, הריעו.

היה זה יום ארוך לתומכי אובמה: רבים מהם גדשו עוד משעות הבוקר ביום שלישי את מטות הבחירות של הנשיא, עשו טלפונים של הדקה ה-90 למדינות הנדנדה. בלילה הם עמדו שעות ארוכות על הרגליים באולם הבטון הענק של מרכז הכנסים מקורמיק סנטר בשיקגו, עקבו בדריכות אחר ספירת הקולות.

40 דקות לפני שהשיג אובמה את מספר הקסם של האלקטורים הדרוש לניצחון - 270 - כבר החלו האנשים באולם לברך זה את זה, לעשות "גל" עם דגלוני ארה"ב שחילקו להם אנשי הקמפיין, לפזז במקום. כשכבר היה ברור שהניצחון מונח בכיסו של אובמה, החל הקהל לשאוג, לקפוץ במקום - קהל מגוון כפי שרק הדמוקרטים ידעו להביא יחד עד כה - שחורים ולבנים, צעירים וזקנים, היספאנים וסינים ויהודים.

אובמה עוד לא ניצח, אך כבר החלו לטפטף תוצאות של המשאלים והמרוצים לקונגרס, שבהדרגה הביאו את השמחה לדרגת רתיחה של אופוריה. הדמוקרטים אולי הפסידו את בית הנבחרים, אבל דחקו את "מסיבת התה" לפינה (ואחד הארגונים הגדולים של התנועה, "פטריוטים של מסיבת התה", מיהר לשלוח הודעה ובה האשים את ממסד המפלגה הרפובליקאי במינוי של "מועמד חלש ומתון", מיט רומני).

כשהגיעו התוצאות ממדינות הנדנדה שבהן התנהל קרב עיקש על הקול היהודי, פעילי הקמפיין היהודים צהלו: היתה להם עוד סיבה למסיבה - וגם הרבה שמחה לאיד: המיליונים של שלדון אדלסון לא עזרו לו להטות את הקול היהודי - 2% מכלל המצביעים - לטובת מיט רומני. המדגמים הראו בין 66% ל-70% תמיכה באובמה.

אלן סולו, יו"ר לשעבר של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המרכזיים, תומך מוקדם של אובמה ואחד מיושבי הראש הרבים של קמפיין הבחירות שלו, בילה גם הוא כל היום במעקב אחר ההתפתחויות במטה הקמפיין והגיע בלילה למקורמיק סנטר לחגוג. "תמיד הרגשתי שהנשיא ינצח כי הוא מועמד טוב יותר. הוא נכנס לתפקיד בתקופה מאתגרת והפך את כיוון המדינה. האמנו שהמרוץ הזה יציב, ואף על פי שהיה צמוד, שהנשיא ינצח", אמר סולו.

עוד הוא הוסיף שבתור יהודי שאכפת לו מישראל, הוא בטוח שאובמה "ימשיך לחזק את מערכת היחסים החשובה בין ישראל לארה"ב, ואני יודע שהוא מחויב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

מיט רומני, שהמתין לתוצאות מאוהיו, מדינה שבלעדיה לא היה לו הרבה סיכוי לזכות, התמהמה עם נאום ההפסד שלו וחלק מהאנשים באולם של אובמה החלו לאבד סבלנות. אך בסוף רומני נכנע, ואובמה עלה לבמה יחד עם רעייתו מישל ושתי בנותיו, שבגרו מאוד בארבע השנים האחרונות. המשפחה הראשונה התחבקה ואובמה נשאר לבדו על דוכן הנואמים.

את האולם מילא קהל אוהד ומאוהב, אך מחוצה לו, המתינה לו מדינה מפולגת, והוא פנה אליה, פותח בתזכורת של תקופת ההתיישבות והרוח האמריקאית - קמים יחד, נופלים יחד, בתור אומה אחת. הוא הודה לכל אמריקאי שהשתתף בבחירות וחיכה שעות ארוכות ("אגב, אנחנו חייבים לתקן את זה", העיר). "בין שצעדתם על המדרכה או הרמתם טלפון, הנפתם שלט של אובמה או שלט של רומני, גרמתם לכך שקולכם נשמע ועשיתם את ההבדל". הוא דיווח ששוחח עם יריבו ובירך אותו על הקמפיין. "אולי נלחמנו קשה, אך זה רק מכיוון שאנחנו אוהבים את המדינה הזאת מאוד ואכפת לנו מעתידה".

אובמה אמר שהוא מעוניין לשוחח עם רומני כדי "להניע את המדינה קדימה". הוא החמיא לסגנו ג'ו ביידן, התוודה על אהבתו לאשתו ש"כל אמריקה התאהבה בה", ואמר שהוא גאה בשתי בנותיו שהפכו לחכמות ויפות. הוא לא שכח להודות לצוות הקמפיין שלו והמתנדבים "הטובים בהיסטוריה".

הקהל הריע לכל מסר של הנשיא: חינוך טוב ביותר לאמריקה, עצירת הכוח ההרסני של ההתחממות הגלובלית, עשור של מלחמה שנגמר, וימיה הטובים של אמריקה עוד לפניה, אמר בין השאר. "אתם הפכתם אותי לנשיא טוב יותר", אמר. אחרי שדיבר על הקשיים והאתגרים ו"התסכולים של וושינגטון", הגיע למסר האופטימי: הוא מעולם לא היה מלא תקווה יותר לגבי העתיד של אמריקה. "אני מבקש מכם לשמור על התקווה הזאת", אמר, וברגע זה מישהו מהקהל צעק לו: "אנחנו שומרים על הגב שלך, אדוני הנשיא!".

"עוד ארבע שנים!" צעק הקהל.

והוא הצליח לעשות את זה. לשחזר לרגע את הקסם של 2008. והרגע העוד יותר מרגש היה לראות דמעות בעיני הצעירים שגילו את אובמה לראשונה, אלו שלא היו בגראנט פארק ב-2008.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ