הרוח הגבית של הנאצים באמריקה

מאז בחירת אובמה לנשיאות, גדל מספר תנועות הימין הקיצוני בארה"ב ביותר מ-70%. כעת מנסים ותיקי הקו קלוקס קלאן ומעריצי היטלר להתבסס בפוליטיקה האמריקאית

לואיז קובלר, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לואיז קובלר, לה מונד

בן יושב ליד שולחן האוכל ואינו אומר מלה. זה עשרים דקות שהוא מעתיק משהו בדבקות.הוא מסיים, מרים את פניו בהבעת שמחה, ורץ לאביו, ג'ף. "זה בשבילך, אבא", אומר הילד בחיוך. הוא כתב כמה מלים על דף נייר לבן: "אני לבן וגאה בכך". אבא'לה בשמיים. לג'ף האל, בן 32, יש חמישה ילדים צייתנים. הוא גרוש ונשוי בשנית לקריסטה, בלונדינית עגלגלה בת 26. המשפחה חיה בריברסייד, כ-80 ק"מ ממזרח ללוס אנג'לס.

ג'ף מכהן כמנכ"ל NSM88, התנועה הנאציונל-סוציאליסטית בדרום קליפורניה (88 הוא אזכור כפול לאות השמינית באלפאבית הלטיני, HH, כציון ל"הייל היטלר"). קריסטה אחראית לפעילות הנשים. ג'ף גבוה ולבוש שחורים, ועל ראשו המגולח מקועקע מאחור צלב קלטי שבמרכזו גולגולת. הוא חושש, לפי סדר זה, ממרגלי הממשל, מעיתונאים-מתחזים, מקומוניסטים ומעיתונאים בעלי נטיות שמאלניות - קרי, מכל הבוגדים שעלולים לחבל בשליחותו. הוא מסרב לחשוף פרטים אישיים. לרגע הוא שרברב, ובזה שאחריו, איש אבטחה או שמא עובד בחנות בעיר.קריסטה מוסרת תקציר של קורותיו. "הוא התגורר בריאלטו, שם הטרידו אותי מקסיקאים. זה מה שעורר את כעסו". "אני הייתי גזענית מאז ומעולם. זה התחיל בבית הספר. הלטינים לא הניחו לי. הייתי המטרה הלבנה שלהם, והחלטתי להגיב", סיפרה קריסטה, שהבהירה עוד כי "אין מצב שאחשוף את ילדיי ל'דרך הייסורים' הזאת", לאחר שאחת מבנות המשפחה נדחפה במדרגות בית הספר. ילדי משפחת האל לומדים בבית.

בנובמבר 2008 הוקם סניף NSM בדרום קליפורניה - שלושה שבועות לאחר שברק אובמה נבחר לנשיא. התנועה האמריקאית, שנוסדה ב-1947, היתה רדומה במשך שנים. כיום יש לתנועה אתר אינטרנט, חברת הקלטות, תחנת רדיו, רשתות חברתיות ממוקדות-נושא ואפילו מועמדים פוליטיים. ב-2010 בחן ג'ף את הפופולריות שלו בקרב הבוחרים האמריקאים: הוא התמודד בבחירות המקומיות על משרה בעירייה וזכה ב-30% מהקולות. לא די כדי להיבחר, אבל די כדי להעיר את מי שהתייחסו אליו בקלות דעת. כמוהו יש פעילים רבים הדוגלים בעליונות הגזע הלבן, המנסים להיבחר לתפקידים רשמיים ברחבי ארה"ב.

בשנה שעברה נמנו בארה"ב 23 מועמדים בבחירות מתנועות הימין הקיצוני, בהם תשעה ניאו-נאצים. האחרים היו מתנגדי הגירה, מתנגדי ממשל, ותומכי תיאוריות קונספירציה. חמישה מהם נבחרו, בעיקר לסנאט ולבית הנבחרים. אחדים מהנבחרים היו מזוהים עם מפלגה חדשה, שנוסדה ב-2010 ונקראה A3P (מפלגת העמדה השלישית - בהתייחסות לשתי המפלגות הגדולות ששולטות בפוליטיקה האמריקאית). לפי מצעה, המפלגה מייצגת את האינטרסים הפוליטיים של האמריקאים הלבנים. דייוויד דיוק, לשעבר מנהיג הקו קלוקס קלאן (המכשף הגדול) שחי כיום באירופה, הודיע לאחרונה שהוא שוקל להתמודד על מועמדות המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות 2012. גם בריאן הולנד, דמות מוכרת נוספת הדוגלת בעליונות לבנה, מעוניין להצטרף למרוץ בחסות NSM. "אנחנו מתקרבים ליעד שקבענו", אמר ג'ף, שהוסיף, "נחזור לשלוט בארצנו". לאחר הפיגוע באוקלהומה סיטי (אפריל 1995) שביצע טימותי מקוויי, שבו נהרגו 168 בני אדם, נראה היה שארגוני הימין הקיצוני בארה"ב נעלמו. אולם ב-2009 הושמעה צפירת אזעקה. "פעילי הימין הקיצוני, המתנגדים למסים ודוגלים בריבונות בולטים יותר ויותר", נאמר בדו"ח שכותרתו "הגל השני - המיליציות חוזרות". דיווח דומה הגיע מהמשרד לבטחון הפנים. המשרד למעקב אחר ההתפתחויות בימין הקיצוני (SPLC) הודיע כי "זו שנה שנייה ברציפות שהימין הקיצוני משגשג, בעיקר בשל השינויים הדמוגרפיים והתסכול מדרך הפעולה של הממשל בנושא המשבר הכלכלי". בעיקרון, זעמם מופנה כלפי אובמה, המגלם עבורם את "כל מה שרע במדינה".

בשנה הראשונה לכהונתו, התקבלו בכל יום כ-30 איומים לרצוח את הנשיא, קרי, עלייה של 400% בהשוואה לאיומים שהושמעו בתקופת ג'ורג' וו. בוש. נוכחותו של שחור בבית הלבן היא, בעיני הקיצונים, סמל לשקיעת העליונות הלבנה. לפי SPLC, מספר תנועות הימין הקיצוני הגיעו לשיא של כ-2,000 ברחבי ארה"ב, בהן יותר מ-1,000 "תנועות שנאה", 824 "פטריוטיות" ו-329 תנגדי הגירה. מדובר בעלייה של 70% בשנתיים. תופעה שלא נראתה מאז שנות ה-80. "NSM היא התנועה הגדולה ביותר שמגינה על זכויות האזרח של הלבנים", אמר ג'ף. "יש לנו פעילים בכל המדינה, ואנחנו צומחים". התנועה מוגדרת כהיררכית ואנשיה נושאים דרגות. בעל הדרגה הגבוהה ביותר, ה"קומנדר" הוא ג'ף שפ מדטרויט, מישיגן. לתנועה מתקבלים רק לבנים הטרוסקסואלים וצאצאים למשפחות אירופיות, שאינם יהודים. מצטרפים חדשים עוברים תקופת ניסיון של חצי שנה, ואמורים להוכיח במהלכה את מחויבותם לתנועה. כמו כן, על המצטרפים להיות משכילים. "אנחנו מלמדים אותם מהי פוליטיקה. עליהם להכיר את החוקה ולזכור את '25 הנקודות' של הנאציונל-סוציאליזם האמריקאי", הוסיף ג'ף.

ג'ף מדבר בלהט על ארצו, על פלישת המהגרים, על הממשל שמשעבד את העם ורומס את ערכי היסוד שלו בשם הרב-תרבותיות. ה"גזע" שלו נמצא, לדבריו, בסכנת הכחדה. הוא נחוש להילחם כדי לשרוד ולהקים את אמריקה הגדולה - אמריקה של פעם, מאוחדת סביב אלוהים, המבורגרים, כלי נשק ולבנים בלבד. חברי התנועה יוצאים נגד "היצורים האלה עם האף העקום" (היהודים), נגד "הקופים" (השחורים), נגד "מזמורי השבטים" (לטינים). "לכו לעזאזל. אינכם רצויים כאן", צרח ג'ף בשעת הפגנה. "זו הפלישה המקסיקאית. הם חודרים לבתי הספר. מביאים איתם סמים. גוזלים את מקומות העבודה שלנו והורסים את תרבותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ