סקר חדש בארה"ב: אובמה מוביל ב-8% על פני רומני

הסקר שנערך בסוף השבוע שעבר משקף את התגובות השליליות של הציבור להצהרותיו של המועמד הרפובליקאי על הריגת הדיפלומטים בלוב

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

המפלגה הרפובליקאית נכנסה אתמול (רביעי) להלם בעקבות סקר חדש של מכון פיו המוערך, שהעניק לנשיא ברק אובמה יתרון מובהק וחסר תקדים של 8% על פני יריבו מיט רומני, 51% לעומת 43% .

הסקר, שנערך בין ה-12 ל-16 בספטמבר, משקף את התגובות השליליות של הציבור האמריקאי להצהרותיו של רומני על הריגת הדיפלומטים בלוב בשבוע שעבר, אולם אינו לוקח בחשבון את מלוא ההשלכות של הדברים שאמר בקלטת הסודית, בה התבטא כנגד "47% מהאמריקאים שאינם משלמים מסים".

על פי הסקר, האמריקאים מעניקים לאובמה יתרון מובהק בניהול מדיניות חוץ בשיעור של 53% לעומת 38%, ובמדינות כלפי המזרח התיכון – 50% לעומת 39%.

אובמה

הסקר החדש ניפץ את ניסיונם של דוברים רפובליקאים להיאחז בסקרים חיוביים יותר של מכוני מחקר כמו רסמוסן, גאלופ ואיי.פי, שהעניקו לאובמה יתרון קטן של 1-2%, ומגבה את קיומו של סחף כללי לטובת אובמה, בעיקר במדינות שבהן תוכרע מערכת הבחירות. מכון פיו נחשב לאחד האמינים ביותר מבין מכוני המחקר האמריקאיים, ואחד הבודדים שאיננו מזוהה עם נטייה מובנית לטובת אחת המפלגות הגדולות.

הסקר בוודאי יגביר את הביקורת על רומני ועל מטה הבחירות שלו, שהחריפה מאוד בשבוע האחרון, וגם יאיץ את התרחקותם של מועמדים רפובליקאים לקונגרס מעמדותיו של מועמד מפלגתם לנשיאות. כך נהגו, עוד לפני הסקר של אתמול, המועמדים הרפובליקאים לסנאט במסצ'וסטס ובקונטיקט הליברליות, שהסתייגו בפומבי מדבריו של רומני נגד הציבור שאיננו משלם מסים.

הסקר הדרמטי אף עלול ליצור פאניקה בקרב בכירי המפלגה, שבוודאי יתבעו מרומני להחליף את מנהלי הקמפיין שלו, ואולי אף יותר מזה. בעל הטור וויליאם קריסטול, אחד מבכירי הפרשנים השמרנים באמריקה, העלה אתמול את האפשרות שרומני בכלל ייסוג מהמרוץ ויאפשר לפול ריאן להתמודד במקומו, יחד עם הסנטור הצעיר והכריזמטי מפלורידה, מרקו רוביו.

על פי הסקר, מצבו של אובמה השתפר בכל הפרמטרים האפשריים, למעט הכלכלה, בהם רומני עדיין מוביל ביתרון זעום. אבל אובמה זוכה ליחס אוהד מ55% מהאוכלוסייה, לעומת 42% שאינם אוהדים אותו. רומני אינו אהוד על 50% מהציבור, לעומת 45% שהביעו כלפיו אהדה ועורכי הסקר קבעו כי "מעולם לא היה מועמד שהיה כל כך לא אהוד בשלב כל כך מאוחר של הקמפיין".

אובמה שמר על שיעורי תמיכה גבוהים במיוחד בקרב שחורים (92%),היספניים (69%) צעירים (59%) ונשים (56%), ושיפר את מצבו, באופן יחסי, בקרב לבנים, שם הוא זוכה לתמיכה של 43%, לעומת 50% לרומני. על פי חישובים סטטיסטיים שונים, רומני זקוק ל61% מקולות הלבנים כדי שיהיה לו סיכוי לזכות בבחירות.

אחד הממצאים המשמעותיים בסקר הוא שבעקבות הועידה הדמוקרטית שנערכה לפני שבועיים בשארלוט, הדמוקרטים השתוו לרפובליקאים ברמת ההתלהבות והמוטיבציה שלהם. עד כה ההערכה הייתה שלרפובליקאים יתרון מובנה שיתורגם לאחוזי הצבעה גבוהים בהרבה ביום הבחירות ב-6 בנובמבר.

בכמה מדינות החלה כבר ההצבעה המוקדמת, והאזרחים רשאים לבחור כבר עתה באמצעות הדואר. אנשי המטה של אובמה עושים עתה מאמץ מיוחד כדי לדרבן בוחרים להצביע כבר עתה, כאשר אובמה "על הסוס" בסקרים, וסבורים שככל שאחוזי ההצבעה המוקדמת יגדלו, כך יגדלו גם סיכוייו של אובמה לזכות בבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ