מייקל קופר וקרל הלזי, הרלד טריביון

בבוקר של יום רביעי קמו הרפובליקאים עם כאב ראש. לאחר ארבע שנים שבהן שיעור האבטלה לא ירד, וההכנסה הממוצעת למשפחה ירדה, הם נכשלו בניסיון להחליף את הנשיא ברק אובמה. לא זו בלבד, הם גם כשלו בניסיון לזכות ברוב בסנאט בפעם השנייה ברציפות, דבר שנראה מטרה בהחלט אפשרית ובהישג יד. לא בכדי החלו להישמע עד מהרה הביקורת והטחת האשמות.

הסנאטור ג'ון קורין מטקסס, יו"ר הוועדה הלאומית של הסנאטורים הרפובליקאים, שימש פה לרבים מהרפובליקאים כשאמר: לפני המפלגה הרפובליקאית עומדת תקופה של חשבון נפש והיערכות מחדש. יש המאשימים אגף מסוים במפלגה על פני אגף אחר, אך המציאות היא שמועמדים מכל גווני הקשת הרפובליקאית הפסידו הלילה."

שלל תאוריות מנסות להסביר את המפלה החוזרת ונשנית של הרפובליקאים (הפעם החמישית זה שש מערכות בחירות) לזכות ברוב בספירה הכללית של קולות הבוחרים; לעיתים תאוריות אלו סותרות זו את זו.

רומני בנאום ההפסד במסצ'וסטסצילום: אי-פי

פחות ברור כיצד הסערה המתחוללת במפלגה עשויה להשפיע על התיקו הנמשך בגבעת הקפיטול, שם שמרו הרפובליקאים על הרוב בבית הנבחרים והדמוקרטים על הרוב בסנאט. כוחם של הרפובליקאים השמרנים בקונגרס וההטיה ימינה של הדור החדש של מנהיגי המפלגה עלול לחסום כל ניסיון לשנות את המסלול. בקונגרס ה-113 יהיו הרפובליקאים שמרניים יותר משהיו בקונגרס ה-112.

רפובליקאים וכמה פרשנים סבורים שהמפלגה לא תוכל לנצח כל עוד תחזיק בעמדתה הבלתי מתפשרת נגד ההגירה, כלומר, תמשיך להתעלם מהקול ההיספאני הגדל. לדעתם, המפלגה אינה יכולה להרשות לעצמה להציג מועמדים שאמנם הלהיבו את השמרנים ואת תנועת מסיבת התה, אך הרחיקו את המצביעים המתונים, ושעליה למצוא דרכים לזכות בתמיכה גדולה יותר בקרב הנשים והצעירים.קרל רוב, שהיה יועצו הפוליטי של הנשיא ג'ורג' בוש הבן והיום פרשן ברשת פוקס, ציין ביום שלאחר הבחירות, שההיספאנים והנשים הם הקבוצות שהרפובליקאים תמיד נכשלים אצלן.

ג'ון וויבר, אסטרטג רפובליקאי שעבד במסעות הבחירות של ג'ון מקיין ושל הסנטור ג'ון הנטסמן, גורס שההסתמכות על קולותיהם של גברים לבנים מבוגרים היא דרך שאי אפשר להמשיך ללכת בה. "יש לנו ברירה: אנחנו יכולים להפוך למפלגה אזורית מצטמקת של גברים לבנים בגיל העמידה, או להיות מפלגת שלטון רחבה", אמר בריאיון. "וכדי להגיע לאפשרות השנייה, עלינו לפתור את הבעיה ההיספאנית שלנו במהירות האפשרית".

בוושינגטון יתרכז הוויכוח הרפובליקאי בשאלה האם למפלגה להמשיך לעודד את הפעילות נגד הממשל שהתפתחה מההתנגדות לחוק הבריאות והביאה לרפובליקאים את הרוב בבית הנבחרים ב-2010, או האם להתמקד באסטרטגיה המכירה במגמה הדמוגרפית.

"ודאי שתהיה איזו מלחמה", מנבא מייק מרפי, יועץ ותיק למפלגה הרפובליקאית, ובצד אחד יעמדו "מתמטיקאים" כמוהו, הטוענים שהמפלגה אינה יכולה להמשיך ולוותר על קולם של ההיספאנים, השחורים, צעירים וצעירות בוגרות אוניברסיטה, ומהצד האחר הטהרנים או "הכמרים", כפי שהוא מכנה אותם, הסבורים שהעקרונות השמרניים הבסיסיים ינצחו בסופו של דבר. "הגענו למצב שהדמוקרטים זוכים למספר עצום של קולות בלי להתאמץ", אומר מרפי.

מצביעים מזדקנים בני מעמד הפועלים הנוטים להצביע לרפובליקאים מהווים אחוז הולך וקטן של הקולות, בעוד שהאוכלוסייה ההיספאנית גדלה במהירות. הדמוקרטים, כפי שכבר הוכיחו, יכולים לקבל פחות מ-50% מהמקול הלבן ועדיין לנצח בבחירות לנשיאות, והמגמה הזאת עוד עתידה לגדול.

מארק מקינון, עוד אסטרטג לשעבר של בוש ומקיין, טוען שהמפלגה זקוקה ל"מסרים ומדיניות הפונים לקהל רחב יותר". "המפלגה זקוקה ליותר סובלנות, ליותר גיוון ולהערכה עמוקה יותר של דאגות המעמד הבינוני".

פרד ברנס, פרשן שמרן, כתב שהטענה שהרפובליקאים "צריכים לנוע למרכז ולאמץ עמדות ליברליות מבחינה חברתית היא שטויות במיץ", אך המשיך: "אכן יש חלל באלקטורט הרפובליקאי, אין בו די היספאנים. כל עוד שני שלישים מהקול ההיספאני הגדל מזדהה עם הדמוקרטים, יהיה קשה יותר ויותר (כמעט בלתי אפשרי) לנצח בבחירות כלל ארציות".

מט קיב, נשיא הקבוצה FreedomWorks המזוהה עם תנועת מסיבת התה, מודה שצפויים מאבקים על זהות המפלגה בעקבות הבחירות, "וזה טבעי", אך לדבריו המאבק כבר הוכרע, ובבחירות האחרונות הפעילים הנאמנים הנלהבים בעצם כבר עיצבו את קווי המתאר של הפוליטיקה של המפלגה הרפובליקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ