נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

יומיים בלבד לאחר שברק אובמה הפך לנשיא ארה"ב הראשון שתומך באופן נחרץ בנישואים חד מיניים, נאלץ המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, להתנצל על התנכלויותיו כלפי הומואים במהלך שנות לימודיו בתיכון. למרות שחלפו מאז כמעט 50 שנים, הוא טרח להתנצל אתמול (חמישי) בראיון לרשת "פוקס" על "מתיחות מטומטמות שהלכו רחוק מדי", כדבריו. עם זאת, חלק מבני כיתתו תיארו את אותן מתיחות כ-"אכזריות".

לפי ה"וושינגטון פוסט", ג'ון לאובר הוא אחד התלמידים ההומוסקסואלים שנפלו קורבן למעללי רומני. לפי העיתון, באחת התקריות רומני וחבריו החזיקו אותו בכוח וגזרו את שיערו המחומצן, בעודו בוכה וקורא לעזרה. אחד מחבריו לשעבר, פיליפ מקסוול, סיפר לעיתון שהאירוע עדיין רודף אותו, והוא מתחרט עמוקות שלא עשה דבר כדי לעצור את ההתעללות. "זו לא היתה מתיחה, זו היתה תקיפה. הנער היה מבוהל עד מוות", סיפר.

בנוסף, לעבר תלמיד אחר - ששנים לאחר מכן יצא מהארון - צעק רומני "כל הכבוד, ילדה!". רומני הכחיש שהוא התנכל לתלמידים בגלל זהותם המינית. לדבריו, לא היה לו מושג מכך, והוא הוסיף שאינו זוכר את המקרה הספציפי שתואר ב"וושינגטון פוסט".

הפגנת תמיכה באובמה עקב תמיכתו בנישואים חד מיניים, בדאלאס אתמולצילום: אי-פי

בעוד השדרנים השמרנים טענו שזה "לא הוגן" לתקוף מועמד על דברים שעשה בתור תלמיד בית ספר, המפלגה הדמוקרטית מיהרה להפיץ את הכתבות לרשימת התפוצה שלה, בינסיון להבהיר שלהבדיל מאובמה, רומני נמצא ב"צד השגוי" של ההיסטוריה בנושא זכויות הקהילה ההומו-לסבית.

הבעת התמיכה של ברק אובמה בנישואים החד-מיניים גררו תגובות שונות במחנה הרפובליקאי - המחנה השמרני האשים את אובמה בהיותו מנותק מהערכים של מיליוני אמריקאים, בעוד הפוליטיקאים הקרובים יותר למרכז טענו שהוא עוסק בנושאים חברתיים רגישים בשביל כותרות, במקום לטפל בבעיות הכלכליות.

האם ישראל תכיר בעתיד בנישואים חד מיניים? בואו לדבר על זה בפייסבוק

מיט רומני חזר אמנם על התנגדותו לנישואי ההומואים ("הייתי מעדיף שיהיה סטנדרט לאומי לנישואים ושזה יוגדר כברית בין גבר לאשה"), אך הוסיף שניתן למצוא פתרון לזוגות בני אותו המין בדמות ברית זוגיות ברמה מקומית יותר, והדבר יהיה נתון להחלטת המדינות השונות. רומני הדגיש גם שאין לו בעיה עם אימוץ ילדים ע"י הומואים. "אם שני בני אדם מאותו המין רוצים לחיות ביחד, לנהל מערכת יחסים אוהבת ואפילו לאמץ ילד, לדעתי זו זכותם. אבל אני לא עומד לשנות עמדות בשביל לזכות במדינות או בקרב תת-קבוצות של הציבור האמריקאי".

לאורך השנים זיגזג רומני בנושא זכויות ההומואים. ב-1994, כשהתמודד נגד הדמוקרט טד קנדי לתפקיד סנטור מטעם מדינת מסצ'וסטס, הוא טען שהוא יהיה מועיל יותר לקהילה ההומו-לסבית, כי הם זקוקים יותר לתמיכה במפלגה הרפובליקאית מאשר הדמוקרטית. גם כשרץ לתפקיד מושל מסצ'וסטס - מדינה ליברלית - הוא הגן על זכויות ההומואים. עם זאת, כשסוגיית הנישואים החד מיניים הגיעה לבתי המשפט, הוא התנגד להם. אתמול בראיון הכחיש רומני שהוא אי פעם זגזג בנושא, ולדבריו פשוט מדובר בסוגיה רגישה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ