התמיכה היהודית באובמה פחתה, ועומדת על כ-70%

כך עולה ממדגמים שבוצעו אמש בקרב מצביעים יהודים. ב-2008 זכה אובמה ל-74-78% תמיכה. הקואליציה היהודית רפובליקאית: "ההצבעה מראה את הדאגה ממדיניות אובמה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים89
הארץ

ישראל עמדה פעמים רבות במוקד מערכת הבחירות בארצות הברית, והוזכרה עשרות פעמים בעימותים בין שני המועמדים. בשתי המפלגות הושקעו מאמצים וכסף במטרה לנסות ולהשפיע על האוכלוסיה היהודית – שמהווה כ-2% מתושבי ארצות הברית – ובאופן מסורתי נוטה לתמוך במפלגה הדמוקרטית.

ממדגמים שבוצעו אמש עולה כי הנשיא ברק אובמה איבד מעט מהתמיכה היהודית לה זכה ב-2008, כשקיבל 70% מקולות היהודים, בעוד 30% הצביעו למיט רומני. בבחירות 2008 זכה אובמה לתמיכה גבוהה יותר, ועל פי הערכות תמכו בו בין 74-78% מהמצביעים היהודים בארה"ב. בפלורידה, שיהודים מהווים 3.5% מהאוכלוסיה בה, קיבל הנשיא תמיכה של 68%. בימים הקרובים צפויות המפלגות לפרסם נתוני הצבעה מעודכנים.

סטיב רבינוביץ, ששימש כיועץ תקשורת לביל קלינטון בשנות נשיאותו, ובחודשים האחרונים הוביל את קמפיין הדמוקרטים בתקשורת היהודית, לא הסתיר אתמול את שמחתו. "הוצאנו 40 מיליון דולר פחות מהקואליציה היהודית-רפובליקאית, והם הרוויחו רק 4% אחוזים יותר מהבחירות הקודמות, ועוד ארבע שנים הרחק מהבית הלבן", אמר.

מצביעים במיאמי, פלורידה, אתמולצילום: אי-פי

בקואליציה היהודית-רפובליקאית המתינו עד רביעי בבוקר כדי לברך את אובמה על ניצחונו. על פי סקרים של הקואליציה, התמיכה באומה ירדה ל-69%. "הבחירות הללו המחישו שהקהילה היהודית דיברה בקול ובבירור באשר לדאגה מהמדיניות שמוביל אובמה", נמסר. "מהמדגמים עולה שהתמיכה בנשיא ירדה מ-78% ב-2008 ל-69% ב-2012, וזו נטייה שלא ניתן להפחית בחשיבותה".

במקביל, גם השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק ברכה את אובמה על ניצחונו. "אנחנו מצפים להמשך העבודה עם הנשיא והממשלה במטרה להמשיך ולחזק את הקשר בין ארצות הברית לישראל", אמרו בהצהרתם. "הנשיא אובמה הבהיר במהלך ארבע השנים האחרונות שהוא וממשלו מחויבים לסולידריות עם ישראל בהתמודדות עם האתגרים הביטחוניים הרבים שעומדים לפניה. הנשיא אובמה הבטיח כי לא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני כל עוד הוא בתפקיד, ואנו מצפים לעבור עם הממשל והקונגרס בחודשים הקרובים לסכל את תוכנית הגרעין של איראן". באיפא"ק אמרו גם כי ראוי לציין ש"שני המועמדים הביעו תמיכה בולטת ביחסי ישראל ארצות הברית".

סקרי בחירות שערכה אתמול GBA strategies במימון ג'יי סטריט, העלו כי בוחרים יהודים דווקא לא ציינו את ישראל כגורם מכריע בהצבעתם, והצביעו בעיקר על בסיס נושאים כלכליים וכאלה שנוגעים למחייתם. 10% אחוזים בלבד ציינו שישראל היא גורם מכריע בהצבעתם, והרוב הציבו קודם גורמים כמו הכלכלה, ביטוח בריאות וביטחון סוציאלי.

מהסקר עולה גם כי 67% מהיהודים תומכים בתפקודו המקצועי של אובמה, ו-73% תומכים במדיניותו הנשיא ביחס לסכסוך הישראלי הערבי.

"המאמץ שהתנהל בחמש השנים האחרונות להציג את ברק אובמה כחלש בנוגע לישראל או כמי שכביכול נטש את התמיכה המסורתית במדינת ישראל, כי רדף אחר פתרון שלום לסכסוך הישראלי הפלסטיני, נכשל." אמר ג'רמי בן-עמי, נשיא ג'יי סטריט.
"הסקרים האלה מבהירים כי לא ניתן להסיט את הקול היהודי, ובוודאי לא על רקע הטיפול של הנשיא האמריקני בנושא ישראל", אמר בן עמי. "אני מקווה שעכשיו, הנשיא ובעלי בריתו הפוליטית יכירו בכך שיש להם את הגיבוי והמרחב הפוליטי לפעול באסרטיביות לקידום האינטרסים של ישראל, ארצות הברית והמזרח התיכון על ידי מאמץ אקטיבי להשגת פתרון של שתי מדינות".

השתתפה בהכנת הידיעה: נטשה מוזגוביה

תגובות