מסיבת דיבייט |

בסוף הצפייה בעימות איש לא אמר "בינגו!"

כ-20 איש התכנסו למסיבת צפייה בעימות לנשיאות. את הצפייה הם ליוו במשחק בינגו פוליטי, אבל איך אפשר לנצח כשישראל מוזכרת כל כך הרבה?

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

אורחי המסיבה שארגן ג'וש נירמן בביתו שבאחת השכונות בצפון-מערב וושינגטון, התכנסו לפנות בוקר (שלישי) יחדיו כדי לצפות בעימות האחרון בין המועמדים לנשיאות ארה"ב, ברק אובמה ומיט רומני. לקראת העימות, הוכנו לא רק נשנושים, גזר מקולף לחסידי האוכל הבריא וערימות של מסטיק "בזוקה", כנראה כדי לחזק את הזיקה לישראל, אלא גם דף "בינגו מדיניות החוץ", עם פרצופיהם שני המועמדים ושלל משבצות שיש לסמן כשאחד מהם יזכיר מונח או עניין מסוים.

ההיענות למסיבה היתה יפה וכ-20 חב'רה בני 20 עד 60, יהודים ולא יהודים התגודדו בביתו המרווח של נירמן. האכזבה החלה כשהתברר שהמועמדים פוסחים על מרבית האפשרויות, 25 במספר, ומתמקדים בלהזכיר פעם אחר פעם את המונח "ישראל". "גבולות 67'", "מדינה פלסטינית", "ידידי ביבי", "פתרון שתי המדינות", "התנחלויות", המונח "להשליך מתחת לאוטובוס" (בו השתמש בעבר רומני ביחס למדיניות אובמה כלפי ישראל – נ.מ) - כל אלה לא עלו כלל בעימות. מן הצד השני, מספר הפעמים שבהן הועלה השם ישראל היה מדהים, וזה גרם לכך שמפעם לפעם נשמעו קריאות התלהבות מצד האורחים המצוידים בעטים. כשאובמה הזכיר את המונח "קו אדום" (דווקא בהקשר המצרי, ולא האיראני), את מערכת "כיפת הברזל" או כשהוזכר "מסע ההתנצלות" של הנשיא במזרח התיכון.

בחירות 2012: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

בקבוצה הרב-גונית, אחת מני רבות שנענו לקריאת השדולה היונית ג'יי סטריט, אפשר היה למצוא גם עורך דין צעיר ממוצא פלסטיני ופעיל שלום מבוגר ממוצא מצרי. שניהם נראו מאוכזבים מכך שבשעה וחצי של עימות אף אחד מהמועמדים לא טרח להיכנס לעומק לסוגיית השלום. "פתרון שתי המדינות לא עלה בכלל", מתלונן עומאר שהאבי, פלסטיני-אמריקאי בן 30, "זה אומר שהסוגיה הפלסטינית ירדה לתחתית סדר היום, אחרי איראן, לוב, מצרים, סוריה - זה די מדכא. אנו מאבדים רלוונטיות בשיח הזה. אובמה ורומני רבו מי מהם יתמוך בישראל יותר מול איראן. גם אני לא רוצה לראות מלחמה, כי אם איראן תשתמש בנשק גרעיני נגד ישראל, גם אנחנו מתים. אני לא רוצה לראות את איראן הגרעינית, אבל לראות התעלמות כזאת מהפלסטינים?".

העימות השלישי לנשיאות

אני חושב שאם הם מפחדים לדבר על התהליך המדיני מחשש שיאבדו את הקול היהודי, זו טעות גדולה", מוסיף פעיל השלום מוסטפה סולימאן. "יש לי הרבה חברים יהודים שתומכים בפתרון שתי המדינות. התאכזבתי שהנשיא אובמה לא ניצל הזדמנות לדבר על הנושא אחרי שרומני הזכיר אותו בחטף. אולי לא היה לאובמה מה להגיד אחרי שנתיים שלא קורה בהן כלום, אולי זה חלק מהתמרון הפוליטי, אבל אני באמת מקווה שאחרי הבחירות הם יתחילו לקדם את השלום עם קצת יותר מרץ".

גם אורטל בארי, אורחת ישראלית שקפצה למסיבה, מושכת בכתפיה בחוסר עניין לנוכח ההתכתשות בין אובמה לרומני סביב ישראל. "אני לא חושבת שהיתה כאן הפתעה גדולה. אנחנו יודעים מה רומני חושב ומה אובמה עשה", היא אומרת, "הם דיברו אל הקול היהודי, כך שלא הופתעתי מכך שלא היה כאן דיון על שתי המדינות. באופן אישי אני תוהה כמה זה קשור לבחירות בישראל ולתהיות איפה היא תעמוד ב-23 בינואר".

בינגו מועמדים לנשיאות. המועמדים פסחו על מרבית הנושאיםצילום: נטשה מוזגוביה

"האמריקאים הרבה יותר דינמיים ממה שראינו כאן. איכפת להם גם מסוגיות כמו עוני, הגירה ובריאות. עד כמה שאני רוצה שישראל תצליח, כשבאים לקלפי, ישראל זה לא מה שקובע", אומר המארח נירמן ומותח ביקורת כועסת על כך שתור אמריקאי חושבים שאפשר לקנות את קולו בעזרת אזכורה של ישראל יותר מ-30 פעמים לאורך שעה וחצי. "אני מרגיש שהמנהיגות הזאת מכשילה אותנו ושהגיע הזמן שהקולות הצעירים יתחילו להשפיע", הוא מוסיף.

המסיבה מתנהלת על מי מנוחות והאירוע זורם באופן חלק. הנוכחים מכונסים מול המסך הקטנטן, מסננים קריאות עידוד או אכזבה בתגובה לדברי המתמודדים, כמו בצפייה במשחק כדורגל. אין כאן התערבויות על אלכוהול. אחת המשתתפות במסיבה חוגגת יומולדת ומיד כשמסתיים העימות הנוכחים שרים לה שיר. לאחר מכן נערכת שיחת ועידה בין נשיא ג'יי סטריט, ג'רמי בן עמי, לבין משתתפי יתר המסיבות הצפייה שארגנה השדולה ברחבי ארה"ב. "אני לא יודע אם אי פעם ישראל הוזכרה בעימות נשיאותי כל כך הרבה פעמים", הוא מודה, "אני שמח שרומני אימץ עמדות של המיינסטרים הרפובליקאי וסטה מהקו הניאו-שמרני נוסח דיק צ'ייני (סגן הנשיא לשעבר). חשוב לראות את הידידות בין ארה"ב לישראל. אחרי עימות כזה אנו יכולים להבין עד כה כמה חשובה העבודה שלנו וכמה יש לנו עוד לעשות בנושא שתי המדינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ