שנת הבחירות בפתח והאמון בממשל האמריקאי בשפל של כל הזמנים

סקר חדש מראה שהאמריקאים אינם מאמינים כי המנהיגים שלהם יחלצו אותם מהמשבר הכלכלי

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו בעוד קצת יותר משנה, שרויה האומה האמריקאית בחרדה עמוקה מבעיותיה הכלכליות, ובספקות לגבי העתיד. כך עולה מסקר שערך הניו יורק טיימס בשיתוף סי-בי-אס, שמצביע על אי אמון בממשל הנוכחי ברמה הגבוהה ביותר שנמדדה בתולדות ארצות הברית.

התמונה העגומה שנשקפת בסקר עשויה להסביר את הפכפכותו של מסע הבחירות הנוכחי, ואת התעוררותן של תנועות המחאה החברתית. בין היתר עולה מן הסקר שכמעט חצי מהציבור סבור כי העקרונות שבבסיס התנועה "לכבוש את וול סטריט", משקפים את דעת רוב הציבור האמריקאי.

במישור הכלכלי, מראה הסקר כי שבעה מכל עשרה אמריקאים סבורים שמדיניות הרפובליקאים בקונגרס נוטה לצד העשירים. שני שלישים מתנגדים לקיצוצי מסים לחברות, ואחוז דומה מצדד בהעלאת שיעור מס ההכנסה למיליונרים.

כמעט כל האמריקאים הגדירו את התחזית הכלכלית כ"עגומה". 49% אמרו כי הכלכלה במצב של קיפאון ו-36% אמרו כי היא מידרדרת. כשלושה רבעים מהציבור אינו מאמין שהקונגרס יוכל להגיע להסכמה לגבי תוכנית לצמצום שיעור האבטלה. רבע מהציבור בלבד אומר שהפחתת המיסוי לתאגידים הגדולים היה צעד נכון, בעוד שמחצית מהציבור תומך בהפחתת הרגולציה על עסקים בארה"ב.

עם שיעור אבטלה של תשעה אחוזים, סוגיית פערי ההכנסה נמצאת במרכז השיח הציבורי. תשעים אחוזים מהדמוקרטים ויותר משליש מהרפובליקאים סבורים כי יש לנקוט צעדים קונקרטיים לצמצום הפערים. "איני נוטה להתבטא בהכללה, אבל זה מתחיל להפחיד", אמר ג'ו ווטרס מקליפורניה, דמוקרט בן 87. "הכל פה לטובת העשירים. זו היתה מדינה נעימה בעבר, והיום הכל מידרדר".

89% מהאמריקאים טוענים שהממשלה אינה פועלת ב"כיוון נכון", ו-84% אינם מרוצים מתפקוד הקונגרס - נתון המדאיג את הנציגים הדמוקרטים והרפובליקאים כאחד. בתוך כך, עלה שיעור התמיכה הכללי בנשיא אובמה ל-46%, ככל הנראה בשל מדיניות החוץ שהנהיג.

הסקר נערך בקרב 1,650 אזרחים, כך שכל מדינה בארצות הברית מיוצגת יחסית לגודלה. על-פי עורכי הסקר, טווח הטעות הוא כשלושה אחוזים. בהתאם לחוסר שביעות הרצון הכללית, רוב האמריקאים טרם החליטו למי יצביעו, אם בכלל. בין היתר, העידו יותר ממחצית מהרפובליקאים כי הם אינם עוקבים אחרי המרוץ לראשות המפלגה.

ג'ף זלני ומייגן תי-ברנאן, ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ