מטה אובמה: הסקר שקבע שרומני מוביל - מוטה

בסביבת הנשיא הגיבו בחריפות לממצאי סקר הניו יורק טיימס, שלפיו המועמד הרפובליקאי מוביל ב-3%, בין היתר עקב תמיכת אובמה בנישואים חד-מיניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיט רומני, שיוכרז באוגוסט כמועמד הרפובליקאי לנשיאות, מוביל ב-3% על נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, במרוץ לבית הלבן.

מסקר משותף שערכו הניו יורק טיימס וסי-בי-אס בין 11 ל-13 במאי, עולה כי 46% מהמשתתפים מתכוונים לבחור ברומני בבחירות שייערכו בנובמבר, לעומת 43% שיצביעו לנשיא המכהן. טעות הדגימה בסקר עומדת על 4%.

בסקר דומה שערכו הניו יורק טיימס וסי-בי-אס באפריל, אובמה ורומני זכו בשיעורי תמיכה זהים - 46% מהקולות. סקרים שנערכו בינואר, פברואר ומארס הצביעו על יתרון קל לאובמה על פני רומני. מאז החלו העיתון ורשת הטלוויזיה לערוך סקרים בדבר סיכוייהם של שני המועמדים, לא נרשם יתרון גדול מ-6% לאחד מהם על פני השני.

אובמה בטקס זיכרון בוושינגטון, אתמול

המשתתפים בסקר נשאלו גם מהם הנושאים החשובים ביותר בעבורם בבחירות הקרובות. התוצאות הראו כי 62% מהבוחרים נקבו בכלכלה כנושא המרכזי, 11% הגדירו את החריגה מהתקציב כחשובה ביותר, 9% ציינו שמערכת הבריאות וביטוח הבריאות הם הנושאים החשובים ואילו 7% ציינו שנישואים חד-מיניים הם הסוגיה המרכזית שבה יתחשבו בבואם להצביע.

במטה הקמפיין של אובמה הגיבו בחריפות לממצאי הסקר. סגנית מנהלת הקמפיין, סטפני קאטר, טענה שהמדגם היה מוטה. דובר הקמפיין של אובמה, בן לה-בולט, תקף בחשבון הטוויטר שלו את השימוש באותה קבוצת המצביעים שבה השתמשו בסקרים הקודמים. מתוך קבוצה של 852 מצביעים רשומים שהשתתפו בסקר בחודש שעבר, רק 526 הסכימו לדבר עם הסוקרים הפעם. "הסקר השתמש במתודולוגיה תמוהה - אותם המצביעים כמו בחודש שעבר, ויותר הזדהו בתור תומכי המפלגה הרפובליקאית", כתב לה-בולט.

הסקר נערך בין היתר בעקבות הכרזת הנשיא אובמה על תמיכתו בנישואים חד-מיניים - וממצאיו מראים ש-67% מהאמריקאים סבורים שעשה זאת מסיבות פוליטיות, לעומת 24% שמשוכנעים שעשה זאת "כי הוא חושב שכך היה נכון לעשות". הסקר גם מעלים את היתרון שממנו נהנה עד כה אובמה בקרב נשים. 46% מהנשים האמריקאיות אמרו שיצביעו לרומני, לעומת 43% שאמרו שיצביעו לאובמה, בסתירה חדה לסקרים קודמים שהעניקו יתרון ברור לאובמה. הנשיא המכהן נהנה מיתרון ברור בקרב רווקות (62% מול 34% לרומני), ואילו רומני נהנה מתמיכת הנשים הנשואות (49% מול 42% לאובמה).

בקרב המצביעים הרפובליקאים, פרישתו מהמרוץ של הסנטור לשעבר, ריק סנטורום, אמנם הזניקה את התמיכה ברומני, לעומת התמיכה שעלתה בסקרים שנערכו במארס האחרון, אולם כעת רק 33% מדווחים על "תמיכה נלהבת" בו בעוד 40% מדברים על תמיכה "עם הסתייגויות". יש להניח שלביקורת של יריביו על היותו מיליונר המנותק מצרות העם היתה השפעה על כך.

רומני, שמחכה למינויו הרשמי כמועמד הרפובליקאים לאחר שיריביו פרשו הלכה למעשה מהמרוץ, זכה בשבוע שעבר בתמיכתו של ריק סנטורום, שהרבה לתקוף אותו בפריימריז ואף הגדירו "הרפובליקאי הגרוע ביותר במדינה". לדברי סנטורום, "מעל לכל, אנחנו מסכימים שחייבים להביס את הנשיא אובמה. המשימה הזו לא תהיה קלה, והיא דורשת שכולנו נתרום את חלקנו למען ניצחון המועמד שלנו". אתמול הודיע הנשיא לשעבר, ג'ורג' וו. בוש, כי הוא תומך באופן רשמי ברומני. הוריו של בוש כבר הודיעו בעבר על תמיכתם בו, אולם בוש הבן נמנע עד כה מלהביע דעה.

אחד האתגרים המרכזיים בעבור רומני ואובמה הוא לעורר התלהבות בקרב האזרחים, שמיואשים מהבטחות שווא לשיפור רמת החיים בארה"ב. 47% מהאמריקאים מאמינים שמצבו של הדור הבא יהיה גרוע יותר, ובקרב הורים לבני 18 ומעלה שיעור הפסימיים מטפס ל-62%.

הקשיים הכלכליים נותנים את אותותיהם גם בקמפיין של חבר הקונגרס רון פול, המתמודד עדיין לראשות המפלגה הרפובליקאית. פול הודיע שלשום שייאלץ להפסיק את אירועי הקמפיין שלו ב-11 המדינות שטרם הצביעו - כולל מדינת הבית שלו, טקסס - כדי "לא לבזבז את הכסף שאין לנו". האסטרטג הראשי של הקמפיין, ג'סי בנטון, הבהיר ש"ד"ר פול לא פורש מהמרוץ, וכפי שהוא הבטיח, הוא יתמודד כל הדרך עד לוועידת המינוי הארצית בטמפה באוגוסט הקרוב. נמשיך להריץ תוכניות חזקות בוועידות המחוזיות בשביל לגייס צירים נוספים לקראת ועידת המינוי הארצית". בנטון קרא לתומכיו של פול להמשיך לתרום לקמפיין שלו, כדי שיוכל להגיע לטמפה עם "קבוצת צירים משמעותית שתוכל להשפיע על סדר היום של הוועידה ומעבר לה".

רומני בכינוס בורג'יניה

פול, שהתקבל בהתלהבות על ידי תומכיו באירועי הבחירות, הדגיש לא פעם שהדבר החשוב מבחינתו זה להפיץ את המסר של "הממשלה הקטנה", והפסקת ההתערבות בענייני האומות האחרות. הוא היה המועמד המבוגר בין אלה שפתחו במרוץ לבית הלבן בעונת הבחירות הנוכחית, אך הקהל שלו צעיר, ותשדירי הבחירות שלו צברו בקלות מאות אלפי צפיות באינטרנט. עמוד הפייסבוק של מיט רומני צבר אמנם 1.7 מיליון "לייקים", אך רון פול בהחלט הפך לתחרות רצינית עם למעלה מ-960 אלף לייקים - על אף שהוא נחשב למוקצה בעיני רבים במפלגה הרפובליקאית ותויג כ"קיצוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ