בשבחי הצמחונות |

בלי בשר ועם הרבה סויה, ביל קלינטון מטפח קריירה של פילנטרופ גלובלי

בגיל 66 ואחרי ניתוח מעקפים מרובע, הנשיא לשעבר מתייחס לעתים קרובות לעצמו כמי שחי על זמן שאול. זה לא מונע ממנו לנהל מסעות ברחבי הגלובוס

איימי צ'וזיק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איימי צ'וזיק, ניו יורק טיימס

רואנדה. מתחילת הארוחה ועד סופה הפליג ביל קלינטון בשבחי פולי הסויה. קהל שומעיו הורכב מקבוצת יועצים פוליטיים שעובדים לצדו עוד מימיו בארקנסו ובבית הלבן, ולצדם כמה תורמים עשירים, המתלווים אליו במסעו באפריקה כראש קרן ויליאם קלינטון, ארגון הצדקה שייסד בשנת 2001.

קלינטון מפגין בקיאות במחיר הסויה העולמי ("בעבר לא עלה על 8 דולר, ועכשיו הוא מגיע ל 16) ומהלל את סגולותיהם של הפולים כקטניות פלא. בגיל 66, הוא כבר עבר תוחלת החיים של רוב הגברים משני הצדדים של משפחתו. האיש שהיה עושה פעם ג'וגינג לסניף מקדונל'ס ועבר ניתוח מעקפים מרובע בשנת 2004, איננו אוכל יותר בשר או מוצרי חלב. מראהו הכחוש, השברירי משהו, נראה לא טבעי לאורח החיים שהוא מנהל.

למחרת, ביקר קלינטון יחד עם בתו צ'לסי באתר שבו נבנה מפעל לעיבוד פולי סויה בקיגאלי, בירת רואנדה, והנשיא לשעבר חזר לפרשנות אקטואלית: "מחיר הסויה עומד להרקיע שחקים. הסינים לא יכולים לשתות חלב, וסויה היא התחליף". אך כשמנהל המפעל מזמין אותו לביקור חוזר בעוד שנה, הוא עונה: "אני יותר מבוגר ממך, מי יודע אם אשרוד עד אז".

ביל וצ'לסי קלינטון במפגש עם מנהלת בית ספר לנזירות ברואנדה, בחודש שעבר

כזה הוא ביל קלינטון. לעתים קרובות הוא מתייחס אל עצמו כאל אדם החי על זמן שאול. בשנים האחרונות הוא מנהל מסעות נרחבים בניסיון להביא מזור לתחלואי העולם ולהטביע את חותמו כפילנתרופ גלובלי. השבוע הוא יעשה הפסקה ממסעותיו וישוב לבקר בביצה הפוליטית האמריקאית העכורה, כשינאם בוועידת המפלגה הדמוקרטית בצפון קרוליינה.

קלינטון הוזמן להכריז על מועמדותו של ברק אובמה לקדנציה שנייה בבית הלבן. בדרך כלל שמור תפקיד זה לסגן הנשיא, ולכן ההזמנה שקיבל קלינטון מעידה על הדרך הארוכה שעשה לשיקום יחסיו המעורערים עם המפלגה הדמוקרטית, אחרי שאובמה הביס את אשתו בבחירות המוקדמות של 2008. כמו כן, מעיד הדבר עד כמה אובמה מתבסס על תמיכתו ואישורו של הנשיא הדמוקרטי הקודם, עליו מתח לא פעם ביקורת גלויה.

דמוקרטים רבים מייחסים חשיבות רבה לתמיכה שלה זוכה קלינטון בקרב מצביעים לבנים בני מעמד הפועלים ובקרב אוכלוסיות לא עירוניות, ציבור שאובמה נאבק לגייס לצדו. במובן זה הוא נחשב לבעל ברית של הממשל הנוכחי, כמו גם תזכורת למגבלות האלקטורליות שלו. "המושגים 'תקווה' ו'שינוי' כבר לא מעוררים התלהבות כבעבר. קלינטון מייצג את החלקים בציבור האמריקאי, שאובמה מנסה לזכות מחדש באמונם", אומר האנק שיינקופף, יועץ פוליטי לשעבר של קלינטון.

קלינטון. לעתים קרובות מתייחס לעצמו כמי שחי על זמן שאול

קלינטון משקיע את מלא ומרצו בפיתוח הקרן שייסד, ומקווה להעמיק את מעורבותם של בני משפחתו בארגון. אשתו, שרת החוץ הילארי קלינטון, כבר הודיעה שתחזור לפעילות צדקה אחרי תקופת כהונתו הראשונה של אובמה. גם הבת, צ'לסי הגבירה את מעורבותה בקרן אחרי התנסות קצרה ולא מוצלחת בעולם הטלוויזיה.

הביקור במפעל הסויה נערך במסגרת חלק מסיור בן שישה ימים בדרום אפריקה, מוזמביק, רואנדה ואוגנדה. בסיור זכו קלינטון, בתו ופמלייתם להתרשם מפירות הפעילות הפילנתרופית שבה השקיע הנשיא לשעבר את מיטב כוחותיו. צ'לסי קלינטון התלוותה לאביה בכל פגישותיו, והציגה עצמה בפני המארחים ("היי, אני צ'לסי"). החשיפה שלה היא חלק ממסלול שמטרתו לבסס את מעמדה כדמות ציבורית, שאינה נרתעת מפרסום. בשנים האחרונות הצטרפה למועצת המנהלים של קרן קלינטון, של ארגון היוזמה הגלובאלית של קלינטון (CGI) ושל ארגון הבריאות Clinton Health Access Initiative.

בטיסות הארוכות מתנהל דיון מתמשך בדבר סיכוייה של קלינטון לזכות במרוץ לנשיאות ב-2016. "אם רומני יזכה הפעם, מן הראוי שהמפלגה תתאחד ותמנה אותה למועמדת לנשיאות", אמר אחד התורמים. גם קלינטון שבע רצון מהפופולריות שלה זוכה אשתו. "אני חושב שהמדינה רואה אותה כפי שאנחנו, מקורביה, רואים אותה", הוא אומר. ואולם, הוא מאופק יותר בנוגע לאפשרות של התמודדות שנייה על הנשיאות. "היא ציינה בפני שאנחנו כבר לא ילדים, ושרבים נושאים את עיניהם אל התפקיד. אבל אני חושב שצריך לתת לה לנוח. בכל מקרה, אני אתמוך בה בכל מה שהיא תחליט לעשות", הוא אומר אך שב להדגיש שהוא מייחס חשיבות גדולה למעורבותן של אשתו ובתו בקרן שהקים. "אנחנו מנסים לפתח ולבסס אותה, כדי שתמשיך לפעול גם אם אמות מחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ