יחסי אדלסון וגינגריץ' במוקד סיקור הבחירות

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

בעוד שרשימת המתמודדים מצטמצמת והציבור עדיין רעב לשערוריות ושמות חדשים, נרשמה בשבועות האחרונים עלייה באזכור שמו של המיליארדר שלדון אדלסון בסיקור הבחירות בארצות הברית ומחוצה לה. הפרשנים מסכימים כי רק הודות לתרומה הנדיבה בגובה 10 מיליון דולר לוועד הפעולה הפוליטית, התומך בניוט גינגריץ', הצליח יו"ר בית הנבחרים לשעבר להישאר במרוץ ולקטוף בדרום קרוליינה את הניצחון ממושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני.

בקהילה היהודית אדלסון מוכר כבר שנים רבות בשל תרומותיו לפרויקט "תגלית" ו"ליד ושם". האמריקאי השורה מתחיל רק כעת לתהות מנין בא כספו של האיש השמיני העשיר ביותר באמריקה, ואם זה מעיד דבר מה על גינגריץ'. בין כתבות הפרופיל על אדלסון פורסם ב"גרדיאן" הבריטי סיפור מפי ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, שנזכר כיצד אדלסון העמיד לרשותו לו מטוס פרטי כדי שיטוס לפגישה בוושינגטון עם הנשיא ג'ורג' וו. בוש, רק בתנאי שיספר לנשיא איך הגיע בזמן לבית הלבן. המבקרים, נכתב ב"גרדיאן", אמרו שגינגריץ' מקדם "עולם חדש ומסוכן, שבו העשירים של אמריקה יכולים ללא עזרה חיצונית לממן מועמד מרכזי שרץ לבית הלבן", וכי מדובר למעשה ב"מרוץ החימוש של כסף".

בני הזוג אדלסון מסרו בתגובה כי המניע שלהם לעזור לגינגריץ' היה רגש החברות שהם חשים כלפיו ורצונם, כאזרחים פרטיים, לתמוך במועמדותו. לדבריהם, ההבדל היחיד בין התרומה שלהם לתרומה של אזרחים אחרים הוא רק בגובה הסכום. ב"טלגרף" ציינו ש"אם גינגריץ' יזכה במועמדות המפלגה לנשיאות, הוא יהיה חייב לשלדון אדלסון בסביבות 10 מיליון דולר טובות. מה מר אדלסון בן ה-78 ירצה בתגובה? לא ברור". אדלסון לא ממהר להתראיין על פשר תמיכתו בגינגריץ', ועד היום לא נודע כתומך בשמרנות החברתית שגינגריץ' מקדם. רוב הדיווחים מצביעים על ישראל והסכסוך הישראלי-פלסטיני כסיבה העיקרית לתמיכה הנדיבה. גינגריץ' קרא לפלסטינים "עם שהומצא בשנות השבעים" והבטיח לתת הוראה להעביר את שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים ביום הראשון בתפקיד, וזכה לתמיכתו של איל ההון.

תרומותיו של אדלסון לגינגריץ' והשפעתן על מרוץ הבחירות הביאו לסקירה דקדקנית של עסקי ההימורים שלו והעדפותיו הפוליטיות. הוא נולד למשפחת מהגרים קשת יום, והפך לרפובליקאי רק בשנות השמונים המאוחרות. את גינגריץ' פגש כשהיה יו"ר בית הנבחרים בשנות התשעים, וגם אחרי שגינגריץ' עזב את תפקידו בבושת פנים, אדלסון המשיך לתרום לארגון שלו "פתרונות אמריקאים כדי לזכות בעתיד".

צילום: ניוט גינגריץ'

כתבים אמריקאים שניסו לחטט בעסקיו של אדסון באמריקה דיווחו על הגישה בהם דבקים אדלסון ורעייתו, ולפיה הם אינם מתראיינים לתקשורת. כל זאת גם כשהם נמצאים במרכזם של דיווחים שליליים, כגון התביעות שהגישו עובדים לשעבר של אדלסון בנוואדה.

במגזין "אטלנטיק" דיווחו כי בנוואדה, מדינה הבאה שתקיים בחירות מקדימות אחרי פלורידה, גם אדלסון יוכל להצביע לגינגריץ'. הבעיה היא שה"כינוסים מפלגתיים" נקבעו לשבת בבוקר. כך אדלסון, שומר שבת, יזכה לכינוס משלו שייערך במוצאי שבת בשעה 19:00, בבית הספר הפרטי שייסד בלאס וגאס, הנושא את שמו שלו ושל אשתו. "מיותר להגיד שזו לא דרך נורמלית לנהל בחירות", נכתב באתר העיתון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ