חגיגה ליברלית |

נישואים חד מיניים במרילנד ומיין, מריחואנה חוקית בוושינגטון וקולורדו

מאז 1998 נדחו יוזמות להתרת נישואים חד מיניים ב-32 מדינות. התרת צריכת המריחואנה צפויה לעמת את המדינות עם החוק הפדראלי

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מלבד הבחירות לנשיאות ארה"ב, שמיקדו את מרבית תשומת הלב, הצביעו אתמול (שלישי) אזרחים רבים בארה"ב על הצעות חוק שהועלו במדינות שלהם. בסה"כ, עלו אתמול 176 הצעות חוק להכרעת המצביעים ב-38 מדינות. בארבע מדינות עשו המצביעים האמריקאים היסטוריה, כשנקטו עמדה בשתי סוגיות חברתיות שנויות במחלוקת. מיין ומרילנד הפכו למדינות הראשונות המתירות נישואים של בני אותו מין בעקבות משאל עם, ואילו קולורדו ומדינת וושינגטון התירו צריכת מריחואנה למטרת הנאה.

"בפעם הראשונה הביעו תושבי מיין ומרילנד את עמדתם בקלפי, בנוגע לזכותם של זוגות אוהבים לקשור קשר מחייב באמצעות נישואים, ובכך הפריכו את טענתם של אנשי הימין הפוליטי שהנושא לא יאושר במשאל עם", אמר צ'אד גריפית מהקמפיין למען זכויות האדם, ארגון לאומי המקדם זכויות של הומוסקסואלים.

מאז 1998 נדחו יוזמות להתרת נישואים בין בני אותו מין בכל 32 המדינות שקיימו משאל עם בנושא. מיין וקולורדו הפכו אתמול למדינות השביעית והשמינית שבהן יותר קשר שכזה.

במדינת קולורדו יותר מעתה לבני 21 ומעלה להחזיק ברשותם עד 28 גרם מריחואנה, ואולם, אסור יהיה לצרוך אותו בפומבי. בנוסף לכך, יתיר החוק החזקת עד 6 צמחי מריחואנה בשטחים פרטיים סגורים. במדינת וושינגטון יותר לבעלי רישיון מטעם המדינה לגדל מריחואנה, לעבד אותה ולמכור אותה בחנויות שבהן יוכלו מבוגרים לרכוש עד 28 גרם של הסם. כמו כן, נקבעה רמת הסם המותרת בדם בשעת נהיגה.
דמויות ציבור בולטות תמכו בתיקון החוק בוושינגטון, ובהם מומחים לרפואה ציבורית, דמויות מפתח בתעשיית ההיי-טק ושני תובעים פדרליים, ג'ון מקיי וקייט פלאומר.

התרת צריכת המריחואנה בקולורדו ובוושינגטון צפויה לגרור עימות עם הממשלה הפדרלית, האוסרת את השימוש בסם. "בסוגיית השינוי בחוק המריחואנה יוביל העם, והפוליטיקאים יצטרפו", אמר איתן נדלמן, פעיל בארגון המתנגד למה שמוגדר כ"מלחמה בסמים", "אבל נראה שהפוליטיקאים במדינת וושינגטון מתחילים להשתכנע".

על פי הערכות, צפויה קופת המדינה ליהנות מהכנסה של מאות מיליוני דולרים שתגיע ממסים בגין הסחר בסם. יחד עם זאת, מכירת מריחואנה לא תאושר עד לקביעת תקנות שיסדירו את הסחר. במסצ'וסטס הותרה צריכת מריחואנה למטרות רפואיות, וגם בארקנסו, שהיא המדינה הדרומית הראשונה המתירה שימוש בסם למטרה זו.

תושבי קליפורניה הצביעו נגד ביטול עונש המוות במדינה. במידה והחוק היה עובר, עונשם של 720 אסירים הממתינים לביצוע גזר דינם היה מומר למאסר עולם.

תושבי מרילנד אישרו תקנה ולפיה מהגרים בלתי חוקיים ישלמו שכר לימוד מופחת בקולג'ים, בתנאי שלמדו בתיכון שלוש שנים ויכולים להוכיח שדיווחו לרשויות המס על הכנסותיהם באותה תקופה.

באוקלהומה נתנו התושבים הסכמתם לתקנה אותה קידמה המפלגה הרפובליקנית, ולפיה יבוטלו אמצעי האפליה המתקנת בגיוס עובדים, בחינוך ובמכרזים של מוסדות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ