חמי שלו
ניו-יורק

שתי דמויות מרכזיות שיככבו במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית התייצבו אתמול זה מול זה: מצד אחד, הנשיא ברק אובמה, שבנאום בחירות בפלורידה הציע שמיליונרים ישלמו מס בשיעור 30% כמו כולם, ומצד שני הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, שבהופעה נדירה בניו יורק קרא לשמור על ההטבות לעשירים כמכשיר ליצירת מקומות עבודה עבור אמריקה מוכת האבטלה.

ולמה בוש, שכבר כמעט ונשכח? כי בעוד מיט רומני, שבעקבות פרישתו של ריק סנטורום התייצב אתמול במרחק נגיעה מהכתרה כמועמד הרפובליקאי לנשיאות עתיד להתמקד ברקורד הכלכלי הכושל לדעתו של אובמה, הנשיא עצמו מתכוון לנהל קמפיין דו-ראשי: מצד אחד נגד ההטבות המפליגות והמזיקות שבוש העניק לעשירי אמריקה, ומצד שני מול רומני כממשיך דרכו של בוש וכמי שניצל עד תום את הפרצות המפוקפקות שיצר.

אם לא יקרה משהו בלתי-סביר בעליל שימנע מרומני את המועמדות - ואם לא תתרחש התפתחות דרמטית כמו התלקחות עם איראן או צפון קוריאה - זאת תהיה הזירה המרכזית שבה תתנהל מערכת הבחירות בקיץ הקרוב: מקומות עבודה, העלאות מסים, תכניות בריאות, גירעונות בתקציב ומי אחראי יותר למצב שנוצר, בוש או אובמה. מאבק הקצוות הגדול על נשמתה של אמריקה, בין שמרנות צרופה לליברליות קנאית, יידחה למועד אחר.

שהרי אין כל ספק שסנטורום, הדתי האדוק והשמרן הקיצוני, הוא שמייצג נאמנה את הלב ואת הנשמה של המפלגה הרפובליקאית של שנת 2012, הרבה יותר מרומני הפרגמטיסט, אבל הוא הוכרע על ידי ההיגיון הקר והשכל הישר. הסנטור לשעבר מפנסילבניה ספג מהלומות מהארגון היעיל של רומני והושפל עד עפר על ידי מכונת ההשמצות המשומנת של מושל מסצ'וסטס לשעבר, אבל מה שקבע בסופו של דבר זו ההשלמה של הבוחרים הרפובליקאים עם המציאות הפוליטית שקבעה שרק לרומני סיכוי אמיתי לגרש את אובמה מהבית הלבן- ומצווה רפובליקאית גדולה מזו אַיִן.

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק

  סנטורום ראה מנגד את הארץ המובטחת, אך אליה לא בא. בנקודות קריטיות בקמפיין הוא נסחף בהיבריס של ניצחונותיו הבלתי צפויים ונגרר לעמדות קיצוניות בנושאי מוסר ומשפחה שהרחיקו ממנו בוחרים מתונים והוכיחו גם לתומכיו השמרנים שאין לו סיכוי לכבוש את ליבו של המרכז הפוליטי. רפובליקאים רבים החליטו אפוא שלמרות זגזוגיו הסדרתיים של רומני, אין מועמד בלתו, זה מה יש ועם זה צריך לנצח. סנטורום, המטופל בבת קטנה וחולה, החליט לפרוש בטרם יספוג את המפלה הצורבת מכל בפריימריז הצפויים בסוף החודש במגרשו הביתי בפנסילבניה.

  אמש כבר דאגו הפרשנים, ככל הנראה בצדק, להכתיר את רומני כמועמד הוודאי של הרפובליקאים, אף שלא התייעצו בעניין זה עם ניוט גינגריץ', הרואה בפרישתו של סנטורום הזדמנות לנהל קרב אחרון על כבודו האבוד. גינגריץ' סובל אמנם מחסרון כיס מאז ששלדון אדלסון סגר לו את ברז הכסף, אבל הוא כבר טבע לעצמו סלוגן בחירות עדכני כ"שמרן האחרון שנותר עומד". לגינגריץ' אמנם אין כל סיכוי בפריימריז שיערכו בעוד שבועיים במדינות צפוניות מתועשות כמו ניו יורק ופנסילבניה, אבל אם ישרוד עד חודש מאי יוכל לנסות לצבור הישגים במדינות דרומיות רבות שבהן רומני, למרות הכל, עדיין חשוד כליברל בתחפושת. "התקווה שופעת לנצח" כתב המשורר האנגלי אלכסנדר פופ, בוודאי אצל אנשים הרואים עצמם, כפי שגינגריץ' תאר את עצמו לא פעם, כמושיעי אמריקה והציביליזציה המערבית כולה.

  בחזרה על כדור הארץ, בינתיים, יוכל רומני להתמקד בהכנת ועידת המפלגה, שבה יוכתר רשמית כמועמד, ובמיון המועמדים לשמש כסגנו, מהלך בעל חשיבות קריטית, כפי שהרפובליקאים למדו על בשרם בסיבוב הקודם עם שרה פיילין. אבל את עיקר זמנו יקדיש מעתה רומני להכנת העימות העיקרי מול ברק אובמה, שלעומתו המרוץ השלילי, היצרי ורווי ההשמצות מול סנטורום ושאר הרפובליקאים ייראה, על פי כל הסימנים והתחזיות, כמשחק ילדים תמים.

  כתבות מומלצות

  אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

  "אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

  מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

  במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

  הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

  בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

  בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

  גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

  המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

  במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ