העימות הראשון |

רומני הלם, אובמה גמגם, עכשיו מחכים לסקרים

המועמד הרפובליקאי הגיע עם ניסיון של 23 עימותים השנה, מה שהאפיל על הופעתו החלשה של הנשיא, שהזכירה את פרס בעימות עם נתניהו ב-1996

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

צהלות השמחה של מגישי רשת פוקס הימנית ופרצופי התשעה באב של פרשני MSNBC השמאלית הגדירו את גבולות הגזרה של הקונסנזוס שנוצר בתום העימות הטלוויזיוני הראשון של המרוץ לנשיאות ארצות הברית: מיט רומני ניצח בקלות, ברק אובמה היה חלוּשעס ורק ימים יגידו, כפי שנהוג לומר, באיזו מידה כל זה ישפיע על תוצאות הבחירות.

>> בחירות 2012: כל הדיווחים, הסקרים, הפרשנויות

ניסיון העבר מוכיח שאין בהכרח קשר ישיר בין הערכות המומחים לגבי המנצחים והמפסידים בעימותים לבין תגובות הבוחרים לאחר מעשה. מה עוד שקשה להאמין שאמריקאים רבים הצליחו להחזיק מעמד מעבר לדקות הפתיחה של השעמומון הכלכלי-חברתי שהתקיים אתמול באוניברסיטת דנוור. שני המועמדים ניהלו במשך 90 דקות דיון פרוגרמטי, יבש ועמוס בפרטים משמימים שהצליח להתיש אפילו את חבורת הפרשנים האמריקאים שעמה זכיתי לצפות בעימות - ולהם עוד משלמים כדי להקשיב לכל מלה. ברוך שפטרנו, אמרו היהודים שבחבורה כשהמנחה ג'ים להרר הודיע סוף סוף שהסיוט נגמר.

רוב בעלי הטורים, הבלוגרים אשפי הטוויטר ועורכי סקרי הבזק למיניהם היו מאוחדים בדעה שרומני היה חד יותר, מוכן יותר, נחרץ יותר, תקיף יותר וגם מתון וממורכז יותר מבעבר, בעוד הנשיא אובמה התפזר והאריך בדבריו. האימונים הקדחתניים והסימולציות המפרכות שערך רומני בעשרת הימים האחרונים ניכרו בניסוחיו הקולחים ובדבריו ההחלטיים, כמו הניסיון שצבר ב-23 (!) העימותים שבהם השתתף בשנה החולפת במסגרת הפריימריז הרפובליקאיים. העימות האחרון שבו השתתף אובמה, לעומת זאת, נערך לפני ארבע שנים ומאז הוא מוקף, כמו כל נשיא, בחבורת אומרי הן שרק לעתים נדירות מעזה לחלוק על דעתו.

צפו בעימות הראשון לנשיאות

"רומני נראה כמי ששמח להשתתף בעימות בעוד אובמה הצטייר כמי שמעדיף להיות בכל מקום אחר מלבד בדיון הזה עם רומני," סיכם היועץ הפוליטי הוותיק ג'יימס קארוויל. במובן הזה, העימות בין אובמה לרומני הזכיר לצופה הישראלי את ההתמודדות המשודרת בין בנימין נתניהו ושמעון פרס בבחירות 1996, כשהראשון הצטייר כתרנגול נלהב השש אלי קרב, "מרחף כפרפר ועוקץ כדבורה", בעוד האחרון ממאן להביט בעיני יריבו ומתקשה להסתיר את סלידתו מעצם המעמד ואת תדהמתו מחוצפת יריבו חסר הניסיון המעז לקרוא עליו תיגר.

אוהדי אובמה התאכזבו מהחלטתו להימנע מלתקוף את רומני חזיתית בכל אותן נקודות חולשה שהביאו אותו לפיגור ניכר בסקרים, ובהן תקופתו כ"קפיטליסט חזירי" בחברת ההשקעות ביין קפיטל, סירובו לחשוף את דוחו"ת מס ההכנסה שלו ובעיקר "נאום ה-47%" שבו נשמע רומני מתאר כמעט מחצית מהציבור האמריקאי כפרזיטים חסרי תקנה שחבל להתאמץ עבורם. יועצי הנשיא טענו שמדובר בטקטיקה מתוכננת מראש, שאובמה סבור שרומני מצליח להסתבך לבד גם ללא עזרה מבחוץ ושמטרת הנשיא היתה ליצור קשר עין ישיר עם הציבור האמריקאי מעל לראשו של יריבו. בשורה התחתונה, עם זאת, הנשיא הצטייר כאנמי וחלש, לפחות בעיני הפרשנים, בעוד רומני תואר כאגרסיבי ואסרטיבי.

העימות הנשיאותי בדנוור

הצלחתו של רומני תחזק את הרוח הגבית שממנה הוא נהנה ממילא בימים האחרונים, בשל הספקות המתמשכים לגבי תפקודם של אובמה והממשל בפרשת רצח השגריר האמריקאי בלוב, הצהרתו המטופשת למדי של סגן הנשיא ביידן השבוע כי "המעמד הבינוני נקבר בארבע השנים האחרונות" ונאום ישן, שגופי התקשורת השמרניים עטו עליו כמוצאי שלל רב על אף שפורסם גם בשעתו, שבו נשמע אובמה מהלל בין היתר את הכומר האנטי-אמריקאי והאנטי-ישראלי ג'רמיה רייט שכבר כיכב במערכת הבחירות ב-2008.

רומני הצליח בימים האחרונים לצמצם במידה מסוימת את הפער מול אובמה בסקרים הלאומיים, אך מצבו ממשיך להיות קריטי במדינות המכריעות ואצל המהמרים בלונדון, שם אובמה עדיין הפייבוריט ביחס של 1:3. כעת ימתינו כולם לראות אם ההכרזה פה אחד של הפרשנים על ניצחונו של רומני מקובלת גם על הבוחרים המתלבטים באמריקה, ואם היא תגרום לסחף שיערער את החכמה המקובלת על ניצחונו הבלתי נמנע של הנשיא. כך או אחרת, יש תחזית אחת שהיא כמעט ודאית: בעימות הנשיאותי הבא, שייערך בעוד כשבועיים באזור ניו יורק, אובמה כבר לא ירשה לעצמו להתייצב כשהוא נראה רגוע, שאנן ובעיקר משועמם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ