גיבור הסוקרים שבא מן העתיד עשה זאת שוב

נייט סילבר, עורך הסקרים של הניו יורק טיימס, חזה במדויק לא רק את ניצחון אובמה אלא גם את תוצאות הבחירות ב-50 המדינות. יש כבר מי שסבור שסיפור חייו ראוי לסרט

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אחד המנצחים הגדולים בליל הבחירות היה המומחה לסטטיסטיקה נייט סילבר. לא רק שהוא חזה את ניצחונו של נשיא ארה"ב בבחירות, ברק אובמה, אלא גם את תוצאות הבחירות ב-50 המדינות.

סילבר, עורך הסקרים הפוליטיים של ניו יורק טיימס, עורר את כעסם של הרפובליקאים בימים האחרונים של המרוץ, שעה שטען בבלוג שלו, FiveThirtyEight.com, שסיכויי הניצחון של אובמה הולכים וגדלים.

לדבריו, ב-2003, הוא השתעמם בעבודתו כיועץ, ולכן בנה תוכנה לחיזוי ביצועים של שחקנים בליגת הבייסבול, שהתגלו כמדויקות ביותר. לפני הבחירות לנשיאות ב-2008 הוא ייסד את הבלוג שלו וחזה את ניצחונו של אובמה על ג'ון מקיין. בעקבות הצלחתו, צירף ב-2010 עיתון ניו יורק טיימס את הבלוג של סילבר לאתר העיתון והפרשנים הפוליטיים התבדחו אז שכנראה הוא בא מהעתיד.

בליל הבחירות הוא זכה שוב לשפע ברכות ממעריציו. "נייט, אתה הוא האיש", כתב לארי ג' מלוס אנג'לס, "אמרתי לחברים שלי שזה בכיס שלנו – למרות שעדיין נחרדתי לא מעט". אדוארד, אף הוא מלוס אנג'לס, הציג את השאלה ההוליוודית הבלתי נמנעת: "אז נייט, מי היית רוצה שיגלם את דמותך בסרט על חייך"?

תפישתו של סילבר היא כי בעידן של שפע מידע, נתונים יכולים לחזות את גורלו של אדם. ברור שזה לא רעיון חדש; סילבר מזכיר כדוגמה את יוליוס קיסר. במקרה ההוא, חוזה עתידות הזהיר את השליט כי הוא עתיד להירצח, אך האחרון לא האמין לו – ואכן נרצח. דוגמה זו מזכירה מעט את קרל רוב, יועץ התקשורת שקשור במפלגה הרפובליקאית ועד הימים האחרונים היה משוכנע עמוקות שרומני יביס את אובמה.

אבל גם סילבר מכיר בכך שמידע רב יכול להתפרש בצורה מוטעית לגמרי. ארה"ב לא הצליחה לחזות את אירועי 11 בספטמבר, והתחזיות הכלכליות לא התריעו לפני המשבר הכלכלי. לקראת הבחירות לנשיאות בשנת 2000, מומחים טענו שאל גור יזכה בניצחון סוחף על ג'ורג' בוש. באופן בלתי נמנע, כותב סילבר, חיזוי אינו חסין מטעויות ומתקשר ל"מציאות סובייקטיבית ואובייקטיבית".

ובכל זאת, מבקרים שמרנים של סילבר שהשמיצו את שיטותיו והאשימו אותו בתמיכה באובמה, נראים עתה מעט מטופשים. הוא אכן תומך באובמה, אך תפקידו של המומחה לסטטיסטיקה, הוא כותב, הוא להפריד בין האמת ובין מה שמסיח את דעתנו ממנה (הרעש). במקרה זה הוא עשה זאת בצורה נערצת.

מתוך הבלוג של נייט סילבר, יומיים לפני הבחירות לנשיאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ